Kwas borowy jako składnik preparatów i kosmetyków ma obszerne zastosowanie w medycynie, kosmetyce, gospodarstwie domowym oraz w przemyśle. Kwas borowy między innymi pokona karaluchy, zwalczy grzybicę (w tym grzybicę pochwy czy grzybicę paznokci) oraz pomoże uporać się z nadpotliwością stóp i dłoni. Kwas borowy posiada dużo więcej przydatnych właściwości. Przekonaj się jakich.
Kwas borowy - co to jest?
Kwas borowy (nazywany też kwasem bornym) jest nieorganicznym związkiem chemicznym. Ten rodzaj kwasu jest określany jako słaby, wykazuje się niską toksycznością, jest łatwo dostępny i niedrogi. Naturalnie występuje w soli morskiej, minerałach oraz w niektórych roślinach (zwłaszcza w owocach).
Kwas borowy jest szeroko wykorzystywany w przemyśle m.in. jako konserwant (E284), jako dodatek do nawozów, jako utylizator małych szkodników, takich jak: prusaki, karaluchy, mrówki i inne owady oraz jako preparat o działaniu impregnującym (np. drewno, czy obuwie).
Czytaj też: Olej z ogórecznika - właściwości, zastosowanie na twarz
Kwas borowy - roztwór
Kwas borowy posiada zastosowanie także w kosmetyce i medycynie. Znane są jego właściwości odkażające, wysuszające i przeciwgrzybicze.
Jednak należy ostrożnie posługiwać się kwasem borowym, szczególnie kiedy rozcieńczamy go samodzielnie w domu. Roztwór kwasu borowego najbezpieczniej kupić w aptece, np. w postaci maści o stężeniu od 1 do 3 %, czy w formie zasypki (stężenie od 1 do 10 %).
Kwas borowy - zastosowanie
Kwas borowy po odpowiednim rozcieńczeniu można stosować pomocowo w przypadku różnych schorzeń, m.in.:
- kwas borowy na grzybice rozmaitego typu (grzybica pochwy, grzybica stóp, grzybica paznokci; jednak na poważniejsze rodzaje grzybic zazwyczaj skuteczniejsza i bezpieczniejsza okazuje się farmakologia);
- kwas borowy na stopy, które dotyka nadpotliwość (podobną skuteczność wykazuje w przypadku nadmiernego pocenia się dłoni);
- kwas borowy jako środek odkażający (nadaje się do sterylizacji ran np. po oparzeniach ługiem);
- kwas borowy jako substancja wysuszająca, złuszczająca i ściągająca (wspomaga proces gojenia się ran, zabliźniania oparzeń).
Bardzo istotne jest, aby nie aplikować kwasu borowego na stany zapalne, podrażnioną jakimś czynnikiem powłokę skórną, głębokie rany i poważne oparzenia. Kwas borowy łatwo przenika do wewnątrz ustroju, a trudno wydala się z organizmu zalegając w wątrobie, układzie nerwowym, a nawet w nerkach.
Kwas borowy powinno się wdrażać z umiarem i stosować się do zaleceń producenta preparatu, a najlepiej wcześniej skonsultować używanie tego środka z lekarzem bądź farmaceutą.
Czytaj także: Nafta - kosmetyczna, oczyszczona. Skutki uboczne, efekty
Kwas borowy - zastosowanie w kosmetyce i w domu
Kwas borowy jako preparat wysuszający i przeciwbakteryjny doskonale nadaje się do stosowania na trądzik. Dodatek kwasu borowego w jakimś produkcie przysłuży się oczom, można nim bowiem przemywać oczy pokonując infekcję lub podrażnienie oczu.
Wspomniana wcześniej nadpotliwość stóp oraz dłoni także może zostać wyeliminowana przy pomocy kosmetyku z kwasem borowym.
Kwas borowy poradzi sobie z trudnymi zabrudzeniami, dlatego może być wykorzystywany przy sprzątaniu gospodarstwa domowego. Specyfik z kwasem borowym zwalczy plamy, nieprzyjemną woń (np. z ubikacji) oraz odkazi.
Środki z kwasem borowym są wykorzystywane do impregnowania drewnianych konstrukcji, do pozbywania się drażniącego zapachu z butów, a także do zwalczania insektów domowych, takich jak karaluchy, prusaki i mrówki.
Zobacz: Olej lniany - właściwości, zastosowanie na włosy i twarz
Kwas borowy - przeciwwskazania
Należy mieć świadomość, że pomimo tego, iż jest to słaby kwas, to jednak charakteryzuje się toksycznością. Zatem środków z kwasem borowym powinno się używać ostrożnie, nie długotrwale.
W przypadku alergii na kwas borowy, jego stosowanie jest wykluczone. Głębokie i poważne rany, silne oparzenia, stany zapalne skóry i błon śluzowych również eliminują możliwość przyjmowania preparatów z kwasem borowym.
Do innych przeciwwskazań należą:
- wiek (niemowlętom i dzieciom poniżej 4 roku życia nie podaje się kwasu borowego);
- duże powierzchnie ciała zajęte schorzeniem.
Skutki uboczne stosowania kwasu borowego mogą być poważne, wymienia się tutaj m.in. wymioty i biegunka, brak apetytu, zanik miesiączki, łysienie, drgawki, problemy z krążeniem, czy ogólne osłabienie.
Sprawdź: Masło shea - właściwości, stosowanie na włosy i twarz