Pianka do mycia twarzy stanowi konkurencję dla drugiego kosmetyku służącego oczyszczaniu skóry, jakim jest żel do mycia twarzy. Pianka do twarzy szczyci się delikatnością ale także skutecznością, jeśli chodzi o mycie skóry trądzikowej. Warto wiedzieć jak stosować piankę do mycia twarzy i jaki jest najlepszy skład tego preparatu czyszczącego.

Pianka do mycia twarzy 

Oczyszczanie skóry twarzy – dlaczego jest ważne?

W oczyszczaniu skóry twarzy chodzi nie o jej odżywienie, czy nawilżenie, ale o skuteczne pozbycie się zanieczyszczeń. Dopiero gdy skóra twarzy jest dokładnie oczyszczona, czyli umyta, można traktować ją preparatami, które będą pomagały nawilżać, regenerować, czy rozliczać się z trądzikiem.

Do czyszczenia skóry twarzy najlepiej podejść dwuetapowo: w pierwszej fazie zmywając makijaż (czyli cienie, tusz, podkład, róż, szminkę, korektor, itp.), a potem – usuwając nieczystości z całej skóry twarzy. Pierwszą czynność można wykonywać środkiem typu olejek do demakijażu, mleczko, płyn micelarny, itp. Drugą czynność natomiast najskuteczniej robi się przy użyciu takich kosmetyków jak żel do oczyszczania twarzy, czy pianka do mycia twarzy.

Nie powinno się rezygnować z żadnej części procesu, jakim jest oczyszczanie skóry twarzy, ponieważ tylko wówczas zostanie zapewnione dokładne usunięcie zabrudzeń i pozostałość po make-up’ie.

Zobacz też: Tonik do twarzy - jak wybrać najlepszy tonik do twarzy?

Pianka do mycia twarzy – jak ją stosować?

Jeśli zdecydujemy się na oczyszczanie skóry pianką do mycia twarzy, należy ją delikatnie rozprowadzić na każdej części twarzy przy pomocy palców (lub też delikatnego ręczniczka, czy specjalnej, miękkiej szczoteczki do twarzy), okrężnymi ruchami masując twarz od środka na zewnątrz, a następnie spłukać obficie nałożony preparat wodą (która nie powinna być zbyt gorąca, najlepiej aby była przegotowana). Należy pamiętać, że piankę stosujemy na mokrą skórę twarzy, zatem uprzednio zwilżamy twarz.

Po przebudzeniu, na skórę twarzy stosuje się tylko piankę, którą można też zastąpić żelem, czy emulsją do mycia twarzy, natomiast wieczorem najpierw wykonujemy demakijaż, dopiero potem – myjemy twarz np. pianką do mycia twarzy.

Można powątpiewać w konieczność porannego oczyszczania twarzy, jednak po całej nocy skóra twarzy jest spocona, wytworzyła bowiem sebum, a także może być zanieczyszczona. Zatem zanim rano wklepiemy w skórę ulubiony krem, oczyśćmy ją najpierw pianką lub żelem do tego przeznaczonym.

Sprawdź: Krem do twarzy – naturalny krem do twarzy, na zimę

Pianka do mycia twarzy – co powinna zawierać?

Co powinna zawierać najlepsza pianka do mycia twarzy? Z całą pewnością nie powinna mieć w swoim składzie (lub powinna mieć tych składników jak najmniej) takich komponentów jak np. sls (odpowiedzialne m.in. za wypadanie i łamanie włosów, a także łupież i świąd skóry), sles (nieprzychylne dla skóry, może wywołać jej podrażnienia), als (może wysuszać skórę), podobnie działające scs, czy mls, a także silikony, syntetyczne barwniki, itp.

Generalnie należy trzymać się zasady, że im mniej składników zawiera dany produkt, tym lepiej. A jeśli tymi składowymi są naturalne wyciągi z roślin, czy ziół, tym skóra bardziej to doceni.

Pianka do mycia twarzy jest lekka, zatem nie powinna podrażniać skóry, czy sprawiać, że pojawią się na niej zaczerwienienia. Ponadto pianka ma opinię delikatniejszej od tradycyjnego żelu, co więcej charakteryzuje się dużą wydajnością.

Zobacz również: Serum do twarzy - serum do twarzy z witaminą C

Pianka do mycia twarzy – rodzaje

Jak już wcześniej zauważono, pianka do mycia twarzy ma jedno podstawowe zadanie – oczyszczanie skóry twarzy. Jednak rynek kosmetyczny pęka w szwach od różnych rodzajów pianek.

Producenci tych preparatów proponują zatem m.in. taki produkt jak pianka do mycia cery trądzikowej, która ma skuteczniejsze działanie na pryszcze od „zwykłej” pianki, czy żelu. Środek ten nie tylko myje ale też posiada właściwości antybakteryjne, blokujące drogę wypryskom. Oczyszczająca pianka do mycia twarzy przeciw wypryskom polecana jest osobom z tłustą i przetłuszczającą się cerą.

Pianki do mycia twarzy mogą się różnić składem. Warto więc wybierać te z krótką wyliczanką komponentów oraz z te z jak najbardziej naturalnymi domieszkami.

Zobacz: Krem na noc - dobry, nawilżający krem na noc

Pianka do mycia twarzy – co po niej?

Po zastosowaniu pianki do mycia twarzy oraz po dokładnym jej spłukaniu, warto przetrzeć twarz tonikiem (zamiast toniku można użyć hydrolatu), który ma zupełnie inne zadanie. Tonik odpowiada za przywrócenie skórze właściwego PH. To swoista klamra, która zamyka wcześniejsze działania, obejmujące oczyszczanie skóry, po środku do demakijażu oraz piance, bądź żelu do mycia twarzy.

Wszystkie wymienione czynności natomiast składają się na prawidłową pielęgnację skóry, która powinna być powtarzana każdego dnia.

Czytaj też: Krem z filtrem do twarzy - dobry, lekki, na co dzień

 

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down