Lancet jest to niewielki element nakłuwacza, którego zadaniem jest pobranie kropli krwi niezbędnej do przeprowadzenia badania poziomu cukru we krwi. Pozwala na szybkie i komfortowe wykonanie czynności, a do tego jest niezwykle prosty w użyciu. Zwykle używa się go za pomocą jednej ręki, co ułatwia pobranie krwi.
Cukrzyca to przewlekła choroba cywilizacyjna należąca do miana schorzeń metabolicznych. Osoby cierpiące na cukrzycę powinny być pod ciągłą kontrolą diabetologa. Schorzenie głównie charakteryzuje się podwyższonym stężeniem poziomu cukru we krwi, co zmusza do jego ciągłej kontroli.
W tym celu najczęściej wykorzystywany jest glukometr, którego jednym z elementów jest nakłuwacz, a jego z kolei – lancet. Jest to specjalna igła służąca do nakłucia skóry w danym miejscu, w celu pobrania kropli krwi.
Czytaj: Badania genetyczne w cukrzycy
Lancet – co to jest?
Lancet to jeden z elementów, w które wyposażony jest nakłuwacz do glukometru, cechujący się personalnym dostosowaniem do głębokości wkłucia. Nakłuwacze zwykle podzielone są na:
- dla osób pełnoletnich,
- dla dzieci,
- dla osób z grubszą tkanką podskórną.
Warto wiedzieć, iż istnieją nakłuwacze, która mają specjalną, kilkustopniową regulację głębokości iniekcji. Lancety są to odpowiednie igły, umieszczone w sterylnej obudowie, służące do miejscowego nakłuwania skóry, by móc pobrać próbkę krwi. Na zewnątrz pokryte są silikonem w celu zapewnienia delikatności w czasie użytkowania oraz komfortu.
Poznaj: Laktator elektryczny - wady i zalety. Jaki wybrać?
Glukometr – jak używać?
Badanie poziomu cukru zwykle odbywa się w warunkach domowych, właśnie
z wykorzystaniem glukometru. Pomiar najlepiej wykonać z rana, gdyż wtedy ryzyko błędnego wyniku jest najmniejsze.
Jak poprawnie przeprowadzić badanie stężenia glukozy we krwi?
- Należy dokładnie umyć dłonie w ciepłej wodzie, lekko masując opuszek palca, na którym będzie wykonane nakłucie.
- Nakłuć wybrane miejsce.
- Za pomocą nakłuwacza trzeba przenieść kroplę krwi na pasek testowy.
- Umieścić pasek testowy w glukometrze i odczytać pomiar.
Ważne jest, by lancet był dopasowany do rodzaju nakłuwacza z uwzględnieniem chociażby wyprofilowanego obszaru, w którym umieszcza się igłę.
Dowiedz się: Jak zrobić test ciążowy? Sposoby wykonania i odczytania wyniku
Jak często wymieniać lancety?
Należy pamiętać, iż lancet to element nakłuwacza, będący wyłącznie jednorazowego użytku. Trzeba wymieniać go po każdym pobraniu kropli krwi. Nie wolno dzielić się nimi z innymi osobami, nawet z najbliższą rodziną. Poprzez ich bezpośredni kontakt z krwią, kilkukrotne użycie mogłoby zakończyć się stanem zapalnym organizmu.
Zebrane na lancecie bakterie są zdolne do przetransportowania się do krwi, a tym samym spowodowania infekcji. Nowe igły są sterylne, a te używane poza zabrudzeniem dodatkowo ulegają stępieniu, co mogłoby prowadzić do odczuwania bólu przy kolejnym nakłuciu. Po jednorazowym użyciu lancetu należy go wyrzucić, a do nakłuwacza włożyć nową, sterylną igłę. Przede wszystkim jest to kwestia higieny, komfortu oraz bezpieczeństwa.
Sprawdź: Ciśnieniomierz - jaki aparat do mierzenia ciśnienia wybrać?
Jak wymienić igłę w glukometrze?
Igły do nakłuwaczy należy wymieniać na nowe przy każdym pomiarze, jednak czy jest to łatwe zadanie? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Nakłuwacze są zaprojektowanie w taki sposób, by korzystanie z nich nie sprawiało nikomu żadnego problemu. Powinny sobie z nim poradzić nawet osoby w starszym wieku.
Jak wymienić lancet? Należy pozbyć się nasadki, a następnie ulokować igłę w przeznaczonym do tego miejscu, które jest widoczne. Jeśli osoba nie będzie wiedziała, gdzie umieścić lancet, do nakłuwacza z pewnością będzie dołączona instrukcja obsługi. Po włożeniu igły urządzenie jest już w pełni gotowe do użycia.
Poznaj: Dieta bezmleczna - sposób na nietolerancję laktozy?
Kiedy badać cukier glukometrem?
Badanie poziomu cukru we krwi najlepiej wykonywać rano. Urządzenie to zdecydowanie najczęściej używane jest przez osoby borykające się z cukrzycą. Warto jednak pamiętać, iż poziom cukru powinni kontrolować nie tylko diabetycy, ale i osoby:
- z nadwagą lub otyłością,
- po 45. roku życia,
- z cukrzycą u członka rodziny,
- o niskiej aktywności fizycznej,
- z nadciśnieniem tętniczym krwi,
- z chorobą układu sercowo-naczyniowego,
- z zespołem policystycznych jajników.
Wymienione wyżej czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia cukrzycy, dlatego badanie poziomu cukru warto wykonać chociażby raz w ciągu roku.
Przeczytaj: Moje dziecko ma cukrzycę
Lancety do glukometru – gdzie kupić?
Lancety do nakłuwacza dostępne są niemalże w większości aptek, a także w sklepach internetowych. Kupowanie ich w większych ilościach z pewnością wpłynie na korzystniejszą cenę. W zależności od ilości sztuk w opakowaniu, a także konkretnego rodzaju ich koszt nieco się różni. Kilkadziesiąt lancetów może kosztować od kilkunastu nawet do kilkudziesięciu złotych.
Czytaj również: Lignina - zastosowanie ligniny higienicznej
Autor: Katarzyna Pawlik