Ketoprofen to lek, który zaliczany jest do tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) jako pochodna kwasu propionowego. Jego działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe poddawane było przez lata wielu badaniom klinicznym. Potwierdzono, iż ketoprofen działa znacznie silniej niż inne substancje. Porównując ketoprofen z ibuprofenem, aspiryną lub paracetamolem nie ma wątpliwości, iż to właśnie ten lek działa najsilniej, nawet w mniejszych dawkach.
Ketoprofen
W polskich aptekach dostępnych jest wiele środków leczniczych, które w swym składzie zawierają ketoprofen. Leki te występują zarówno w postaci tabletek lub kapsułek, ketoprofen zawarty jest też w niektórych czopkach doodbytniczych. Ketoprofen dostępny jest też w sprayu czy żelu, przeznaczonych do stosowania miejscowego.
Czytaj też: Niesteroidowe leki przeciwzapalne - czym są? Wykaz
Ketoprofen - żel
Działanie ketoprofenu w postaci żelu polega głównie na zmniejszaniu objawów zapalnych. Dzięki zastosowaniu substancji czynnej redukowane są sygnały od chorego organizmu, takie jak podwyższona temperatura, obrzęk czy ból. Działanie leku ma na celu zahamowanie syntezy hormonów (prostaglandyn), działających miejscowo i stopniowo uwalnianych pod wpływem pobudzenia układu nerwowego, a jednocześnie uczestniczących w rozwoju odczynu zapalnego. Oznacza to, iż działanie ketoprofenu w żelu hamuje proces, który przyczynia się do rozwoju stanu zapalnego oraz skraca czas powrotu do stanu normalnego funkcjonowania.
Ketoprofen – żel: działanie
Ketoprofen w żelu ma działanie:
- przeciwobrzękowe,
- przeciwzapalne
- przeciwgorączkowe,
- przeciwbólowe,
- powierzchniowo chłodzące i łagodzące.
Wchłanianie żelu z ketoprofenem zależy od:
- wielkości leczonego obszaru,
- czasu kontaktu ketoprofenu-żelu ze skórą,
- właściwości powierzchni, na którą jest stosowany,
- ilość zastosowanej dawki preparatu.
Działanie ketoprofenu-żelu polega na powolnym jego przenikaniu do krążenia ogólnego. Dzięki temu lek uzyskuje maksymalne stężenie w osoczu krwi. Ketoprofen-żel dzięki działaniu miejscowemu skutecznie przenika przez skórę do tkanek podskórnych tkanki tłuszczowej i tkanek okołostawowych.
Czytaj też: Maść przeciwbólowa - przeciwzapalna, na stawy
Ketoprofen w żelu – skutki uboczne
Ketoprofen stosowany zgodnie z zaleceniami nie powinien wywoływać działań ubocznych. Do niezbyt często pojawiających się skutków ubocznych działania tego preparatu można zaliczyć:
- reakcje skórne miejscowe, takie jak świąd, wysypka czy rumień,
- reakcje skórne ciężkie, takie jak wyprysk pęcherzowy lub pryszczykowaty,
- reakcje skórne ciężkie podczas działania promieni słonecznych,
- reakcje skórne miejscowe, które mogą rozprzestrzeniać się poza obszar stosowania leku,
- napady duszności u osób, które uczulone są na leki z grupy NLPZ.
Ketoprofen – żel:zastosowanie
Ketoprofen-żel jest preparatem przeznaczonym do stosowania miejscowego. Zastosowanie tego leku pozwala na zmniejszenie objawów zapalnych i bólowych organizmu, przede wszystkim związanych z urazami lub chorobami reumatycznymi. Ketoprofen w postaci żelu jest jak najbardziej wskazany do zastosowania w leczeniu miejscowym:
- bólów ostrych w okolicach lędźwiowych, a przede wszystkim w leczeniu dyskopatii,
- bólów mięśniowo-szkieletowych (często określanych jako urazy sportowe), które są spowodowane urazami takimi jak kontuzje, uszkodzenia mięśni czy ścięgien, naderwaniem wiązadeł (bez zwichnięcia),
- bólów reumatycznych,
- bólów powstałych na skutek zapalenia mięśni czy stawów o nasileniu łagodnym do umiarkowanego.
Ważnym jest, aby nie stosować ketoprofenu dłużej niż 7-10 dni.
Ketoprofen-żel jest również wykorzystywany w fizjoterapii, na przykład w zabiegach jonoforezy czy jonoforezy.
Ketoprofen – żel: jak stosować?
Zaletą tego preparatu jest jego proste stosowanie. Ketoprofen-żel należy nałożyć w niewielkiej ilości na skórę w obrębie bólu i delikatnie wmasowywać przez kilka minut, powtarzając czynność od 2 do 3 razy na dobę. Dawka żelu powinna być dostosowana do wielkości obszaru, objętego bólem. Przedawkowanie ketoprofenu-żelu jest mało prawdopodobne. Po zastosowaniu należy pamiętać o umyciu rak. Jedynym wyjątkiem od tej zasady jest przypadek, gdy to właśnie ręce są miejscem leczonym. Po zastosowaniu ketoprofenu miejscowo nie jest zalecane stosowanie opatrunków uciskowych.
Istotnym jest, aby w trakcie leczenia ketoprofenem-żelem, jak i również 2 tygodnie po zakończeniu leczenia, unikać ekspozycji chorego miejsca na promieniowanie UV (zarówno słoneczne, jak i pochodzące z solarium).
Ketoprofen - przeciwwskazania
Kiedy nie stosować ketoprofenu w żelu?
- Na uszkodzoną lub chorobowo zmienioną skórę (np. otwarta rana czy trądzik),
- na okolice oczu lub oczy,
- na błony śluzowe,
- pod opatrunki okluzyjne,
- przy nadwrażliwości na ketoprofen lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub salicylany,
- w trzecim trymestrze ciąży lub w okresie karmienia piersią,
- u dzieci poniżej 15 roku życia.
Prawidłowe stosowanie ketoprofenu-żelu, zgodnie z zaleceniami medycznymi gwarantuje zmniejszenie dolegliwości i ogranicza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Czytaj też: Plastry przeciwbólowe – na kręgosłup, na raka, dla sportowców