Melisa dla dzieci i dorosłych

Melisa to niemal synonim środka na uspokojenie. Melisa lekarska właściwości kojące zawdzięcza zawartym w niej olejkom eterycznym. Melisa działa też rozkurczowo i antybakteryjnie. Melisę można pić w ciąży, a w sklepach jest dostępna melisa dla dzieci. Nic dziwnego -  jeśli chodzi o melisę, przeciwwskazania są wyjątkowo nieliczne.


Melisa – właściwości lecznicze

Melisa to bylina z rodziny jasnowatych. Występuje na całym globie, w tym w Europie i w Polsce. Melisa może być hodowana w przydomowym ogródku. Osiąga wysokość do 60 centymetrów. Gęste liście mają wielkość kilku centymetrów, są porośnięte lekkim meszkiem i to one są najcenniejszą częścią tej rośliny.

Właśnie z liści melisa czerpie właściwości lecznicze. Substancją czynną melisy jest  olejek eteryczny, bogaty między innymi w linalol, flawonoidy, fenolokwasy i triterpeny. Mają one działanie uspokajające, rozkurczowe, przeciwwzdęciowe, mlekopędne, żółciotwórcze, antyseptyczne.

Zamów najlepsze: Zioła i herbaty

Melisa – działanie uspokajające

Melisa na dobry sen? Tak. Melisa znana jest przede wszystkim jako zioło o działaniu uspokajającym. Działa kojąco na system nerwowy, ułatwiając wyciszenie się, a także redukując stany lękowe.

Tym samym, melisa jest też zalecana w walce z łagodnymi postaciami bezsenności, zwłaszcza jeśli ma ona podłoże psychologiczne, wynikające na przykład ze strachu przed niemożnością zaśnięcia, lęku przed konsekwencjami braku snu, ale też z napiętego i stresującego trybu życia. Melisę na sen można pić w postaci naparu, tudzież specjalnej herbatki w ilości nawet czterech torebek dziennie. Można też spróbować kropli z melisy, podanych na łyżce z cukrem lub miodem, jako że sama melisa ma gorzkawy smak.

Zobacz też: Preparaty ułatwiające zasypianie

Melisa – działanie przeciwwirusowe

Melisa działanie przeciwwirusowe zawdzięcza zawartym w niej polifenolom. Zwalczają one między innymi wirus herpes simplex odpowiedzialny za tworzenie opryszczki na wardze. Opryszczkę można smarować kremem z melisy, bądź płynnym wywarem z liści tej rośliny.

Melisa – działanie rozkurczowe

Melisa lekarska ma również działanie rozkurczowe. Spożywanie naparu z melisy rozkurcza mięśnie gładkie jelit, zmniejsza napięcie jelita grubego, łagodzi rozstroje żołądka, pomaga w wywołaniu menstruacji, tonuje bóle menstruacyjne.

Zobacz też: Melisa dla małych niejadków

Melisa w ciąży

Melisa w ciąży jest wręcz zalecana w pierwszym trymestrze, natomiast nie wskazana w trzecim. Picie melisy w ciąży, w jej pierwszych miesiącach pomaga obniżać ciśnienie krwi, działa delikatnie moczopędnie, łagodzi skurcze i bóle układu pokarmowego, przeciwdziała nudnościom i odruchom wymiotnym, redukuje migreny, a przede wszystkim – zapewnia sporą dawkę uspokajającego działania. Melisę w ciąży można pić do końca drugiego trymestru. W trzecim powinno się jej unikać, ponieważ uspokajające i rozkurczowe właściwości mogą hamować skurcze porodowe.

Sprawdź: Nagietek lekarski – właściwości herbaty i olejku

Melisa dla dzieci

Niepokój, płaczliwość, nerwowość, trudności z zasypianiem – te problemy zna każdy rodzic, w którego domu pojawia się małe dziecko. Ponieważ w pierwszych miesiącach życia płacz jest jedynym językiem, którego używa dziecko do komunikacji ze światem, należy uważnie obserwować pociechę, a w razie nasilania się złego nastroju – skonsultować z lekarzem.

Jeżeli ten nie wskaże na poważniejsze przyczyny, możemy mieć do czynienia ze zwykłą nadpobudliwością, czy nerwowością.  Można wówczas podać melisę dla dzieci, zazwyczaj w postaci herbaty. Meliski dla dzieci, o niezbyt mocnym działaniu, dedykowane najmłodszym, można nabyć w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością.

Zobacz także: Mniszek lekarski – zastosowanie, właściwości i działanie

Melisa - przeciwwskazania

W odróżnieniu od wielu leków na uspokojenie oraz od innych ziół, nie stwierdza się większych przeciwwskazań w spożywaniu melisy. Bez problemu można wypijać dziennie kilka szklanek naparu na bazie melisy. Nie ma to wpływu na zdrowie. Nie ma przeciwwskazań do prowadzenia samochodu po spożyciu melisy. Nie działa też ona we wzmożony sposób po spożyciu alkoholu.

Melisa skutki uboczne może mieć jedynie dla osób z jaskrą, zawarty w niej olejek może bowiem podnosić ciśnienie w oku – tak przynajmniej wykazały badania przeprowadzone na zwierzętach. 

Czytaj też: Rumianek – właściwości. Na co pomaga rumianek?

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Katarzyna Szulik
Katarzyna Szulik

Dziennikarka z wykształcenia i zamiłowania, specjalizująca się w szeroko pojętej tematyce lifestyle, ze szczególnym uwzględnieniem zdrowia i kulinariów. Wcześniej związana między innymi z Gazetą Wyborczą i serwisami grupy Money.pl, obecnie redaktorka w In Hot Water Company...

Komentarze
chevron-down