Maść chłodząca przynosi natychmiastowe ukojenie sportowcom, którzy doznali urazu w czasie zawodów lub treningu. Jest wręcz niezastąpiona w przypadku obrzęków, stłuczeń, skręceń czy naderwanych mięśni. Maść chłodzącą stosuje się też na oparzenia i zwyrodnienia stawów. Kiedy jeszcze warto sięgnąć po maść chłodzącą, a w jakich sytuacjach stosuje się maść rozgrzewającą?
Maść chłodząca
Maść chłodząca to produkt pierwszej pomocy w wielu sytuacjach. Maść chłodząca pomoże złagodzić napięcie mięśniowe po całym dniu “na nogach” lub po wykańczającym treningu. Zlikwiduje także obrzęk powstały na skutek urazu lub kontuzji. Osobom chorującym na zwyrodnienie stawów pomoże złagodzić stan zapalny i zmniejszyć ból. Przyniesie też ukojenie poparzonej skórze.
Maść chłodząca na stawy
Choroby stawów rozwijają się zwykle w wieku średnim na skutek starzenia się organizmu. Jeśli pojawiają się wcześniej, to są skutkiem przebytego urazu, przeciążenia lub chorób reumatycznych.
Choroby stawów objawiają się bólem, obrzękiem i ograniczeniem ruchomości w stawie. To typowe objawy rozpoczynającej się choroby zwyrodnieniowej stawów. Niestety choroby nie da wyleczyć. Można jedynie zahamować proces zwyrodnieniowy i wprowadzić leczenie objawowe. Wiele osób sięga wtedy po maść chłodzącą na stawy. Maść chłodząca na stawy to specyfik, który przyniesie ukojenie, pomoże zmniejszyć ból i złagodzi stan zapalny. Należy jednak pamiętać, że maść chłodząca na stawy przeniesie krótkotrwałe ukojenie. Jeśli pomimo stosowania maści chłodzącej bóle stawów utrzymują się, a opuchlizna się nie zmniejsza, należy zgłosić się do lekarza.
Czytaj też: Maść przeciwbólowa - przeciwzapalna, na stawy
Maść chłodząca na oparzenia
Maść chłodząca sprawdzi się także jako maść na oparzenia skóry, jednak nie każdego. Maści chłodzące można stosować na oparzenia I stopnia powstała na skutek ognia, pary wodnej lub promieni słonecznych. Wystarczy posmarować nią ranę, a w kilka sekund przyniesie ukojenie i złagodzi ból. W przypadku silniejszego oparzenia trzeba niezwłocznie udać się do lekarza. Należy pamiętać, by nie stosować maść chłodzącej na stawy na oparzenia skóry.
Maść chłodząca dla sportowców
Maść chłodząca to specyfik kojarzony z kontuzjami u sportowców. W czasie treningu wystarczy chwila nieuwagi by nabawić się nieprzyjemnej kontuzji - zwichnięcia, skręcenia, naderwania mięśni. Wszystkie te urazy wymagają natychmiastowego schłodzenia, dlatego warto mieć ze sobą maść chłodzącą. Najlepiej stosować ją naprzemiennie z chłodzącymi okładami.
Maść chłodząca przyda się nie tylko w razie kontuzji. Wielu sportowców używa jej po zakończeniu intensywnego treningu. W takiej sytuacji maść chłodząca rozluźni napięte mięśnie.
Zobacz także: Żel chłodzący – dla sportowców, przeciwbólowy, do stóp
Maść chłodząca czy rozgrzewająca?
Warto pamiętać, że nie wszystkie urazy wymagają schłodzenia. Niekiedy konieczne jest użycie maści rozgrzewającej. Sportowcom zdarza się przetrenować czy naderwać mięśnie. Maść rozgrzewająca jest zalecana na tego typu dolegliwości. W przeciwieństwie do maści chłodzącej rozszerza naczynia krwionośne, przez co pomaga pozbyć się z organizmu metabolitów, które między innymi odpowiadają za powstawanie zakwasów po treningu. Maść rozgrzewającą można też stosować przed treningiem, by rozgrzać zastane mięśnie.
Maść chłodząca - receptura
Każda maść chłodząca dostępna na rynku aptecznym ma nieco inną recepturę, ale z pewnością w większości tego typu maści znajdziemy substancję czynną o działaniu przeciwzapalnym - najczęściej jest to ibuprofen, diklofenak lub naproksen należące do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Popularnym składnikiem maści jest też heparyna, która działa przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo i przeciwobrzękowo.
W maściach chłodzących znajdziemy też olejek miętowy. Właśnie olejek miętowy jest głównym sprawcą kojącego i chłodzącego działania maści. Poza tym wykazuje on działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i antyseptyczne. Innym olejkiem wykorzystywanym do produkcji maści chłodzących jest olejek eukaliptusowy, który działa podobnie do miętowego. Znany jest z właściwości antybakteryjnych, przeciwzapalnych, odkażających, rozkurczających, a także chłodzących.
W składzie maści chłodzących można też znaleźć inne wyciągi i ekstrakty z ziół - m.in. z aloesu, kasztanowca, miłorzębu japońskiego, tymianku czy świerku. Każdy z producentów maści chłodzących stosuje wymienione składniki w różnych proporcjach.
Maść chłodzącą na oparzenia ma zupełnie inny skład niż maść na stawy. Zawiera takie składniki jak panthenol lub alantoina. Niektóre maści na oparzenia zawierają także antybiotyk.
Alternatywą dla maści chłodzących zawierających związki chemiczne jest popularna maść końska. W aptekach i sklepach zielarskich można znaleźć dwa rodzaje tej maści - rozgrzewającą i chłodzącą. Maść końska ma w składzie tylko naturalne składniki - olejki eteryczne i wyciągi z roślin. W końskiej maści chłodzącej można znaleźć takie rośliny zielne jak rumianek, krwawnik, arnika górska, kozłek lekarski i wiele innych.
Czytaj też: Maść rozgrzewająca – rodzaje, zastosowanie, działanie
Autor: Joanna Woźniak