Olejek jałowcowy wykorzystuje się w medycynie, kosmetyce oraz aromaterapii. Jałowiec wykazuje wiele właściwości leczniczych, które doceniono już w starożytności. W starożytnym Egipcie służył jako środek zwalczający pasożyty. W Średniowieczu był lekiem moczopędnym i na dolegliwości żołądkowe. Okadzano nim także domy i gospodarstwa, by pozbyć się zarazków. Jakie w czasach współczesnych ma olejek jałowcowy zastosowanie? Gdzie można go kupić, a także ile kosztuje?

olejek-jalowcowy

Olejek jałowcowy

Olejek jałowcowy pozyskuje się z owoców jałowca - wiecznie zielonego krzewu iglastego należącego do rodziny cyprysowatych. Jałowiec właściwie można nazwać drzewem, gdyż osiąga wysokość 15 metrów. W Polsce jest bardzo popularny. Można go spotkać niemal wszędzie - na terenach podmokłych, piaszczystych i skalistych. Wyrośnie nawet na jałowej glebie, stąd też wzięła się jego nazwa.

Owocami jałowca są ciemnogranatowe szyszkojagody. Z nich powstaje olejek o wielu właściwościach leczniczych. Suszone szyszkojagody są też wykorzystywane w kuchni jako przyprawa. Ze sfermentowanych owoców jałowca produkuje się napoje alkoholowe.

Olejek jałowcowy - jak powstaje?

Olejek jałowcowy, podobnie jak inne olejki eteryczne, powstaje na drodze ekstrakcji lub destylacji z parą wodną. Pozyskuje się go z szyszkojagód, a niekiedy także z całych gałązek jałowca. Olejek jałowcowy można spróbować zrobić samemu w domu. Do jego zrobienia potrzebne będą dwie garści szyszkojagód i szklanka oliwy z oliwek. Szyszkojagody należy najpierw namoczyć w wodzie - najlepiej przez całą noc. Następnego dnia odcedzone szyszkojagody gotuje się w oliwie z oliwek. Po ostygnięciu owoce jałowca trzeba odcedzić. Olejek najlepiej przelać do naczynia z ciemnego szkła i przechowywać w suchym i zaciemnionych miejscu.

Czytaj też: Olejek do masażu - olejki do masażu krocza, twarzy

Olejek jałowcowy - właściwości

Olejek jałowcowy znany jest z wielu właściwości leczniczych. Dobroczynny wpływ jałowca na zdrowie zauważono już w czasach starożytnych. W starożytnym Egipcie owoce jałowca były środkiem zwalczającym pasożyty bytujące w jelitach. W Średniowieczu zasłynął jako środek moczopędny i zwalczający dolegliwości żołądkowe. Na choroby skóry zalecano kąpiele w wywarze z owoców jałowca. Współcześnie wiadomo, że olejek jałowcowy zawiera kwasy organiczne, żywice, pektyny, flawonoidy, garbniki, glikozydy, a także witaminy i sole mineralne. To wszystko sprawia, że działa:

  • bakteriobójczo,
  • bakteriostatycznie,
  • antyseptycznie,
  • wykrztuśnie,
  • przeciwzapalnie,
  • przeciwobrzękowo,
  • rozgrzewająco,
  • rozkurczająco,
  • napotnie,
  • przyspiesza gojenie ran.

Sprawdź też: Olejek anyżowy - zastosowanie, właściwości lecznicze

Olejek jałowcowy - zastosowanie

Olejek jałowcowy ma zastosowanie w medycynie, kosmetyce oraz aromaterapii. Ze względu na właściwości rozgrzewające, antyseptyczne, przeciwzapalne i antybakteryjnie jest zalecany w infekcjach górnych dróg oddechowych, przeziębieniu i grypie. Inhalacje z olejku jałowcowego pomogą złagodzić kaszel i katar. Aby przeprowadzić inhalację wystarczy wlać łyżeczkę olejku do miski z gorącą wodą.

Olejek jałowcowy można także stosować do masażu, należy jednak pamiętać, aby go rozcieńczyć z olejkiem do masażu. Nierozcieńczony może bowiem podrażnić skórę. Masaż pomoże złagodzić dolegliwości towarzyszące reumatyzmowi i artretyzmowi. Olejek jałowcowy wykazuje też działanie rozkurczające i rozgrzewające, więc masaż z jego użyciem rozluźni napięte mięśnie. Stosowany na rany przyspieszy ich gojenie, a także zadziała antyseptycznie

Olejek jałowcowy jest też zalecany w stanach zapalnych skóry z wyjątkiem ropni. Pomoże złagodzić zmiany trądzikowe, oczyści skórę, a także zmniejszy widoczność rozstępów. Działa też napotnie, a co za tym idzie pomaga pozbyć się toksyn z organizmu. Olejek jałowcowy stosuje się także na cellulit oraz w celu ujędrnienia skóry. Jak aplikować olejek jałowcowy na skórę? Można dodać kilka kropel do balsamu do ciała lub olejku do masażu. W przypadku chorób skóry można wykonać masaż lub dodać kilka kropel olejku do kąpieli. Olejek jałowcowy można także stosować w aromaterapii jako środek pobudzający. Aby przekonać się o jego działaniu wystarczy wlać kilka kropel do kominka aromaterapeutycznego. Olejek jałowcowy rozpylony w pomieszczony odstraszy też muchy i komary.

Olejek jałowcowy - cena

Olejek jałowcowy można kupić w aptekach, drogeriach i sklepach zielarskich. W zależności od producenta za 10 mililitrów olejku trzeba zapłacić od 10 do 40 złotych. 

Zobacz również: Olejek łopianowy - właściwości, efekty, stosowanie 

Autor: Joanna Woźniak

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down