Mydło w płynie kilka lat temu wyparło tradycyjne mydło w kostce. Uchodzi za bardziej wydajne i bardziej higieniczne. Jego zaletą jest też to, że nie brudzą mydelniczki czy umywalki. Ma jednak swoje wady. Większość dostępnych w drogeriach kosmetycznych mydeł w płynie jest naszpikowana konserwantami i detergentami. Które mydło jest lepsze - mydło w płynie czy mydło w kostce? Jak zrobić mydło w płynie w domu?

mydlo-w-plynie

Mydło w płynie - historia

Historia mydła sięga czasów Babilonu. Historycy uważają, że mydła używano już w 2800 r p.n.e, co potwierdzają odkrycia archeologiczne. W starożytnym Egipcie mydło wyrabiano z tłuszczy zwierzęcych i wykorzystywano do prania. Mydło znano też w starożytnym Rzymie. Podobnie jak w Egipcie nie wykorzystywano go do higieny osobistej, ale do prania. W Średniowieczu było produktem luksusowym. Dopiero w XIX wieku mydło zaczęło być produkowane na skalę przemysłową i wykorzystywane do mycia ciała.

Pierwsze mydła w płynie prawdopodobnie wyprodukowano jeszcze w XIX wieku. W XX wieku zaczęto produkować tzw. syndety, czyli mydła z zawartością sztucznych detergentów. Takie “sztuczne” mydła wytwarza się do dzisiaj i stanowią większość mydeł dostępnych w drogeriach kosmetycznych.

Czytaj też: Naturalne mydła - rodzaje i właściwości

Szare mydło w płynie kontra mydło w kostce

Do wyprodukowania mydła potrzebny jest kwas tłuszczowy i zasada sodowa, potasowa lub litowa. Przykładowo mydło można zrobić z wytłoków z oliwek, wodorotlenku sodu (NaOH) i wody destylowanej. Proces produkcji jest dość prosty. Polega na gotowaniu tłuszczu i ługu, czyli w tym przypadku NaOH.

Generalnie większość produkowanych obecnie mydeł to mydła potasowe lub sodowe. Białe i twarde mydła w kostkach dostępne w drogeriach to mydła sodowe. Mydła potasowe, nazywane szarym mydłem, są bardziej płynne. Mydła szare nie zawierają sztucznych detergentów, barwninków i substancji zapachowych, dlatego są zalecane alergikom.

Obecnie w większości mydeł dostępnych w drogeriach znajdziemy niewiele prawdziwego mydła. Zamiast niego będą sztuczne detergenty i barwniki. Nawet produkty oznaczone jako “szare mydło” mogą okazać się mydłem sodowym, a z prawdziwym szarym mydłem mogą mieć niewiele wspólnego.

Mydła potasowe określa się jako maziste lub płynne. Nie oznacza to jednak, że dostępne w drogeriach mydła w płynie należą do mydeł potasowych. Są to mydła sodowe, które dodatkowo zawierają jeszcze więcej sztucznych detergentów.

Jeśli zależy nam na zakupie prawdziwego mydła, lepiej jest wybrać mydło w kostce, gdyż zawiera mniej konserwantów i detergentów. Naturalne mydła kupimy w ostatnio coraz modniejszych “mydlarniach”, które produkują je ręcznie, z naturalnych surowców i w oparciu o oryginalne receptury. Jeśli natomiast chcemy kupić prawdziwe szare mydło, szukajmy mydła marsylskiego, które w 80 procentach jest mydłem potasowym.

Sprawdź też: Czarne mydło – właściwości, jak stosować? Trądzik

Mydło w płynie - zastosowanie

Z mydła korzystamy nie tylko w domu, ale także w miejscach publicznych - w pracy, w urzędzie, w centrach handlowych. Dozowniki na mydło dostępne w takich miejscach są zwykle napełniane najtańszym mydłem, naszpikowanym detergentami, konserwantami i barwnikami. Najczęściej jest to mydło w płynie 5 litrów, które można kupić już za kilkanaście złotych. Cena takiego mydła przekłada się na jego jakość. Powinny mieć to na uwadze osoby uczulone na detergenty stosowane w kosmetykach.

Sprawdź też: Sól do kąpieli - jak zrobić sól do kąpieli?

Jak zrobić mydło w płynie?

Mydło w płynie najłatwiej jest zrobić z mydła w kostce. Do wykonania domowego mydła w płynie będziemy potrzebować mydła w kostce, wody destylowanej i gliceryny roślinnej (zamiast wody destylowanej można użyć zwykłej kranówki). Jak zrobić mydło w płynie z mydła w kostce? Mydło w kostce musimy zetrzeć na tarce. Wystarczy jedna szklanki płatków mydlanych. Następnie musimy ugotować wodę destylowaną - wystarczą trzy szklanki.

Zagotowaną wodę należy wlać do pojemnika ze starym mydłem, a następnie wymieszać. Mydło powinno się rozpuścić. Na koniec dolewamy łyżkę gliceryny i ponownie mieszamy - bardzo dokładnie. Można to zrobić za pomocą miksera. Jeśli uznamy, że mydło jest za gęste, dolewamy wody destylowanej. Tak przygotowane mydło w płynie domowej roboty pozostawiamy do schłodzenia i przelewamy do pojemnika.

Pojemnik na mydło w płynie

Pojemnik na mydło w płynie powinien być wyparzony. Mydło możemy przelać do wyparzonego plastikowego opakowania po mydle w płynie kupionym w drogerii. Dozownik na mydło w płynie możemy też kupić w sklepach z akcesoriami łazienkowymi. Jeśli chcemy wykazać się kreatywnością, możemy własnoręcznie wykonać pojemnik na mydło w płynie ze słoika. Wystarczy zrobić otwór w nakrętce słoika, a pompkę do dozownika wyjąć z zużytego kosmetyku. Słoik możemy ozdobić wedle uznania. Należy pamiętać, by słoik wyparzyć przed przelaniem do niego mydła w płynie własnej produkcji.

Zobacz też: Płyn do dezynfekcji rąk - z dozownikiem, w sprayu, skład

Autor: Joanna Woźniak

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down