Pieluchy tetrowe zostały 20 lat temu niemal całkowicie wyparte przez pieluchy jednorazowe. Obecnie rodzice nie wyobrażają sobie przewijania dziecka bez pieluch jednorazowych. Nie oznacza to jednak, że pieluchy tetrowe poszły w zapomnienie.
Pieluchy tetrowe są nadal wykorzystywane przez rodziców, ale do innych celów - służą na przykład jako podkłady do przewijania. W ostatnich latach, wraz z rozwojem mody na ekologiczny styl życia, coraz popularniejsze stają się pieluchy wielorazowe, w tym również pieluchy tetrowe. Na rynku dostępne są jeszcze inne rodzaje pieluch - pieluchy do pływania. Czym się różnią i które pieluchy dla noworodka będą najlepsze?
Czytaj także: Refluks u niemowląt - objawy. Jak rozpoznać i pomóc?
Pieluchy jednorazowe
Pierwsze pieluchy jednorazowe pojawiły się na rynku w 1948 roku w Stanach Zjednoczonych. Były to wykonane z plastiku majtki wyłożone w środku sztucznym jedwabiem. Trzynaście lat później Amerykanie zaczęli stosować “pampersy”. Do Polski pieluchy jednorazowe dotarły w 1965 roku, były wykonane z ligniny, ale dostęp do nich mieli tylko nieliczni. Powszechne stały się dopiero w latach 90. ubiegłego wieku i zrewolucjonizowały codzienną pielęgnację dzieci, stopniowo wypierając stosowane wcześniej pieluchy tetrowe.
Pieluchy jednorazowe oczywiście wiele razy zmieniały skład, początkowo wykonywano je z waty celulozowej lub bawełnianej. Z czasem dodano przylepce. Obecnie pieluchy wykonuje się z polietylenu oraz miazgi drzewnej z dodatkiem poliakrylanu sodu, który zapewnia pieluszkom niesamowitą chłonność, zamieniając wilgoć w żel.
Zdecydowana większość rodziców korzysta z tego rodzajów pieluch - są wygodne w użyciu, chłonne i nie trzeba ich prać. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pieluch jednorazowych. Pieluchy jednorazowe wybiera się przede wszystkim ze względu na wagę dziecka. Przykładowo rozmiar 0 jest przeznaczony do dziecka ważącego do 2,5 kilograma. W sklepach są też dostępne pieluchy dla wcześniaków, gdyż rozmiar 0 jest w większości przypadków zbyt duży dla wcześniaka. Dostępne są także pieluchy na noc, które gwarantują większą chłonność.
Sprawdź: Krople na kolki - krople na kolki dla niemowląt
Pieluchy tetrowe i inne pieluchy wielorazowe
Pielucha tetrowa to poprzedniczka pieluchy jednorazowej. Rodzice używali tetrowych pieluch od lat 70. do lat 90. ubiegłego wieku. Równie popularne w tamtym czasie były pieluchy flanelowe. Na oba rodzaje pieluch zakładano zwykle majtki z ceraty. Wcześniej oczywiście eksperymentowano z różnymi materiałami, zarówno pieluch, jak i majtek chroniących przed przemoczeniem. W latach 90. XX wieku do przewijania zaczęto używać pieluch jednorazowych. Jednak w 2005 roku pieluchy wielorazowe zaczęły wracać do łask. Rodzice, którzy wybierają pieluchy wielorazowe, swój wybór motywują troską o środowisko naturalne. Chcą także, aby skóra dziecka miała kontakt tylko z naturalnymi, oddychającymi materiałami.
Zobacz: Mleko dla niemowląt – jakie mleko wybrać?
Pieluchy wielorazowe można podzielić na:
- pieluchy z kieszonką - taka pielucha wielorazowa jest wykonana zwykle z dwóch warstw - zewnętrznej, chroniącej ubranie przed przemoczeniem oraz wewnętrznej - odprowadzającej wilgoć. Pieluszka ma wszytą specjalną kieszonkę, do której wkłada się wkładkę ochronną, wykonaną z bawełny, mikrowłókna, bambusa lub konopi,
- otulacze - majteczki wykonane z wełny, polaru lub ostatnio modnego materiału typu PUL. Zakłada się je na pieluchy składane lub formowane, w celu zabezpieczenia ubranka przez przemoczeniem,
- pieluszki formowane - to pieluszki, które wyglądem najbardziej przypominają pieluchy jednorazowe, są zwykle wykonane z bawełny, mikrowłókna, bambusa czy innych naturalnych materiałów. Są wyposażone w rzepy, napy czy specjalne troczki, zwykle wymagają nałożenia otulacza
- pieluszki do składania - to pieluszki tetrowe, flanelowe, pieluchy frotte lub pieluchy typu prefold. Wymagają odpowiedniego założenia, a następnie nałożenia na nie otulacza
- pieluszki AIO - to pieluszka najbardziej zbliżona do pieluchy jednorazowej. Przypomina pieluchę z kieszonką, ale ma wszytą na stałe wkładkę ochronną. Taką pieluchę po prostu zdejmuje się z pupy malucha i wkłada do pralki.
Zobacz również: Zaparcia u niemowlaka - sposoby na zaparcia. Co robić?
Pieluchy do pływania
Pieluchy do pływania, jak sama nazwa wskazuje, to pieluchy przeznaczone do użytku w wodzie. W tego typu pieluchy powinni się zaopatrzyć rodzice, którzy wybierają się z dzieckiem na basen lub na plażę. Pieluchy do pływania mają zarówno zabezpieczać przed dostaniem się nieczystości do wody, jak i chronić pupę dziecka przed zarazkami znajdującymi się w wodzie. W aptekach i drogeriach można kupić pieluchy do pływania jednorazowe lub wielorazowe.
Czytaj też: Gorączka u dziecka i niemowlaka - jak zbić temperaturę?