Jeżeli zachorowanie przebiega bez powikłań, a pacjent nie jest z grupy ryzyka, wówczas najczęściej stosuje się leczenie objawowe. Podstawą jest walka z gorączka, katarem, kaszlem i innymi objawami infekcji – katarem, zatkanym nosem. Lekami na grypę są wtedy głównie preparaty zawierające paracetamol i ibuprofen. Terapię powinno uzupełniać nawadnianie, a w przypadku dzieci także uzupełnianie elektrolitów.  

Co to jest grypa? 

Grypa to choroba przebiegająca w formie ostrej infekcji układu oddechowego. Jej przyczyną jest zakażenie wirusem grypy, do którego może dojść poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą, ale też poprzez obcowanie ze skażonymi przedmiotami. Wirus przenika do krwi poprzez błonę śluzową układu oddechowego, przez co objawy grypy dotyczą całego organizmu. Są to: 

  • wysoka gorączka, 
  • bóle głowy, 
  • bóle mięśni, 
  • dreszcze, 
  • uczucie rozbicia i osłabienia, 
  • suchy kaszel, 
  • ból w klatce piersiowej, 
  • katar o niewielkim nasileniu. 

Sezon na zachorowania w naszym kraju przypada od października do kwietnia. Wyróżnia się trzy typy wirusa odpowiadające za zachorowania to: A, B i C. W ich ramach dochodzi do mutacji, co skutkuje powstawaniem nowych szczepów. Dwa pierwsze rodzaje, czyli grypa typu A i grypa typu B, mogą wywołać epidemię, natomiast infekcja wirusem typu C jest znacznie łagodniejsza.  

 

Jakie są leki bez recepty na grypę? 

Leczenie grypy w grupie pacjentów bez dodatkowych obciążeń i gdy choroba rozwija się bez powikłań jest zwykle objawowe. Podobnie jak przy przeziębieniu stosuje się preparaty na gorączkę, przeciwbólowe, przeciwkaszlowe i udrażniające nos. Pacjentom zaleca się odpoczynek i izolację. Leki na grypę dostępne bez recepty to w takim przypadku paracetamol, ibuprofen i ewentualnie inne należące do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. U dzieci odradza się przyjmowanie kwasu acetolosalicylowego. Uzupełnieniem terapii będą spraye na zatkany nos, preparaty nawilżające śluzówkę do inhalacji. 

Nie można też zapomnieć o regularnym nawadnianiu organizmu, zwłaszcza, gdy występuje wysoka gorączka i tym samym ryzyko odwodnienia.  

Zobacz leki na gorączkę, kaszel, katar, problem z zatokami 

 

Antybiotyk na grypę – czy stosuje się takie leczenie? 

Grypa to choroba wirusowa, a antybiotyki to co do zasady środki przeznaczone do zwalczania infekcji bakteryjnych. Taki preparat nie przyniesie więc rezultatów w leczeniu grypy. Może natomiast się sprawdzić w zwalczaniu powikłań po tej chorobie związanych z infekcjami bakteryjnymi; są to tak zwane nadkażenia bakteryjne. Wówczas lekarz wypisze go na receptę. 

 

Leki na grypę na receptę 

Co jeszcze można stosować na grypę? Mogą to być środki wskazane przez lekarza. Silnie działające leki na grypę na receptę zawierają w składzie albo zanamiwir, albo oseltamiwir. Po preparaty z tym pierwszym składnikiem sięga się w celu leczenia grypy sezonowej. Natomiast środki z tą drugą substancją dobrze działają w przebiegu zakażeń grypy pandemicznej A/H1N1. Niestety, na ten składnik większość wirusów grypy sezonowej jest już oporna.  

Takie leki przeciwwirusowe na grypę na receptę stosuje się w przypadku pacjentów ciężko przechodzących tę chorobę, w tym również u tych przebywających w warunkach szpitalnych. Podczas, gdy większości chorych wystarczy odpoczynek, nawadnianie i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe bez recepty, niektórzy pacjenci potrzebują środków przeciwwirusowych. Tego typu leki przeciwgrypowe na receptę są zalecane m.in.: 

  • w przypadku nasilenia się objawów grypy po 3 dniach choroby, 
  • podczas leczenia powikłań, 
  • w grupach, u których występuje duże ryzyko ciężkiego przebiegu lub powikłań, a więc u dzieci czy osób starszych, a także chorujących na inne choroby przewlekłe. 

 

Jakie są leki na grypę bez recepty dla dzieci? 

Dzieci, z uwagi na częste przebywanie w dużych skupiskach, np. w żłobkach czy przedszkolach, a także na brak pamięci układu odpornościowego związanej z tym, jak reagować na wirusy grypy, są bardziej podatne na infekcje wirusowe niż dorośli. 

Leki na grypę bez recepty dla dzieci dostępne są w różnych formach, m.in. w tabletkach, kroplach, czopkach. Z uwagi na trudności z połykaniem u najmłodszych, małym dzieciom najlepiej podawać leki w formie płynnej. 

Najmocniejszy lek na grypę bez recepty dla dzieci powinien nie tylko być skuteczny, ale również bezpieczny dla młodego organizmu. W pierwszej kolejności należy zbić gorączkę u dziecka, najlepiej sięgając po leki zawierające paracetamol. Taka substancja jest bezpieczna także u niemowląt. U dzieci kilkuletnich można stosować leki z zawartością ibuprofenu. 

Następnie, istotne jest nawodnienie  i zadbanie o jej odpoczynek. Gdy objawy nie mijają, należy czym prędzej udać się do specjalisty. 

 

Domowe sposoby na grypę 

Zanim pacjent pojawi się w gabinecie lekarza, z reguły próbuje różnorodnych domowych sposobów na grypę. Zazwyczaj wystarczający jest odpoczynek w łóżku. Nie wolno dopuścić do rozwoju groźnych dla zdrowia i życia powikłań po grypie.  

Domowe, babcine sposoby na grypę będą identyczne jak te zalecane do stosowania podczas przeziębienia. Ulgę mogą przynieść też napój z mlekiem i czosnkiem, syrop z cebuli, syrop z babki lancetowatej. Na te dolegliwości warto przyjmować herbatę z miodem, z cytryną. W przypadku gorączki sprawdzą się chłodne okłady na czoło, letnie kąpiele i dbałość o nawadnianie. Dobrze też wietrzyć regularnie pomieszczenie i nawilżać powietrze. 

Nie wolno zapomnieć o profilaktyce, np. o szczepieniach ochronnych czy izolacji od chorych osób. 

 

 

Bibliografia: 

  1. Grypa – co warto wiedzieć, strona rządowa, https://www.gov.pl/web/psse-krotoszyn/grypa--co-warto-wiedziec-, [dostęp: 25.02.2024]. 
  1. S. Kałucka, Grypa – etiologia, epidemiologia, prewencja i leczenie w 2020 roku, Akademia Medycyny, GERIATRIA 2020; 14: 107-117, https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2020/09/Geriatria_2_2020_07.pdf, [dostęp: 25.02.2024]. 
  1. Zapobieganie, rozpoznawanie i leczenie grypy, Wytyczne Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, 2019, https://mlodzilekarzerodzinni.pl/wp-content/uploads/2020/01/KLRwPGrypa2019-wydaniespecjalne.www_.pdf, [dostęp: 25.02.2024]. 

 

 

Czytaj 

Gorączka u dziecka i niemowlaka - jak zbić temperaturę?

Leki na gorączke, jakie wybrać?

Silny ból głowy - co zrobić na ból głowy 

 

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Katarzyna Augustyniak-Woźnica ...

Komentarze
chevron-down