Preparat na mszyce ma za zadanie wyeliminować szkodniki, które niszczą rośliny, zarówno te doniczkowe, jak i ogrodowe. Można zrobić domowy preparat na mszyce lub kupić gotowy produkt w sklepie. Warto zwrócić uwagę na jego skład i wybrać ten ekologiczny, by nie niszczyć swoich roślin chemicznymi środkami.
Decydując się na kupno gotowego preparatu na mszyce warto zwrócić uwagę na jego skład, substancje chemiczne w nim zawarte mogą okazać się szkodliwe dla roślin np. tych z warzywnego ogródka. Pozbycie się szkodników nie jest łatwym zadaniem. Owady szybko się rozmnażają, zajmując coraz większe terytorium, dlatego ważne by obserwować rośliny regularnie. Natychmiastowa reakcja pozwoli na szybsze pozbycie się mszyc.
Dowiedz się: Preparat na komary - jaki środek wybrać?
Mszyce – dlaczego szkodliwe?
Mszyce to niewielkiej wielkości roślinożerne owady, które żyją w dużych grupach. Dlaczego należy eliminować mszyce z roślin doniczkowych i ogrodowych? Mszyce:
- przenoszą schorzenia wirusowe na rośliny,
- hamują dalszy rozwój roślin,
- prowadzą do zamierania roślin – poprzez nadmierne wysysanie z nich soków,
- redukują plony,
- aplikują do roślin enzymy, które są szkodliwe dla ich właściwego wzrostu.
Mszyce atakują głównie w okresie letnim, gdyż ich namnażaniu sprzyja słoneczna pogoda. Zajmując plony doprowadzają do ich żółknięcia oraz więdnięcia. Również często nawożenie roślin z użyciem azotu, zwiększa ryzyko wystąpienia szkodników na plantacji.
Warto wiedzieć: Ukąszenia owadów - co zrobić po ukąszeniu przez owada?
Preparat na mszyce – jaki wybrać?
Znając już negatywny wpływ owadów na rozwój roślin, warto zastanowić się nad odpowiednim wyborem środka zwalczającego problem. Przy wyborze warto kierować się przede wszystkim składem, gdyż decydując się na chemiczny produkt, zwiększa się ryzyko uszkodzenia plonów. Najlepiej wykonać domowy preparat na mszyce, a kupując produkt w sklepie zdecydować się na ten z naturalnym składem.
Naturalny preparat na mszyce poza ochroną przed uszkodzeniem roślin, może także wpłynąć na wzrost roślin i poprawę ich stanu. Ważne jest, by oprysk wykonywać pod wieczór, gdyż w czasie słońca preparat może szybciej tracić swoje właściwości. Dodatkowo czynność należy powtarzać w odstępie kilku dni, co najmniej trzykrotnie – w zależności od rodzaju produktu.
Poznaj: Olejek z oregano - właściwości lecznicze
Naturalny preparat na mszyce
Naturalne preparaty na mszyce, które są dostępne w sklepach najczęściej występują w formie koncentratów przeznaczonych do rozpuszczania w wodzie. Niekiedy są już w postaci gotowej do oprysku. Zazwyczaj występują w formie aerozolu, gdyż w ten sposób najłatwiej nanieść produkt na rośliny.
W składzie często mają tzw. wielocukry, które wpływają na eliminowanie nie tylko mszyc, ale także:
- larw tarczników,
- przędziorek,
- mączlików.
Często spowalniają też rozwój niektórych tzw. schorzeń grzybowych roślin. Jednym z produktów, który można wykonać samodzielnie w domu jest połączenie mleka oraz wody. Wystarczy złączyć ze sobą te dwa składniki w identycznych proporcjach, jednak najlepiej, by mleko nie było ze sklepu, a prosto od krowy. Taka mieszanina skutecznie usuwa mszyce.
Czytaj: Liście manuka – właściwości, zastosowanie w kosmetyce
Domowy preparat na mszyce
Przepisów na preparat na mszyce domowej roboty jest co najmniej kilka. Jednym z nich jest preparat na mszyce z czosnku, gdyż jego charakterystyczny zapach odstrasza owady. Jak go wykonać?
10 dkg czosnku przeciśnij przez praskę, następnie połącz go z 5 litrami wody, odstaw mieszaninę na co najmniej jeden dzień, przelej do butelki z atomizerem.
Można sporządzić również roztwór na bazie cebuli. Wystarczy jedną, dużą cebulę obrać i zalać 1 litrem wody, odstawić na ok. 12 godzin, a później gotować przez pół godziny. Po wystudzeniu wystarczy przecedzić przez sito i produkt jest gotowy do spryskiwania owadów.
Sprawdź: Rękawiczki jednorazowe - rodzaje rękawiczek
Preparat na mszyce z pokrzywy
Kolejnym ze sposobów jest wykonanie domowego produktu na bazie roślin, np. gnojówki
z pokrzywy, jej minusem jest bardzo nieprzyjemny zapach. Z tego powodu nie zaleca się stosowania tej metody w domu, ani na balkonie.
Należy zerwać ok. 500 g pokrzywy, następnie zalać 5 litrami wody i odstawić w plastikowym pojemniku na okres ok. 2 tygodni, mieszając roztwór każdego dnia. Dodatkowo warto go przykryć np. ściereczką, tak by nie wpadały do niego zanieczyszczenia z otoczenia, ale jednocześnie docierało powietrze. W momencie, gdy mieszanina już się nie pieni, oznacza to, że proces fermentacji dobiegł końca. To moment na odcedzenie roztworu i rozcieńczeniu go w wodzie w proporcjach 1:20. Należy używać go co 3 dni, opryskując zainfekowane rośliny.
Czytaj również: Krochmal do kąpieli – kiedy używać krochmalu do kąpieli
Autor: Katarzyna Pawlik