Pieluchomajtki umożliwiają osobom dotkniętym nietrzymaniem moczu normalne funkcjonowanie. Dowiedz się, jakie są rodzaje pieluchomajtek. Ile kosztują pieluchomajtki dla dorosłych i komu przysługuje na pieluchomajtki refundacja?

pieluchomajtki

Pieluchomajtki - co to takiego?

Pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, wkłady anatomiczne, majtki chłonne, podkłady - to tzw. produkty absorpcyjne przeznaczone dla osób cierpiących na nietrzymanie moczu i kału. Wszystkie mają jedno zadanie - jak najlepiej zabezpieczać przed niekontrolowanym wydalaniem moczu lub kału, ale różnią się między sobą rozmiarami, kształtami i stopniem chłonności.

Wybór odpowiedniego produktu wchłaniającego powinien zależeć od stopnia nietrzymania moczu, częstości inkontynencji oraz od aktywności fizycznej danej osoby. Wkładki anatomiczne to produkt przeznaczony dla osób aktywnych fizycznie z małym lub średnim nietrzymaniem moczu. Można je nabyć w rozmiarach od mini do super oraz w różnych kształtach, dostosowanych do budowy anatomicznej kobiet i mężczyzn. Pieluchy anatomiczne to duże wkładki anatomiczne, skierowane również do osób aktywnych, ale borykających się ze średnim lub dużym stopniem nietrzymania moczu.

Dla porównania, wkładka anatomiczna jest w stanie wchłonąć do 500 ml moczu, a pielucha anatomiczna nawet do 1800 ml. Pieluchomajtki to produkt absorpcyjny dla osób z bardzo dużą inkontynencją, z ograniczoną sprawnością ruchową lub niesprawnych ruchowo. Pieluchomajtki są zdecydowanie najbardziej chłonne. Można jeszcze wyróżnić majtki chłonne - najwygodniejszy produkt absorpcyjny, który wyglądem przypomina codzienną bieliznę, ale ma w kroku przymocowany wkład chłonny. Majtki chłonne są dużo cieńsze od pieluchomajtek i pieluch anatomicznych i zapewniają wysoką chłonność, jednak nie sprawdzą się w przypadku dużego nietrzymania moczu.

Sprawdź: Leki na nietrzymanie moczu – ziołowe, wkładki, podpaski

Pieluchomajtki - rodzaje

Ze względu na kształt, stopień chłonności oraz przeznaczenie wyróżnia się następujące rodzaje pieluchomajtek:

  • pieluchomajtki dla mężczyzn (pieluchomajtki męskie) i pieluchomajtki dla kobiet - takie pieluchomajtki mogą różnić się kształtem ze względu na różną budowę anatomiczną mężczyzn i kobiet, ale większości stanowią pieluchomajtki uniwersalne, niektóre mają jedynie regulowane pasy biodrowe;
  • pieluchomajtki na noc i pieluchomajtki na dzień - pieluchomajtki na noc są dużo bardziej chłonne niż te przeznaczone do noszenia w ciągu dnia;
  • pieluchomajtki dla dorosłych i pieluchomajtki dla dzieci - większość pieluchomajtek dostępnych w specjalistycznych sklepach medycznych to pieluchomajtki dla dorosłych dotkniętych nietrzymaniem moczu; w tego typu sklepach można jednak kupić pieluchomajtki dla dzieci powyżej trzeciego roku życia, które wyrosły już ze standardowych pieluszek, a potrzebują zabezpieczenia przed nietrzymaniem moczu lub/i kału;
  • pieluchomajtki na basen - to pieluchomajtki do kąpieli, które zabezpieczają przed przedostaniem się nieczystości do wody, są przeznaczone dla dzieci oraz dorosłych z nietrzymaniem moczu lub/i kału;
  • pieluchomajtki po porodzie - pieluchomajtki przeznaczone dla kobiet w okresie połogu, kiedy zwykłe podpaski nie są w stanie zapewnić przed obfitym krwawieniem poporodowym.

Czytaj też: Pieluchy - jakie wybrać? Rodzaje pieluch

Pieluchomajtki dla dorosłych - rozmiary

Każdy z wymienionych rodzajów pieluchomajtek jest dostępny w kilku rozmiarach, najczęściej od XS do XL, choć oznaczenia rozmiarów mogą się różnić w zależności od producenta.

Mimo tego, że pieluchomajtki są wyposażone w elastyczne ściągacze i przylepce, to dobór odpowiedniego rozmiaru jest niezwykle ważny w zapewnieniu ochrony przed przeciekaniem moczu. Wiele osób cierpiących na nietrzymanie moczu wybiera nieco większy rozmiar pieluchomajtek w nadziei, że zapewni on lepszą chłonność. Nic bardziej mylnego. Nawet najbardziej chłonne pieluchomajtki, które nie przylegają do ciała, będą po prostu przeciekać. Za mały rozmiar pieluchomajtek może natomiast przyczynić się do powstawania podrażnień skóry. Jedynie idealnie dopasowane pieluchomajtki zapewnią suchość i komfort.

Sprawdź też: Lignina - zastosowanie ligniny higienicznej

Pieluchomajtki - refundacja

Osobom chorym na nietrzymanie moczu przysługuje w Polsce dofinansowanie do pieluchomajtek oraz innych produktów absorpcyjnych. Kwestia refundacji pieluchomajtek w ciągu ostatnich miesięcy rozbudziła emocje osób dotkniętych nietrzymaniem moczu oraz fundacji i stowarzyszeń pomagających takim pacjentom. Rząd wprowadził bowiem zmiany w wykazie wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Zwiększono m.in. limity ilościowe na pieluchomajtki i inne środki absorpcyjne z 60 do 90 sztuk na miesiąc.

Co to oznacza? Wcześniej pacjenci borykający się z nietrzymaniem moczu, po spełnieniu kryterium chorobowego, mogli otrzymać refundację pieluchomajtek w liczbie 60 sztuk miesięcznie, przy limicie cenowym 63 złotych lub limicie wynoszących 90 złotych, ale z 30-procentową dopłatą ze strony pacjenta. Osoby cierpiące na choroby nowotworowe mogły natomiast kupić 60 sztuk pieluchomajtek z refundacją pokrywającą 100 procent wydatków, ale przy limicie cenowym 77 zł.

W styczniu 2018 roku wprowadzono rozporządzenie, zgodnie z którym, pacjenci mogą liczyć na refundację 90 sztuk pieluchomajtek miesięcznie, ale... przy tym samym limicie cenowym. Oznacza to, że pacjenci mogą skorzystać z dofinansowania do większej ilości pieluchomajtek, ale za niższą cenę. Przykładowo, wcześniej pacjent onkologiczny mógł skorzystać z dofinansowania do 60 sztuk pieluchomajtek w cenie 1,28 za sztukę, a teraz - 90 pieluchomajtek w cenie 86 groszy za sztukę. Zmiany spotkały się z krytyką pacjentów oraz fundacji i stowarzyszeń pomagających osobom dotkniętym nietrzymaniem moczu.

Stowarzyszenie Osób z NTM UroConti wystosowało do Ministerstwa Zdrowia liczne listy, apele i postulaty w sprawie zwiększenia limitów finansowych na środki absorpcyjne. W odpowiedzi resort zdrowia poinformował, że wymaga to “przeprowadzenia analiz ze względu na wpływ takiej zmiany na budżet Narodowego Funduszu Zdrowia”. Obecnie limity finansowe pozostają niezmienione.

Czytaj też: Płyn do higieny intymnej - jak dbać o higienę intymną?

 

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down