Maść majerankowa znana jest z właściwości przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych i ściągających. Jest uważana za bezpieczną dla kobiet w ciąży oraz do stosowania przy noworodkach i niemowlętach. Maść majerankowa wzmacnia naczynia krwionośne i łagodzi stany zapalne skóry. Pomaga w walce z bakteriami i grzybami. Zaleca się ją również osobom, które chciałyby zmniejszyć widoczność swoich blizn.
Maść majerankowa - na co?
Maść majerankowa działa ściągająco, przeciwbakteryjnie i zmniejsza obrzęk błony śluzowej. Znana jest z właściwości łagodzących i rozgrzewających. Smarowanie ciała maścią majerankową:
- niweluje karat,
- wspomaga walkę z przeziębieniem,
- łagodzi łuszczenie się skóry,
- rozjaśnia blizny,
- niweluje obrzęk po ukąszeniu owadów,
- łagodzi oparzenia i odmrożenia skóry,
- działa rozgrzewająco na brzuszek kolkującego niemowlaka,
- łagodzi objawy trądziku,
- pomaga w walce z hemoroidami,
- pomaga w walce z bólem gardła,
- łagodzi kolki u noworodków i niemowlaków,
- łagodzi bóle głowy.
Maść majerankowa dla niemowląt
Maść majerankową często stosuje się w leczeniu kataru u noworodków i niemowląt. Kiedy maluszkowi dokucza katar, uniemożliwiający mu oddychanie, to często pierwszy wybór mam. Maść majerankowa to naturalny, nieszkodliwy preparat, który dostępny jest w każdej aptece oraz który można zrobić samodzielnie w domu. Przedawkowanie maści majerankowej jest wręcz niemożliwe. Należy jednak upewnić się, że maluszek nie ma na majeranek uczulenia.
Kiedy zdecydujemy się leczyć karat dziecka za pomocą maści majerankowej, należy robić to systematycznie i przede wszystkim małymi ilościami. Maścią należy smarować tylko i wyłącznie nosek dziecka od zewnątrz. Olejek eteryczny zawarty w majeranku delikatnie rozgrzeje oraz udrożni aparat oddechowy zwalczając przyczynę kataru, czyli bakterie.
Maść majerankowa na katar
Przy stosowaniu maści majerankowej na katar należy robić to za pomocą niewielkiej ilości maści oraz palca wskazującego lub kawałka wacika kosmetycznego. Wystarczy cienka warstwa maści, która po jakimś czasie sama się wchłonie. Nos na zewnątrz wokół otworów nosowych należy smarować kilka razy dziennie. U dziecka od 2-4, u dorosłych - można smarować nawet do 8 razy na dzień. Należy jednak pamiętać, by nie wystawiać się na słońce z maścią, gdyż może to doprowadzić do przebarwień. Jeśli maść majerankowa nie pomoże w udrożnieniu nosa z katarem, można sięgnąć np. po wodę morską, którą należy (w odróżnieniu od maści majerankowej) wprowadzać do nosa.
Czytaj także: Domowe sposoby na katar - co na katar? Metody
Maść majerankowa w ciąży
Nie ma żadnych badań na temat szkodliwości stosowania maści majerankowej w ciąży. Używanie jej uważa się za bezpieczne, pod warunkiem, że kobieta w ciąży nie ma uczulenia na majeranek oraz nie wystawia na promieniowanie słoneczne skóry z zaaplikowaną maścią. Istnieje jeszcze jedno przeciwwskazanie do stosowania maści majerankowej u kobiet w ciąży.
Dla niektórych jej zapach może być drażniący lub powodować mdłości. Dlatego, jeśli jesteś w ciąży i chciałabyś stosować maść majerankową, ale nie możesz znieść jej zapachu, lepiej poszukaj innej naturalnej alternatywy do niej. Samopoczucie związane ze zmuszaniem się do stosowania maści, nie polepszy naszego nastroju a w efekcie powrotu do zdrowia.
Czytaj także: Co na zgagę w ciąży? Skuteczne sposoby i leki
Maść majerankowa na kolki i hemoroidy
Maść majerankowa dostępna w aptekach to nic innego jak ekstrakt z majeranku oraz wazelina. Maść pomaga również w walce z hemoroidami czy zajadami, gdyż działa przeciwgrzybiczo. Jeśli po kilkunastu dniach stosowania maści dolegliwości nie ustąpią, należy zwrócić się do lekarza.
Jeśli nasze dziecko cierpi na kolki, dobrym sposobem może okazać się masowanie jego brzuszka rozgrzewającą maścią majerankową.
Domowa maść majerankowa
Maść majerankową można samodzielnie zrobić w domu. Najprostszy sposób to utarcie masła ze świeżym (lub suszonym) majerankiem i przetopienie takiej masy na smalec.
Masło (koniecznie bez dodatku soli, sól może podrażniać skórę) i majeranek w proporcji 1:1 ucieramy na jednolitą masę, przekładamy do naczynia, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na noc. Na drugi dzień przetapiamy masełko w garnku i przecedzamy przez gazę.
Taką samodzielnie przygotowaną maść należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, najlepiej w lodówce. Zamiast masła można użyć wazeliny.
Czytaj też: Maść rozgrzewająca – rodzaje, zastosowanie, działanie