Pas brzuszny to elastyczny pas materiałowy, który pomaga w szybszym powrocie do formy osobom po operacjach jamy brzusznej, stomii, osobom ze zwyrodnieniami kręgosłupa, a także kobietom po porodzie. Jego działanie wzmacnia osłabione mięśnie brzucha, podtrzymuje narządy wewnętrzne i spełnia funkcję ochraniającą.
Pas brzuszny ma formę gorsetu w kolorze białym lub cielistym. To szeroki, elastyczny materiał, który najczęściej zakładany jest przez nogi bądź zapinany na rzep lub haftki, a następnie umieszczany na wysokości brzucha i odcinka lędźwiowo - krzyżowego. Ma za zadanie utrzymać skórę oraz mięśnie w odpowiedniej pozycji i tym samym zredukować ból. Jest zalecany w okresie rekonwalescencji, głównie w przypadkach takich jak:
- przepuklina jamy brzusznej,
- stany osłabienia mięśni brzucha,
- stany po operacjach jamy brzusznej,
- stany po porodzie,
- stomia,
- zapalenie nerwu kulszowego,
- stany zwyrodnieniowe i reumatyczne kręgosłupa.
Jego stosowanie należy jednak za każdym razem skonsultować z lekarzem.
Zobacz również: Rajstopy uciskowe – rajstopy uciskowe na żylaki
Pas brzuszny pooperacyjny
Pas brzuszny pooperacyjny pełni kilka funkcji. Po pierwsze, zapobiega powstawaniu przepukliny pooperacyjnej oraz hamuje powiększanie się istniejących przepuklin brzusznych. Wzmacnia powłoki brzuszne w stanach pooperacyjnych oraz po długich, wyniszczających chorobach. W okresie po operacji poprawia dodatkowo poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Jest pomocny nie tylko przy poruszaniu się, ale także zabezpiecza jamę brzuszną podczas gwałtowniejszych reakcji, na przykład śmiechu, kaszlu czy kichaniu.
Podczas kuracji z wykorzystaniem pasa należy dodatkowo włączyć podstawowe ćwiczenia rehabilitacyjne, aby nie doszło do osłabienia mięśni brzucha.
Pasy pooperacyjne dostępne są w wielu rozmiarach (od XS aż do XXXL). Istnieje dodatkowo możliwość zakupienia różnych wersji pasa – w sklepach znajdziemy zarówno pas brzuszny pooperacyjny męski, jak i pas brzuszny pooperacyjny damski, które różnią się od siebie głównie rodzajem mocowań.
Czytaj też: Wkładki urologiczne – dla mężczyzn, dla kobiet
Poporodowy pas brzuszny
Pas brzuszny poporodowy, jak sama nazwa wskazuje, stosowany jest przez kobiety tuż po porodzie, zarówno po naturalnym, jak i po cesarskim cięciu. Ma za zadanie pomóc w szybszym powrocie do formy. Jest odpowiedzialny między innymi za utrzymywanie skóry i mięśni brzucha we właściwej pozycji, a także za minimalizowanie bólu w dolnym odcinku pleców.
Pas brzuszny po porodzie – na co zwrócić uwagę?
Poporodowy pas brzuszny powinien być elastyczny, wykonany z oddychającej tkaniny, która będzie podtrzymywać rozciągniętą w czasie ciąży skórę, a jednocześnie nie będzie zbyt mocno uściskać i krępować ruchów. Ważne, by materiał był dodatkowo łatwy w czyszczeniu.
Warto również wziąć na poważnie dobór odpowiedniego rozmiaru – w tym celu należy zmierzyć obwód brzucha i dopasować właściwy model. Ani zbyt obcisły, ani zbyt luźny pas nie spełni swoich funkcji.
Pas poporodowy pełni też funkcję estetyczną. Pomaga młodym mamom ukryć małe niedoskonałości po ciąży. Dobrze więc, jeśli pas po założeniu jest możliwie dyskretny i niemalże nie widać go pod ubraniem.
Czytaj również: Cewnik – Foleya, cewnikowanie pęcherza moczowego
Pas brzuszny pociążowy – prawidłowe stosowanie
Specjaliści mówią, że młode mamy mogą zacząć stosować pas po około dwóch tygodniach po porodzie naturalnym i trzech a nawet czterech tygodniach po cesarskim cięciu. W tym drugim przypadku należy poczekać do całkowitego wygojenia się rany. Warto wziąć sobie to do serca, bowiem zbyt wczesne noszenie pasa może skończyć się nie tylko bólami brzucha, ale również nieprawidłowym obkurczaniem macicy.
Kolejną, ważną rzeczą jest to, że pas poporodowy może być noszony maksymalnie kilka godzin dziennie. Podobnie jak u pacjentów po operacjach, po pewnym czasie należy włączyć dodatkowo proste ćwiczenia fizyczne.
Pas brzuszny stomijny
Stomia jelitowa, czyli tak zwany odbyt brzuszny, to zabieg, który wykonuje się w przypadkach gdy z powodów zdrowotnych (choroby nowotworowej, wrodzonej wady lub urazu) wydalanie drogą naturalną staje się niemożliwe.
Stomijny pas brzuszny stabilizuje powłoki brzuszne i okolice wokół stomii. Pas brzuszny stomijny posiada specjalny otwór na worek stomijny w miejscu, gdzie znajduje się przetoka jelita. Po umocowaniu worka stomijnego zabezpiecza się go wbudowaną siateczką osłaniającą. Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w silikonową warstwę antypoślizgową, aby zapobiec przesuwaniu się pasa w górę i w dół.
Zobacz również: Stabilizator stawu skokowego – jaki wybrać, ile kosztuje?