Olejek pomarańczowy odpręża, łagodzi napięcie mięśniowe oraz działa antyseptycznie. Można go znaleźć w wielu kosmetykach - tonikach do twarzy, żelach pod prysznic czy balsamach do ciała. Od lat jest także wykorzystywany w aromaterapii. Jakie jeszcze może mieć olejek pomarańczowy zastosowanie? Jak zrobić olejek pomarańczowy w domu?

olejek-pomaranczowy

Olejek pomarańczowy

Olejek pomarańczowy otrzymuje się ze skórek dojrzałych owoców pomarańczy. Drzewka pomarańczowe należą do najczęściej uprawianych drzew owocowych na świecie. Uprawia się je w krajach tropikalnych i subtropikalnych. Jedno drzewo może dać nawet tysiąc owoców. Rocznie na całym świecie zbiera się ponad 60 mln ton owoców pomarańczy, a największe zbiory odnotowuje się w Brazylii oraz Chinach. Najbardziej popularnym produktem spożywczym z owoców pomarańczy jest oczywiście sok wyciśnięty z miąższu owoców. Ze skórek pomarańczy otrzymuje się też cenny olejek pomarańczowy. Olejek można pozyskać różnymi metodami, najczęściej jest to wytłaczanie na zimno. 

Olejek pomarańczowy ma wiele cennych właściwości, które zawdzięcza zawartym w nim związkom chemicznym m.in. limonenowi i linalolowi. Wymienione związki sprawiają, że olejek wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwskurczowe. Ponadto działa tonizująco, ujędrniająco i ściągająco na skórę, a jego zapach odpręża, uspokaja i redukuje stres.

Olejek pomarańczowy - zastosowanie

Olejek pomarańczowy wykorzystuje się przede wszystkim w przemyśle kosmetycznym. Można go znaleźć w kremach do twarzy i tonikach przeznaczonych do cery trądzikowej. Jest składnikiem wielu środków myjących - mydeł, żeli i płynów do kąpieli, szamponów. Jego działanie ujędrniające sprawia, że jest stosowany do produkcji balsamów do ciała i olejków do masażu, a charakterystyczny zapach olejku znalazł zastosowanie w aromaterapii. 

Olejek pomarańczowy można kupić w czystej postaci i wykorzystywać w domu na wiele sposobów - do kąpieli, masażu czy produkcji własnych kosmetyków.

Zobacz: Olejek eukaliptusowy - właściwości i zastosowanie

Olejek pomarańczowy do twarzy

Zalety olejku pomarańczowego powinny docenić osoby ze skórą trądzikową, gdyż działa przeciwzapalanie, bakteriostatycznie i bakteriolitycznie, a dodatkowo tonizująco i ściągająco.

Można stosować olejek pomarańczowy do twarzy, ale koniecznie po rozcieńczeniu, na przykład z olejem kokosowym. Taka mieszanka złagodzi wykwity skórne i nawilży skórę.

Zaleca się także olejek pomarańczowy do twarzy dojrzałej, gdyż zawiera witaminę C, która jest antyoksydantem. Domowej roboty krem z olejkiem pomarańczowym spowolni oznaki starzenia się skóry.

Sprawdź: Olej z ogórecznika - właściwości, zastosowanie na twarz

Olejek pomarańczowy na cellulit

Olejek pomarańczowy jest składnikiem żeli pod prysznic i balsamów do ciała, szczególnie tych antycellulitowych. Wszystko za sprawą jego ujędrniającego wpływu na skórę. Żeby zmniejszyć skórkę pomarańczową za pomocą olejku pomarańczowego, wystarczy rozcieńczyć go w oleju bazowym (np. oliwie z oliwek lub oleju kokosowym) i powstałą miksturą wcierać w ciało, najlepiej okrężnymi ruchami. Masaż olejkiem pomarańczowym pobudzi krążenie oraz pomoże pozbyć się złogów tłuszczowych i toksyn. Dla lepszego efektu masaż olejkiem pomarańczowym na cellulit można wykonywać specjalnymi szczotkami lub rękawicami antycellulitowymi.

Zobacz również: Olejek migdałowy (ze słodkich migdałów) - zastosowanie

Olejek pomarańczowy - jak zrobić?

Jak zrobić olejek pomarańczowy? Nie jest to wcale takie proste jak może się wydawać. Olejki eteryczne najczęściej pozyskuje się metodą destylacji z parą wodną, ekstrakcji, absorpcji, maceracji lub wytłaczania. Olejek pomarańczowy jest zwykle tłoczony na zimno ze skórek pomarańczy. Bez wykształcenia chemicznego i specjalnej wytłaczarki (zwykle do wytłaczania oleju używa się prasy ślimakowej) raczej nie uda się nam przeprowadzić całego procesu technologicznego w domu.

Można jednak spróbować zrobić olejek pomarańczowy nieco inaczej. Do jego wykonania będzie potrzebna skórka pomarańczowa oraz olej bazowy o neutralnym zapachu- na przykład oliwa z oliwek, wytłoki z oliwek lub olej lniany. Na początek ścieramy skórkę z pomarańczy. Startą skórkę pomarańczową umieszczamy w słoiku. Następnie zalewamy oliwą z oliwek - ponad poziom skórki i odstawiamy na miesiąc, najlepiej w nasłonecznione miejsce (mniej cierpliwi mogą wstawić skórkę pomarańczową z oliwą do piekarnika na kilka godzin). Od czasu do czasu warto słoikiem potrząsnąć. Po miesiącu przelewamy przez gazę do pojemnika z ciemnego szkła. Gotowy olejek pomarańczowy przechowujemy w suchym i zacienionym miejscu.

Czytaj także: Olejek pichtowy - zastosowanie, właściwości. Na zatoki

Olejek pomarańczowy - gdzie kupić?

Jeśli nie czujemy się na siłach by samodzielnie zrobić olejek pomarańczowy, zawsze możemy go kupić w aptece. Naturalny olejek pomarańczowy można też nabyć w sklepie w naturalnymi kosmetykami. Drogerie kosmetyczne również oferują do sprzedaży całą gamę olejków eterycznych, w tym olejek pomarańczowy.

Autor: Joanna Woźniak

Czytaj też: Olejek geraniowy - jak zrobić? Właściwości i zastosowanie

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down