Płyn do soczewek służy nie tylko do czyszczenia szkieł kontaktowych, ale także do ich dezynfekcji, płukania, nawilżania oraz przechowywania. Właściwa pielęgnacja soczewek kontaktowych jest niezbędna do dobrego, ostrego widzenia oraz ochrony oczu przed infekcjami. Jaki ma płyn do soczewek skład? Ile kosztuje płyn do soczewek kontaktowych? Czym zastąpić płyn do soczewek, jeśli nam go zabraknie?
Płyn do soczewek
Płyn do soczewek to produkt obowiązkowy i niezbędny dla osób noszących szkła kontaktowe. W ciągu dnia na powierzchni soczewek osadzają się różnego rodzaju zanieczyszczenia - kurz, brud czy drobinki makijażu, a płyn łzowy pozostawia na nich osad. Zanieczyszczenia mają negatywny wpływ na jakość widzenia oraz zdrowie oczu. Dlatego po całym dniu noszenia szkieł kontaktowych, należy je po prostu dobrze wyczyścić specjalnym płynem do soczewek.
Jedynie osoby noszące jednodniowe soczewki kontaktowe, nie muszą kupować preparatów czyszczących i pielęgnujących. W ich przypadku wystarczy zadbanie o higienę rąk przed zakładaniem i zdejmowaniem szkieł. Soczewki jednodniowe nie wymagają czyszczenia, wyrzuca się je do kosza, a następnego dnia zakłada się nowe, zapakowane w sterylne opakowanie. Trzeba się jednak liczyć z wysoką ceną tego typu soczewek. Dużo tańsze są soczewki 14-dniowe lub miesięczne, ale do ich właściwego użytkowania niezbędne są płyny do soczewek.
Czytaj też: Krople do oczu - nawilżające, na alergię. Bez recepty
Płyn do soczewek – rodzaje
Soczewki kontaktowe wymagają kilku etapów pielęgnacji. Najpierw należy je oczyścić, potem opłukać, następnie zdezynfekować i odpowiednio przechowywać. Płyny do soczewek dzielą się na płyny wielofunkcyjne oraz oksydacyjne. Wielofunkcyjny płyn do soczewek, nazywany też płynem all-in-one, jednocześnie czyści, dezynfekuje, nadaje się do płukania i przechowywania szkieł. Jeśli dostanie się do oka, to nie powinien wywołać podrażnień. Wydawać by się mogło, że produkt idealny, ale nie w każdym przypadku. Wielofunkcyjny płyn do soczewek po pierwsze może sobie nie poradzić z dużymi zabrudzeniami, a po drugie zawarte w nim składniki mogą wywołać reakcje alergiczne.
Zupełnie inaczej wygląda pielęgnacja soczewek kontaktowych płynami oksydacyjnymi. Oksydacyjny płyn do soczewek służy do dezynfekcji. Zawiera tlenek wodoru, który bardzo dobrze dezynfekuje soczewkę, ale wymaga neutralizacji specjalnym płynem.
Co ważne, przed zastosowaniem płynu oksydacyjnego soczewkę powinno się oczyścić za pomocą specjalnego środka czyszczącego. Środek czyszczący i płyn oksydacyjny nie mogą dostać się oczu. Dlatego należy przeprowadzić neutralizację przed założeniem soczewek.
Oksydacyjne płyny do soczewek dzielą się na dwustopniowe i jednostopniowe. Płyn do soczewek dwustopniowy, obecnie rzadko stosowany, to w rzeczywistości dwa płyny - dezynfekujący i neutralizujący. Po zdezynfekowaniu soczewek, płyn się wylewa i wlewa kolejny. Nowocześniejszy oksydacyjny płyn do soczewek jednostopniowy to jedna ciecz, która dezynfekuje, a następnie ulega neutralizacji. Niekiedy do płynów do soczewek dodawane są specjalne tabletki neutralizujące.
Płyny do soczewek można także podzielić na płyny do soczewek twardych oraz miękkich. Osoby noszące miękkie soczewki kontaktowe częściej korzystają z płynów oksydacyjnych. Co bardzo ważne, płynów do soczewek nie można mieszać.
Sprawdź naszą ofertę: Krople i żele nawilżające do oczu
Ile kosztuje płyn do soczewek?
To, ile kosztuje płyn do soczewek, zależy od marki producenta, składu i wielkości opakowania. Wielofunkcyjny płyn do soczewek o pojemności 360 ml zwykle kosztuje od kilkunastu do około 30 złotych. Oksydacyjne płyny do soczewek kontaktowych są nieco droższe, ale sklepy optyczne, apteki i drogerie często oferują promocje na tego typu płyny do soczewek.
Płyn do soczewek – skład
Skład płynów do soczewek również jest zależy od producenta, a także od rodzaju preparatu. Generalnie większość płynów do soczewek zawiera wodę, sól fizjologiczną, roztwór buforujący (np. kwas borowy), składniki rozpuszczające osady (np. poloksamina), składniki bakteriobójcze (np. kwas wersenowy) oraz składniki nawilżające (np. pantenol). Wielofunkcyjne płyny do soczewek często zawierają też konserwanty.
Czym można zastąpić płyn do soczewek?
Co zrobić, jeśli płyn do soczewek się skończył lub zapomnieliśmy go zabrać na wakacyjny wyjazd? Jakim preparatem można wtedy przemyć szkła kontaktowe? Jak je przechować do następnego dnia? Co bardzo ważne, soczewek kontaktowych nie można przemywać wodą z kranu. Lepsza będzie woda mineralna, choć przemywanie soczewek wodą mineralną nie jest polecane przez optyków.
Zdecydowanie bardziej się do tego nadaje sól fizjologiczna, choć nie zawsze będziemy mieć ją pod ręką. Należy pamiętać, że woda mineralna i sól fizjologiczną nie oczyszczą osadów powstałych na soczewkach. Będą pomocne w sytuacji awaryjnej. Następnego dnia powinno się jak najszybciej kupić specjalistyczny płyn do soczewek.
Czytaj też: Krem pod oczy - jaki krem pod oczy wybrać?