Lignina to potoczne określenie na watę celulozową stosowaną do dezynfekcji skóry, w opatrunkach czy podkładach ochronnych. Jakie jeszcze ma lignina zastosowanie? Czy do opatrunku lepsza jest lignina w płatach czy w rolkach?

 Lignina

Lignina - co to takiego?

Lignina, inaczej drzewnik, to obok celulozy i hemiceluloz, składnik drewna. W przyrodzie występuje jako czarna ciecz o nieprzyjemnym zapachu. Lignina nadaje drewnu wytrzymałość i trwałość.

W procesie nazywanym delignifikacją z drewna powstaje papier. Delignifikacja to po prostu usuwanie ligniny z drewna, jest ona zatem produktem ubocznym w przemyśle papierniczym. Proces delignifikacji uzyskuje się poprzez dodawanie do drewna związków sodu. Ligniną nazywa się też produkt odpadowy w postaci miękkiej bibuły powstały przy otrzymywaniu papieru z drewna.

Lignina to także potoczne określenie na watę celulozową (sprasowaną celulozę) stosowaną w celach opatrunkowych i sanitarnych. To potoczne i jednocześnie błędne określenie na watę celulozową jest najbardziej znane i najczęściej stosowane przez Polaków. Lignina właśnie w tym znaczeniu, czyli jako wata celulozowa używana do opatrywania ran i odkażania skóry, funkcjonuje najczęściej w języku polskim.

Sprawdź naszą ofertę: Płatki, patyczki, wata, lignina

Lignina jako wata celulozowa

Wata celulozowa to bardzo chłonny materiał opatrunkowy, który powstał ze sprasowanych arkuszy celulozowych. Lignina w tym znaczeniu to obok gazy i waty, najpopularniejszy materiał opatrunkowy. Gaza opatrunkowa w odróżnieniu od ligniny powstaje z wybielonej i wyjałowionej bawełny, wata natomiast to cienkie bawełniane lub wiskozowe włókna. Obecnie wata ma większe zastosowanie w kosmetyce niż w celach sanitarnych i opatrunkowych.

Gaza jest używana do tamowania krwawienia i bandażowania ran. Lignina natomiast jest stosowania do dezynfekcji ran przed iniekcjami i drobnymi zabiegami, do odsączania wydzielin oraz do opatrywania ran. Można kupić ligninę w płatach (lignina w arkuszach) lub ligninę w rolce. Lignina w arkuszach jest dostępna w wymiarach 20 cm na 20 cm, 20 cm na 30 cm lub 40 cm na 60 cm i najczęściej pakowana po 0,5 kg, 1 kg lub 5 kg. Lignina w rolce jest zwykle pakowana po 150 gramów. Można także kupić wałeczki stomatologiczne wykonane z ligniny o średnicy 10 mm i pakowane po 200-300 gramów. Należy pamiętać, że lignina w odróżnieniu od gazy jest niejałowym materiałem opatrunkowym.

Lignina - zastosowanie

Lignina ma szerokie zastosowanie sanitarne i higieniczne. Lignina jest wykorzystywana w szpitalach, gabinetach lekarskich, salonach kosmetycznych oraz innych placówkach służby zdrowia. Ze względu na swoją strukturę, lignina wchłania dużą ilość wody przez co jest wykorzystywana do odsączania wydzielin, najczęściej po drobnych zabiegach chirurgicznych oraz w gabinetach stomatologicznych do odsączania śliny.

W większości placówek medycznych stosuje się ligninę do dezynfekcji skóry przed zabiegami iniekcyjnymi. Podobnie jak gaza, lignina jest też wykorzystywana do opatrywania ran, oczywiście po wcześniejszym odkażeniu rany. Do tych celów najczęściej jest używana lignina w rolkach.

Lignina w arkuszach natomiast jest wykorzystywana w szpitalach i gabinetach lekarskich jako podkłady ochronne na łóżka, leżanki, fotele. Ze względu na brak substancji zapachowych i barwników nie powoduje podrażnień i reakcji alergicznych przez co znalazła również zastosowanie w salonach kosmetycznych.

Kobiety w okresie połogu ze względu na obfite krwawienie z dróg rodnych stosują podkłady poporodowe bawełniane lub po prostu podkłady z ligniny.

Sprawdź też: Płyn do higieny intymnej - jak dbać o higienę intymną?

Lignina po porodzie

Kobiety w zaawansowanej ciąży, na kilka tygodni przed porodem, zaczynają pakować torbę do szpitala. W torbie nie może zabraknąć oczywiście wyprawki dla dziecka, ale ważne są także rzeczy niezbędne kobiecie w czasie porodu i połogu. W torbie powinny m.in. znaleźć się takie produkty higieniczne jak podkłady poporodowe i majtki jednorazowe, najlepiej z siateczki.

To produkty niezbędne do utrzymania właściwej higieny w czasie połogu. W pierwszych dobach po porodzie kobiety nie powinny używać zwykłych podpasek. Podkłady poporodowe są bardziej chłonne od zwykłych podpasek oraz zdecydowanie lepsze ze względu na  konieczność wietrzenia krocza. Podkłady poporodowe są wykonanie z bawełny oraz nieprzepuszczającej wilgoci folii. W czasie połogu można także używać ligniny w płatach. Niekiedy kobiety kupują ligninę w arkuszach do położenia na podkład poporodowy, by zabezpieczyć się przed odparzeniami. 

Czytaj też: Tampony - tampony z aplikatorem, na noc. Aplikacja

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down