Lewatywa znana była już w starożytności jako oczyszczający jelita z mas kałowych. Do dzisiaj wykonuje się ją w przypadku uporczywych zaparć, przed badaniami i operacjami w obrębie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, a także przed porodem. Sprawdź, jak zrobić lewatywę w domu, a także jakie są przeciwwskazania do jej wykonania.

 lewatywa

Co to jest lewatywa?

Lewatywa, inaczej hydrokolonoterapia, jest jednym z najstarszych zabiegów medycznych. Z przekazów historycznych wynika, że zaczęto ją stosować 3500 lat temu. Zabieg polega na wprowadzeniu do jelita płynu, który pomaga w wypróżnieniu i oczyszczeniu jelit. Do dolnego odcinka przewodu pokarmowego można wprowadzić substancje takie jak – woda z cytryną, napar z rumianku czy kawa.

Hydrokolonoterapia zalecana jest osobom cierpiącym na długotrwałe zaparcia, z którymi nie radzą sobie inne środki przeczyszczające. Stosuje się ją przed niektórymi operacjami, badaniami, a także przed porodem. Znajduje ona także zastosowanie wśród zwolenników profilaktycznego oczyszczania jelit. Profilaktyczna detoksykacja jelit jest popularna wśród gwiazd Hollywood. Do jej praktykowania przyznała się m.in. Britney Spears, Paris Hilton czy Madonna.

Lewatywa z kawy

Lewatywa z kawy została po raz pierwszy zastosowana omyłkowo w czasie I wojny  światowej. Pielęgniarka, robiąc lewatywę na zatwardzenie rannemu żołnierzowi, miała przez przypadek użyć kawy zamiast wody. Efekt okazał się zdumiewający – cierpiący żołnierz przestał odczuwać ból. W ten sposób zaczęto wykorzystywać lewatywę z kawy do uśmierzania dolegliwości bólowych. W drugiej połowie XX wieku kawową lewatywę spopularyzował dr Max Gerson.

Zaczęto ją wykorzystywać w terapii antyrakowej jako środek przeciwbólowy, oczyszczający jelito grube z toksyn, a także detoksykujący wątrobę poprzez zwiększenie przepływu żółci. Terapia przeciwnowotworowa polegającą na przeprowadzaniu kilka razy dziennie lewatyw z kawy jest praktykowana do dzisiaj w klinikach medycyny naturalnej.

Lewatywa dla dzieci

Zaparcia są częstą dolegliwością u niemowląt i małych dzieci. W przypadku uporczywych zaparć dzieciom doraźnie podaje się czopki doodbytnicze. Lewatywę należy traktować jako ostateczność. Co bardzo ważne, zabieg można wykonać samodzielnie u dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia, ale tylko z zalecenia lekarza. U młodszych dzieci przeprowadza  się go w warunkach szpitalnych. Nieumiejętnie wykonana lewatywa u dziecka może doprowadzić do uszkodzenia dolnego odcinka przewodu pokarmowego, włącznie z perforacją jelita.

Lewatywa przed porodem

Lewatywa jest wykonywana w wielu szpitalach rutynowo przed porodem, żeby w czasie akcji porodowej nie doszło do mimowolnego wypróżnienia. Wykonuje się głównie ze względów higienicznych. Zabieg nie przyspiesza porodu i nie zmniejsza ryzyka zakażenia okołoporodowego. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, ciężarna sama może zdecydować, czy chce, aby wykonano jej lewatywę przed porodem

Lewatywa w domu

Lewatywę można wykonać samodzielnie w domu przy użyciu jednorazowych zestawów dostępnych w aptekach. Zestaw do lewatywy składa się z:

  • worka na płyn,
  • wężyka
  • oraz specjalnej końcówki doodbytniczej.

Płyn do lewatywy także można kupić w aptece, ewentualnie przygotować samodzielnie w domu.

Jak i kiedy wykonać lewatywę w domu? Zaleca się, by zabieg przeprowadzać wczesnym rankiem – najlepiej pomiędzy godziną 5 a 7. Woda powinna mieć odpowiednią temperaturę, zbliżoną do temperatury ludzkiego ciała. Za ciepła może podrażnić błonę śluzową przewodu pokarmowego.

Po wlaniu wody do worka, należy położyć się na boku i umieścić w obycie końcówkę lewatywy. Aby ułatwić aplikację, końcówkę doodbytniczą można posmarować wazeliną. Następnie należy odkręcić kranik i zacząć wlewać wodę do jelita. Po opróżnieniu worka, końcówkę można wyjąć z odbytu. Aby przyspieszyć wypróżnienie, zaleca się masować brzuch zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Po kilkunastu minutach można wstać i wykonać lekkie ćwiczenia – marsz, podskoki. Po kilkudziesięciu minutach powinno dojść do wypróżnienia.  

Warto wiedzieć, że istnieją przeciwwskazania do wykonania lewatywy. Zabieg nie jest wskazany dla osób cierpiących na stany zapalne lub niedrożność jelit, niewydolność układu krążenia lub nerek. Ponadto zbyt częste lewatywy mogą doprowadzić do zaburzeń wodno-elektrolitowych, podrażnić błonę śluzową układu pokarmowego, a także spowolnić perystaltykę jelit. Przed zrobieniem lewatywy w domu należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Autor: Joanna Woźniak

Czytaj też:

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Joanna Woźniak...

Komentarze
chevron-down