Olejek goździkowy zawiera eugenol - substancję o silnym działaniu antyseptycznym, przeciwbólowym i przeciwdrobnoustrojowym. Eugenolu sprawia, że wykorzystuje się olejek goździkowy na ból zęba, ból głowy oraz choroby skóry. Jakie jeszcze ma olejek goździkowy właściwości? Czy można stosować olejek goździkowy do picia?

olejek-gozdzikowy

Olejek goździkowy

Olejek goździkowy pozyskuje się z pąków kwiatowych goździkowca - drzewa z rodziny mirtowatych, które rośnie w klimacie tropikalnym, głównie na Madagaskarze, Zanzibarze, Seszelach, Mauritiusie. Goździkowiec jest drzewem wiecznie zielonym, osiągającym wysokość 15 metrów. Kwitnie dwa razy do roku, ale pąki kwiatowe na olejek zbiera się przed kwitnieniem goździkowca - mają wtedy najwięcej oleju. Ze względu na liczne właściwości zdrowotne, olejek goździkowy jest stosowany w medycynie, stomatologii, kosmetyce oraz w przemyśle spożywczym.

Olejek goździkowy - właściwości

Olejek goździkowy jest źródłem eugenolu - substancji o silnych właściwościach przeciwbólowych, antyseptycznych, przeciwzapalnych i przeciwdrobnoustrojowych. Stanowi on główny składnik olejku goździkowego. Za sprawą eugenolu olejek goździkowy jest od wieków stosowany w bólach różnego pochodzenia. Przede wszystkim jest zalecany na bóle zębów i bóle głowy. Ze względu na silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze, olejkiem goździkowym leczy się infekcje górnych dróg oddechowych, przeziębienie i grypę. Antyseptyczne właściwości olejku wykorzystuje się też w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej i chorób skóry.

Olejek goździkowy działa także rozgrzewająco, co sprawia, że jest wykorzystywany do łagodzenia dolegliwości reumatycznych i mięśniowych. Można go znaleźć w maściach rozgrzewających na stawy. Olejek goździkowy jest też powszechnie stosowany w aromaterapii, gdyż poprawia koncentrację i dodaje energii. Jego intensywny korzenny, balsamiczny zapach sprawia, że jest też wykorzystywany do produkcji perfum.

Czytaj także: Olejek pichtowy - zastosowanie, właściwości. Na zatoki

Olejek goździkowy na ból zęba

Eugenol ze względu na właściwości przeciwbólowe i odkażające jest ceniony w stomatologii. Można go znaleźć w preparatach służących do znieczulenia miejscowego. Eugenol jest stosowany do wypełniania kanałów korzeni zębowych oraz ubytków w zębach. Jest także składnikiem płynów i past do zębów zapobiegających próchnicy i chorobom dziąseł.

Medycyna ludowa od wieków zaleca olejek goździkowy na ból zęba i stany zapalne jamy ustnej. Wacik nasączony olejkiem goździkowym i przyłożony do zęba ma skutecznie łagodzić ból, a pędzlowanie jamy ustnej rozcieńczonym olejkiem niwelować stany zapalne i leczyć owrzodzenia. Olejek goździkowy można także stosować jako środek odświeżający oddech. 

Sprawdź: Olej z ogórecznika - właściwości, zastosowanie na twarz

Olejek goździkowy - jak stosować?

W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, przeziębienia i grypy zaleca się inhalacje z wykorzystaniem olejku goździkowego. Inhalacje pomogą także w stanach zapalnych jamy ustnej. Kąpiele i masaże z użyciem olejku goździkowego są zalecane w stanach napięcia nerwowego, bólach reumatycznych i mięśniowych. Masaż olejkiem goździkowym wykazuje także działanie  antycellulitowe. Należy jednak pamiętać, żeby przed masażem rozcieńczyć olejek, najlepiej w oliwie z oliwek lub olejku do masażu. Masaż nierozcieńczonym olejkiem może podrażnić skórę lub wywołać reakcję alergiczną.

Jak stosować olejek goździkowy na ból zęba? Koniecznie w formie rozcieńczonej. W olejku goździkowym rozcieńczonym w oliwie z oliwek można nasączyć wacik, a następnie przyłożyć go do bolącego zęba. Owrzodzenia w jamie ustnej, afty i pleśniawki można pędzlować olejkiem rozcieńczonym w glicerynie.

Zobacz również: Olejek migdałowy (ze słodkich migdałów) - zastosowanie

Olejek goździkowy do picia?

Co prawda stosuje się olejek goździkowy doustnie, na przykład po rozcieńczeniu do pędzlowania jamy ustnej, ale nie oznacza to, że można go pić. Olejek goździkowy do picia się po prostu nie nadaje, gdyż może wywołać poparzenie jamy ustnej i przełyku. Pić można jedynie napar z goździków lub nalewkę goździkową.

Zobacz: Olejek eukaliptusowy - właściwości i zastosowanie

Olejek goździkowy - gdzie kupić?

Olejek goździkowy najlepiej kupić w aptece, sklepie zielarskim lub drogerii kosmetycznej. Najwięcej właściwości leczniczych ma olejek pozyskany z pąków kwiatowych, dlatego przez zakupem warto sprawdzić, czy olejek nie został wyprodukowany z liści lub gałązek goździkowca. Najlepszej jakości oleje pochodzą z Zanzibaru i Madagaskaru.

Autor: Joanna Woźniak

Czytaj też: Olejek geraniowy - jak zrobić? Właściwości i zastosowanie

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Joanna Woźniak...

Komentarze
chevron-down