Mydlnica lekarska od wieków jest wykorzystywana w ziołolecznictwie jako środek moczopędny, przeczyszczający czy łagodzący dolegliwości skórne. Właściwości rośliny dostrzegli też producenci kosmetyków, leków oraz chemii gospodarczej. Produkuje się z mydlnicy lekarskiej szampony do włosów, leki na kaszel oraz środki piorące. Jakie jeszcze ma mydlnica lekarska zastosowanie?
Mydlnica lekarska - właściwości
Mydlnica lekarska to gatunek rośliny należącej do rodzaju Mydlnica z rodziny goździkowatych. Naturalnie występuje na terenach nizinnych w Europie (w Polsce jest też uprawiana), Azji i Afryce Północnej.
Korzeń mydlnicy lekarskiej oraz kłącze są surowcem zielarskim, a ekstrakt z mydlnicy lekarskiej stanowi składnik kosmetyków, leków i środków chemicznych. Mydlnica lekarska pełni też ozdobę przydomowych ogrodów ze względu na białe i różowe kwiaty.
Jakie ma mydlnica lekarska właściwości, że jest tak powszechnie wykorzystywana? Roślina wzięła swoją nazwę od właściwości pieniących. Przez wieki była używana jako środek piorący i myjący. Korzeń mydlnicy lekarskiej wykazuje działanie moczopędne, pobudza wydzielanie żółci, działa przeczyszczająco, a także zwiększa wydalanie potu, śliny czy śluzu w drogach oddechowych. Ekstrakt z mydlnicy lekarskiej był przez wieki traktowany jako środek przyspieszający usuwanie toksyn z organizmu.
Mydlnica lekarska znana jest także z właściwości łagodzących stany zapalne skóry. Stosowano ją także jako środek wykrztuśny w chorobach dróg oddechowych.
Czytaj także: Dziewanna - właściwości, zastosowanie i działanie
Mydlnica lekarska - zastosowanie
Mydlnica lekarska znalazła zastosowanie w ziołolecznictwie. W sklepach zielarskich można kupić suszony korzeń mydlnicy lekarskiej, z którego przygotowuje się napary, odwary i wywary do stosowania wewnętrznego i zewnętrznego. Okłady z gazy nasączonej w przygotowanym naparze ziołowym stosuje się w chorobach skóry, gdyż mydlnica lekarska zmniejsza świąd skóry. Z naparu można robić płukanki do włosów z tendencją do przetłuszczania się, wypadania i łupieżu. Stosowana natomiast wewnętrznie stymuluje przemianę materii - jest polecana na zaparcia oraz wykwity skórne związane z problemami trawiennymi.
Jakie jeszcze zastosowanie ma mydlnica lekarska? Kosmetyki. Można wymienić cały szereg produktów kosmetycznych, które zawierają mydlnicę lekarską - szampon do włosów, żel do higieny intymnej, żel do mycia twarzy, mydło. Szampon z mydlnicy lekarskiej, podobne jak płukanka z wywaru ziołowego przygotowanego w domu, jest szczególnie polecany dla osób o włosach przetłuszczających się i wypadających. Ekstrakt z mydlnicy lekarskiej jest także składnikiem szamponów przeciwłupieżowych.
Wyprodukowany z mydlnicy lekarskiej żel do mycia twarzy jest przeznaczony do cery tłustej i trądzikowej. W przypadku cery trądzikowej ważne jest delikatne oczyszczanie skóry z nadmiaru sebum. Jeśli preparat zawiera alkohol lub oczyszcza cerę zbyt intensywnie, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Żel do mycia twarzy do cery tłustej z mydlnicą lekarską odblokowuje i zarazem ściąga rozszerzone pory.
Zawierający mydlnicę lekarską żel do higieny intymnej utrzymuje odpowiednie pH pochwy, przez co chroni przed infekcjami intymnymi. Przemysł farmaceutyczny wykorzystuje ekstrakt z mydlnicy lekarskiej do produkcji leków na kaszel, pomagających w odkrztuszaniu wydzieliny zalegającej w płucach. Nie tylko przemysł kosmetyczny i farmaceutyczny docenia właściwości mydlnicy lekarskiej, ale także producenci chemii gospodarczej. Wykorzystują oni roślinę do produkcji środków piorących i detergentów.
Mydlnica lekarska na włosy - szampon z mydlnicy lekarskiej
Warto poświęcić więcej uwagi stosowaniu mydlnicy lekarskiej na włosy. Roślina sprawia, że szampony nie tylko odpowiednio się pienią, ale także mają zbawienny wpływ na włosy, szczególnie przetłuszczające się i wypadające. Zawarte w mydlnicy lekarskiej saponiny oczyszczają skórę głowy, usuwają nadmiar sebum, działają przeciwgrzybiczo, a jednocześnie nie przesuszają skóry głowy. Niezwykle ważne jest by szampon z mydlnicy lekarskiej nie zawierał alkoholu, który wysusza skórę głowy, a dodatkowo sprawia, że gruczoły łojowe produkują więcej łoju.
Świetnie efekty przynosi szampon z mydlnicy lekarskiej w przypadku wypadających włosów - wzmacnia ich strukturę i zapobiega wypadaniu. Szampon z mydlnicy lekarskiej można wykonać samemu w domu. Potrzeby jest suszony korzeń mydlnicy lekarskiej i woda.
Wystarczy dwie łyżki zioła zalać szklanką wrzącej wody i odstawić pod przykryciem na około pół godziny. Po odcedzeniu nadaje się do użycia. Szampon nakłada się na mokre włosy. Dla wzmocnienia efektu można wykonać masaż głowy. Domowy szampon z mydlnicy lekarskiej warto wzbogacić innymi składnikami - żółtkiem jaja, sokiem z cytryny lub innymi ziołami - rumiankiem, pokrzywą, skrzypem polnym.
Czytaj też: Czarnuszka – właściwości lecznicze i zastosowanie