Cierpisz z powodu wzdęć, zaparć i nawracających infekcji? Odczuwasz chroniczne zmęczenie i wahania nastroju? Masz nadciśnienie tętnicze? To mogą być objawy zanieczyszczonej wątroby. Sprawdź, jak wygląda oczyszczanie wątroby sokiem jabłkowym.
Oczyszczanie wątroby sokiem jabłkowym
Oczyszczanie wątroby sokiem jabłkowym to metoda opracowana przez Andreasa Moritza, znanego eksperta w dziedzinie medycyny naturalnej, nauczyciela ajurwedy, medytacji i jogi. Moritz napisał książkę pt. „Oczyszczanie wątroby i pęcherzyka żółciowego”, która stała się światowym bestsellerem.
Co warto podkreślić, opisana w niej metoda oczyszczania wątroby nie jest akceptowana przez środowisko lekarskie. Wydawca książki podkreśla, że wiedza w niej zawarta nie zastąpi leczenia przez wykwalifikowanego lekarza, a także nie bierze odpowiedzialności za skutki uboczne i konsekwencje wynikające z przeprowadzenia zabiegu oczyszczania.
Na czym polega oczyszczanie wątroby sokiem jabłkowym?
Według Andreasa Moritza tworzące się w pęcherzyku żółciowym kamienie przyczyniają się do powstania zatorów w wątrobie i odpowiadają nie tylko za kamicę żółciową, ale także za inne groźne dla zdrowia i życia choroby. Kamica żółciowa jest dość powszechną dolegliwością. Może dotyczyć nawet 15 proc. populacji Europy. Na chorobę najbardziej narażone są osoby po 60. roku życia, zwłaszcza otyłe, z wysokim stężeniem cholesterolu oraz chorujące na cukrzycę.
Choroba często przebiega bezobjawowo lub daje niespecyficzne objawy. Jedynie u 20 proc. pacjentów występuje kolka żółciowa, czyli silny, ostry, napadowy ból w prawym podżebrzu. Tradycyjna medycyna oferuje pacjentom z objawową, ostrą kamicą zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego. Natomiast metoda opracowana przez Andreasa Moritza jest zabiegiem profilaktycznym. Polega m.in. na piciu soku jabłkowego, roztworu wodnego siarczanu magnezu oraz przeprowadzaniu lewatyw. Kuracja prowadzi do wydalenia kamieni żółciowych.
Kiedy warto przeprowadzić oczyszczanie wątroby sokiem jabłkowym?
Twórca metody oczyszczania wątroby sokiem jabłkowym wymienia objawy, które wskazują na zanieczyszczenia wątroby i pęcherzyka żółciowego złogami nazywanymi potocznie kamieniami. Należą do nich:
- wolna przemiana materii,
- wzdęcia i zaparcia,
- ból w prawym podżebrzu (ból wątroby),
- uczucie goryczy w jamie ustnej,
- żółty nalot na języku,
- apetyt na słodycze,
- zmiany skórne,
- nawracające przeziębienia i objawy podobne do alergii,
- zimne kończyny i skurcze łydek,
- dreszcze,
- nadciśnienie tętnicze,
- chroniczne zmęczenie,
- bezsenność,
- wahania nastroju – od depresji do euforii,
- skłonność do agresji.
Zdaniem Moritza tego typu objawy wskazują, że wątroba za skutek zatorów powstałych przez kamienie żółciowego, nie pracuje prawidłowo. Dlatego osobom, które odczuwają wymienione objawy, zaleca przeprowadzenie kuracji mającej na celu oczyszczenie wątroby i pęcherzyka żółciowego.
Jak przeprowadzić oczyszczanie wątroby sokiem jabłkowym?
Do oczyszczania wątroby trzeba się odpowiednio przygotować. Moritz zaleca, by na 6 dni przez zabiegiem właściwym, przejść na lekkostrawną i niskotłuszczową dietę oraz pić 960 ml soku jabłkowego dziennie. Najlepiej tłoczonego na zimno. Zaznacza jednak, by nie pić soku tuż przed posiłkami, w trakcie ich spożywania oraz po jedzeniu. Poza sokiem można pić wodę niegazowaną. Przygotowując się do zabiegu oczyszczania nie powinno się spożywać produktów pochodzenia zwierzęcego oraz nabiału. Zalecane jest także odstawienie leków, ale tylko tych, które nie są niezbędne.
Szóstego dnia przechodzi się do zabiegu właściwego. Do jego przeprowadzenia konieczne są następujące produkty:
- 960 ml soku jabłkowego tłoczonego na zimno,
- sok ze świeżych grejpfrutów lub z cytryny,
- gorzka sól (siarczan magnezu),
- oliwa z oliwek tłoczona na zimno,
- zestaw do lewatywy.
Właściwe oczyszczanie wątroby sokiem jabłkowym
Szóstego dnia trwania kuracji, o godzinie 6:00, należy wypić na raz 960 ml soku jabłkowego. Sok ten jest wskazany, gdyż zmiękcza kamienie żółciowe i ułatwia ich wydalenie. Tego dnia można zjeść lekkie śniadanie, na przykład owsiankę oraz lekki lunch, składający się na przykład z gotowanych warzyw i białego ryżu z dodatkiem soli (bez innych przypraw). Od godziny 13:30 nie powinno się spożywać innych posiłków.
O godzinie 17:00 należy przeprowadzić lewatywę z dodatkiem soku z cytryny.
Godzinę później przyrządza się roztwór wody z siarczanem magnezu. Do 750 ml przefiltrowanej wody dodaje się 4 łyżki gorzkiej soli.
O godzinie 18:00 wypija się pierwszą porcję roztworu, czyli ¾ szklanki. Dwie godziny później należy wypić kolejną porcję.
O 21:00 przeprowadza się lewatywę wodną, żeby oczyścić jelito grube. Pół godziny później należy przyrządzić sok ze świeżych grejpfrutów z oliwą z oliwek. ¾ szklanki soku wlewa się do słoika. Następnie dodaje się ½ szklanki oliwy z oliwek. Słoik zakręca i wstrząsa.
O godzinie 22:00 należy wypić przygotowaną miksturę i położyć się na łóżku – na plecach, z głową opartą na poduszce i nie ruszać się przez co najmniej 20 minut. Następnego dnia rano wypija się ostatnie dwie porcje wody z solą. Pierwszą o godzinie 6:00, drugą o 8:00.
O godzinie 10:00 można wypić świeżo wyciśnięty sok z owoców. Pół godziny później – świeży owoc, a o 11:30 lekkostrawny posiłek. Zaleca się by pozostać na lekkostrawnej diecie przez kolejne 2-3 dni.
Siódmego dnia kuracji rozpocznie się wydalanie kamieni żółciowych. Początkowo będą one zmieszane z resztkami jedzenia, później nastąpi wypróżnienie samych kamieni. Kamienie mogą mieć wielkość od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Zwykle są zielone, żółte lub brązowe. Dwa, trzy dni później zaleca się zrobić lewatywę, aby pozbyć się pozostałych kamieni żółciowych.
Kolejną kurację oczyszczania wątroby sokiem jabłkowym można przeprowadzić po upływie 3-4 tygodni. Czasami konieczne jest przeprowadzenie kilku zabiegów, aby pozbyć się wszystkich kamieni żółciowych. Andreas Moritz zapewnia, że po poprawnie przeprowadzonej kuracji odczuwa się znaczną poprawę samopoczucia, zarówno fizycznego jak i psychicznego
Autor: Joanna Woźniak
Czytaj też:
- Herbata na wątrobę – jaką wybrać? Rodzaje
- Co szkodzi wątrobie? Jakich produktów unikać? Zalecenia
- Ból wątroby po jedzeniu - co może oznaczać? Leczenie
- Niewydolność wątroby – ostra, przewlekła. Jak ją leczyć?
Bibliografia:
- Janczak D., Kamica pęcherzyka żółciowego, Chirurgia Po Dyplomie 5/2017.
- Moritz A., Rozszerzone oczyszczanie wątroby i woreczka żółciowego, Białystok 2018.