Opatrunek hydrokoloidowy to opatrunek nowej generacji, który zrewolucjonizował leczenie trudno gojących się ran. Opatrunek hydrokoloidowy zapewnia ranie wilgotne środowisko, przez co przyspiesza proces gojenia oraz zmniejsza ryzyko powstawania blizn. Na jakie rany powinno się stosować opatrunki hydrokoloidowe? Jak założyć opatrunek hydrokoloidowy?

 Opatrunek hydrokoloidowy

Opatrunek hydrokoloidowy - czym różni się od zwykłego opatrunku?

Opatrunek hydrokoloidowy sprawia, że rana goi się w wilgotnym środowisku, dzięki czemu proces gojenia się jest szybszy oraz nie powstaje strup, co zmniejsza ryzyko powstania blizny. Tradycyjny opatrunek osusza ranę -  to podstawowa różnica pomiędzy opatrunkiem hydrokoloidowym a opatrunkiem zwykłym. Na ranie gojącej się w suchym środowisku zwykle powstaje strup, a proces gojenia się zachodzi pod nim. Kiedy strup odpada lub co gorsza zostaje zdrapany, na skórze może powstać nieestetyczna blizna.

Bardzo ważną rolę w procesie gojenia się ran odgrywają keratynocyty - są one niezbędne w procesie regeneracji. Komórki naskórka potrzebują wilgotnego środowiska do wzrostu. W suchym środowisku również wzrastają, ale o wiele wolniej.

Czytaj też: Maść na rany - otwarte, ropne. Dostępne leki

 

Opatrunki hydrokoloidowe - jak działają?

Wiemy już czym różnią się opatrunki hydrokoloidowe od zwykłych opatrunków, ale w jaki sposób zapewniają one ranie wilgotne środowisko? Plastry hydrokoloidowe, po wewnętrznej stronie, zawierają samoprzylepną substancję, która po złączeniu się z wydzieliną sączącą się z rany, przybiera postać elastycznego żelu. Aktywny żel hydrokoloidowy otacza ranę i utrzymuje wilgotne środowisko. Żel hydrokoloidowy na rany zawarty w opatrunkach tworzą karboksymetyloceluloza sodowa, pektyna i żelatyna zawieszone w macierzy polimerowej w połączeniu z wysiękiem z rany.

Opatrunki hydrokoloidowe po zewnętrznej stronie są zbudowane z pianki poliuretanowej, która nie przepuszcza wody, dzięki czemu opatrunek można nosić nawet kilka dni.

Dodatkowo, plastry hydrokoloidowe obniżają pH rany, co sprawia, że jest ona mniej narażona na zakażenie bakteryjne. Wysokie pH rany sprzyja rozwojowi bakterii. Kolejnym atutem opatrunków hydrokoloidowych jest to, że nie sprawiają bólu podczas usuwania. Tradycyjne opatrunki często przylepiają się do rany, a ich zdejmowanie niejednokrotnie boli i powoduje dyskomfort.

Sprawdź też: Plastry - na odciski, rany, oczyszczające. Rodzaje plastrów

 

Czy opatrunek hydrokoloidowy nadaje się na każdą raną?

Opatrunek hydrokoloidowy jest przeznaczony przede wszystkim do trudno gojących się ran, takich jak odleżyny, owrzodzenia podudzi. Stosuje się także plastry hydrokoloidowe na rany oparzeniowe, ale pierwszego i drugiego stopnia. Z powodzeniem wykorzystuje się też żel hydrokoloidowy na rany pooperacyjne. Coraz częściej opatrunki hydrokoloidowe są stosowane w szpitalach i gabinetach lekarskich.

Plastry hydrokoloidowe nie powinny być stosowane na oparzenia trzeciego stopnia. Do ran, na które nie powinno się zakładać opatrunku hydrokoloidowego, zalicza się też rany grzybicze, gruźlicze, kiłowe, ukąszenia, rany szarpane z zakażeniem i owrzodzenia tętnicze.


Żel hydrokoloidowy na odleżyny i oparzenia

Obecnie trudno sobie wyobrazić leczenie odleżyn i oparzeń bez opatrunku hydrokoloidowego.  W przypadku odleżyn ogromną zaletą opatrunków hydrokoloidowych jest możliwość szybkiej  i łatwej zmiany opatrunku. Tradycyjne opatrunki przywierają do ran odleżynowych i nie tylko utrudniają usunięcie opatrunku, ale jeszcze dodatkowo rozdrażniają rany.

W przypadku oparzeń, początkowo stosuje się opatrunki hydrożelowe, a następnie - hydrokoloidowe. Opatrunki hydrokoloidowe stosuje się miejscowo na oparzenia pierwszego i drugiego stopnia, przede wszystkim na rany płytkie i średnio głębokie. Tego rodzaju opatrunki pomagają znacznie szybciej od tradycyjnych odtworzyć uszkodzoną skórę i tkanki oraz co bardzo ważne, znacznie zmniejszają ryzyko powstania blizn. Głębokie rany oparzeniowe leczy się żelem hydrokoloidowym. Opatrunek w postaci żelu można jeszcze dodatkowo zabezpieczyć opatrunkiem foliowym, przepuszczającym powietrze.


Opatrunek hydrokoloidowy - jak stosować?

Jak założyć opatrunek hydrokoloidowy? Przed założeniem opatrunku trzeba dokładnie oczyścić ranę. Można to zrobić wodą utlenioną lub ciepła wodą i mydłem antybakteryjnym. Opatrunki hydrokoloidowe można kupić w kilku postaciach. W aptekach dostępne są plastry hydrokoloidowe, które już zawierają w sobie żel hydrokoloidowy na rany. Można także kupić sam żel hydrokoloidowy jako środek na rany w probówce czy tubce. Żel hydrokoloidowy występuje też w formie proszku, który trzeba zmieszać z wodą. Po nałożeniu żelu bezpośrednio na ranę, należy ranę zabezpieczyć opatrunkiem wtórnym - wodoodpornym plastrem.

Plaster hydrokoloidowy należy nakładać na ranę sterylnymi rękawiczkami, nie można go nakładać gołymi rękami, gdyż plaster pod wpływem temperatury ciała przykleja się do dłoni.

Zaletą opatrunku hydrokoloidowego jest to, że można go zmieniać raz na kilka dni. W przypadku dużego wysięku z rany plaster trzeba zmieniać częściej.

Zobacz też: Plastry - na odciski, rany, oczyszczające. Rodzaje plastrów

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down