Na czym polega oczyszczanie jelit? Skuteczne metody

Niezdrowe odżywanie się, brak ruchu i stres powodują, że w jelitach tworzą się kamienie kałowe. Przez zbite masy kałowe, które zalegają w układzie pokarmowym, mamy zaburzenia trawienia, czujemy się zmęczeni i ospali oraz częściej chorujemy. Pozbycie się złogów jelitowych pomoże wrócić do pełni sił. Sprawdź, na czym polega oczyszczanie jelit i jak je przeprowadzić w domowych warunkach.

oczyszczanie-jelit

Po co nam oczyszczanie jelit?

Biały cukier, jasne pieczywo, czerwone mięso, niezdrowy tłuszcz, jedzenie typu fast food, mocno przetworzona żywność i napoje gazowane – tak wygląda dieta wielu Polaków. Jeśli do tego dołożymy brak ruchu, stres i nieregularny tryb życia, to jest wysoce prawdopodobne, że układ pokarmowy nie pracuje prawidłowo. Wymienione czynniki sprawiają, że w jelitach tworzą się niekorzystne dla zdrowia złogi. Szacuje się, że jelita osoby, która prowadzi niezdrowy tryb życia i nieregularnie się wypróżnia mogą mieć nawet 10 kilogramów kamieni kałowych. Zalegające w układzie pokarmowym zbite masy kałowe wywołują kłopoty trawienne i podtruwają organizm.

Jeśli na co dzień skarżysz się na:

  • nieregularne wypróżnianie się (rzadziej niż trzy razy w tygodniu),
  • bóle brzucha,
  • wzdęcia,
  • nudności,
  • zgagę,
  • brak apetytu,
  • ogólne zmęczenie,
  • bóle głowy,
  • zatrzymanie wody w organizmie,
  • niższą odporność,
  • problemy skórne,
  • ziemistą cerę,
  • i kłopoty ze snem

to prawdopodobnie twoje jelita pełne są kamieni kałowych. Pozbycie się złogów jelitowych pomoże wrócić do pełni sił. Jak to zrobić?

Żelazne zasady oczyszczania jelita grubego

Żeby pobudzić jelita do pracy i oczyścić układ pokarmowy ze zbitych mas kałowych trzeba zastosować się do kilku żelaznych zasad:

  • po pierwsze: zacząć spożywać pokarmy zawierające błonnik,
  • po drugie: wypijać co najmniej 2 litry wody mineralnej dziennie,
  • po trzecie: starać się jeść posiłki regularnie i powoli,
  • po czwarte - unikać produktów smażonych na głębokim tłuszczu, zawierających konserwanty i sztuczne barwniki oraz wyeliminować z diety jedzenie typu fast food,
  • po piąte: zacząć uprawiać sport,
  • i po szóste: unikać stresu.

Stosując się do wymienionych punktów, pobudzimy perystaltykę jelit i zaczniemy się regularnie wypróżniać. Jeśli jednak zależy nam na szybkim oczyszczeniu układu trawiennego z kamieni kałowych, możemy przeprowadzić zabieg oczyszczania jelit.

Dieta na oczyszczanie jelit ze złogów

Jednym ze sprawdzonych sposobów na oczyszczanie jelit ze złogów są soki warzywno-owocowe. Zaleca się, by jeden posiłek w ciągu dnia zastąpić świeżym koktajlem i odżywiać się w ten sposób przez co najmniej dwa tygodnie. Warzywno-owocowy napój oczyszczający jelita można przygotować na przykład z zielonego ogórka, kilku łodyg selera naciowego, jabłka, natki pietruszki, soku z cytryny oraz wody. Wymienione składniki wystarczy zmiksować i wypić. W Internecie można znaleźć całe mnóstwo przepisów na koktajle oczyszczające. Jeśli brakuje nam czasu na ich przygotowywanie, możemy oczyścić organizm gotowymi sokami. Silne działanie oczyszczające wykazuje m.in. sok z kiszonych ogórków lub z kiszonej kapusty.

Innym sposobem na oczyszczanie jelit zalecana jest dieta owocowo-warzywna, która składa się z posiłków przygotowywanych jedynie z surowych lub gotowanych owoców i warzyw oraz soków. Zaleca się by dieta trwała 10-20 dni. W tym czasie organizm powinien oczyścić się z toksyn. Inne diety na oczyszczanie jelit przewidują spożywanie, oprócz owoców i warzyw, napojów mlecznych, produktów zbożowych i chudych ryb. Przykładowe jadłospisy można znaleźć w Internecie.

 

Oczyszczanie jelit kefirem

Znana jest także metoda oczyszczania jelit kefirem. Polega ona na piciu przez jeden dzień tylko kefiru. Zaleca się pić szklankę co godzinę, z zastrzeżeniem, że w ciągu doby można wypić maksymalnie dwa litry napoju ze sfermentowanego mleka.

Domowe sposoby na oczyszczanie jelit

Inny domowy sposób na oczyszczanie jelit to picie ziołowych naparów - z kopru włoskiego, rumianku, mięty pieprzowej, ostropestu. Stymulująco na układ trawienny działają też przyprawy – chili, kurkuma, kardamon, cynamon. Kolejną metodą oczyszczania jelit, którą można wykonać w domu, jest lewatywa.

Zestaw do jej przeprowadzenia można kupić w aptece. Warto jednak podkreślić, że dietetycy odradzają pacjentom stosowanie głodówek i monodiet na oczyszczanie jelit. Zamiast nich zalecają zrównoważoną dietę, aktywność fizyczną i nawadnianie organizmu. Kontrowersje wśród dietetyków i gastroenterologów wywołuje także domowa lewatywa. Z jednej strony bardzo skuteczna w oczyszczaniu jelit, ale z drugiej może doprowadzić do zaburzeń w mikroflorze jelitowej.

Autor: Joanna Woźniak

Czytaj też:

Joanna Woźniak

Joanna Woźniak

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.