Masło cupuacu do doskonały sposób na nawilżenie problematycznej i suchej skóry, odżywienie dojrzałej cery wymagającej dużej dawki fitosteroli, a także pielęgnacji zniszczonych włosów. Można stosować je w czystej postaci, w połączeniu z innymi olejami lub jako dodatek do kosmetyków.

Masło cupuacu

Brazylijskie lasy kryją w sobie bliskiego kuzyna powszechnie znanego kakaowca – drzewo cupuacu (czyt. kupasu) . Pozyskiwane z niego masło wykorzystywane jest jako dodatek do środków pielęgnacyjnych lub samodzielny kosmetyk.

Przeczytaj: Peeling do twarzy - rodzaje peelingów do twarzy

Masło cupuacu – co to jest?

Masło cupuacu pozyskiwane jest z brazylijskiego kakaowca wielokwiatowego, rosnącego na terenach Amazonii. Do wyrobu masła niezbędny jest owoc cupuacu, który osiąga duże rozmiary – może ważyć nawet 2 kg. Na tamtejszych terenach owoce te są bardzo cenione za właściwości lecznicze ze względu na dużą ilość antyoksydantów, które działają przeciwstarzeniowo i przeciwzapalnie.

Masło cupuacu wyrabia się z nasion zawartych w owocach, z których na zimno tłoczony jest drogocenny olej.

Poznaj: Hydrolat – rodzaje, właściwości, zastosowanie

Masło cupuacu – właściwości

Masło cupuacu ma jasnobeżowy kolor, przypominający barwą kawę z mlekiem. Ma przyjemny, charakterystyczny zapach słodkiego orzecha. Jest twardsze niż masło kakaowe, choć szybciej się topi. Dochodzi do tego już w temperaturze około 25-30 st. Celsjusza. Ze względu na niską temperaturę topnienia należy przechowywać je w lodówce w szczelnie zamkniętym opakowaniu.

Masło cupuacu ma wiele dobroczynnych właściwości.

Posiada bardzo dużą zdolność absorpcji wody – o 120% wyższą niż lanolina, co sprawia, że doskonale zatrzymuje wodę w skórze i włosach.

  • Zawiera fitosterole o silnym działaniu przeciwzapalnym i zwalczającym wolne rodniki.
  • Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 i 6.
  • Jest bogaty w fosfor oraz witaminy C i A.
  • Zawiera prawie 40% kwasu stearynowego, który doskonale nawilża skórę.
  • W jego skład wchodzi również wygładzający i regenerujący kwas oleinowy.
  • Posiada kwas palmitynowy zmiękczający skórę.
  • Zawiera kwas linolowy, który pomaga pozbyć się przebarwień skórnych.

Tak liczne właściwości sprawiły, że masło cupuacu jest coraz częściej stosowane
w kosmetyce, jako składnik lub samodzielnie do odżywiania skóry i włosów.

Dowiedz się: Krem nawilżający - jak dobrać krem do cery?

Masło cupuacu – zastosowanie w kosmetyce

Właściwości masła cupuacu są coraz popularniejsze i chętniej wykorzystywane do produkcji środków pielęgnacyjnych. Można go stosować przy wielu dolegliwościach.

  • Problemach skórnych, także łuszczycy czy atopowym zapaleniu skóry, która wymaga stosowania emolientów. Masło cupuacu doskonale zatrzymuje wodę w naskórku.
  • Pielęgnacji każdego rodzaju skóry również dojrzałej, gdyż skutecznie ją uelastycznia dzięki licznym kwasom nienasyconym i antyoksydantom.
  • Problemach z suchymi i zniszczonymi włosami – można stosować je bezpośrednio na włosy lub dodawać do masek i odżywek - nabłyszcza je i regeneruje.
  • Ochronie przeciw promieniom słonecznymi. Dzięki obecności witaminy C jest skuteczną ochroną przed promieniowaniem UV, dlatego często jest składnikiem preparatów do opalania.
  • Uszkodzonej skórze, gdyż przyspiesza jej gojenie dzięki dużej ilości antyoksydantów.
  • Samodzielnym tworzeniu mydeł.

Warto spróbować stworzyć własne kosmetyki z masłem cupuacu oraz innymi olejami dopasowanymi do indywidualnych potrzeb. Ma się wtedy pewność co do naturalności składu, pozbawionego zbędnych barwników i konserwantów.

Sprawdź: Krem do rąk - jak wybrać najlepszy krem do rąk?

Masło cupuacu – jak stosować?

Jeśli masło jej składnikiem kosmetyku to należy stosować się do zaleceń producenta. Natomiast masło cupuacu w czystej postaci można stosować samodzielnie lub łączyć z innymi olejami czy kosmetykami.

Przed aplikacją należy podgrzać je w kąpieli wodnej. Po rozpuszczeniu można nałożyć na skórę lub wymieszać np. z maską do włosów lub kremem do twarzy.

Masło cupuacu jest silnym emolientem i tworzy na skórze tłusty film, dlatego najlepiej stosować go na noc. Warto również wiedzieć, że masło to można używać w czasie ciąży. Bardzo dobrze sprawdza się do nawilżania skóry brzucha, zapobiegając rozstępom.

Przy użyciu masła cupuacu można wykonać także samodzielnie peeling kawowy lub cukrowy łącząc te składniki i dodając do nich np. olej migdałowy.

Dodatkowo masło cupuacu doskonale sprawdzi się do pielęgnacji włosów, jako zabieg olejowania. Warto pozostawić go na całą noc.

Zobacz: Pomadka do ust - która pomadka jest najlepsza?

Masło cupuacu – gdzie kupić?

Masło cupuacu w czystej postaci można kupić w sklepach internetowych, niektórych drogeriach i aptekach oraz sklepach z naturalnymi produktami.

Natomiast wiele marek kosmetycznych również decyduje się na wykorzystanie licznych właściwości masła cupuacu i dodaje je do swoich kosmetyków.

Masło cupuacu – cena

Cena zależna jest od producenta, jednak z reguły jest to około 25 zł za 100 g masła cupuacu.

Czytaj także: Olej kokosowy na włosy – jak i po co nakładać go na włosy?

Autor: Dominika Rusek

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down