Kawa w ciąży, kofeina w ciąży, kofeina ciężarna

Przyszłe mamy pijące pełnotłuste mleko i świeże soki warzywne zwiększają szanse na urodzenie zdrowego dziecka – przekonują zgodnie naukowcy z harwardzkiej Szkoły Zdrowia Publicznego. Jednak w kwestii porannej małej czarnej opinie specjalistów wciąż są podzielone. Kogo słuchać?

Mała czarna

Przeciętna Polka w wieku od 20 do 35 lat wypija aż 76 litrów kawy rocznie. Większość młodych kobiet nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki małej czarnej. Także tych, które planują lub już spodziewają się potomstwa. Szkopuł w tym, że kawa:

  • zawiera kofeinę, która zapobiega senności,
  • zwiększa koncentrację,
  • pobudza przemianę materii, przyspieszając spalanie tkanki tłuszczowej,
  • zwalcza wolne rodniki, przez co hamuje proces starzenia.

Ale też „potrafi” podnieść ciśnienie krwi, przyspieszyć bicie serca, zadziałać moczopędnie, zwiększyć produkcję kwasów żołądkowych, może powodować nudności i bóle brzucha.

A zatem pić kawę w czasie ciąży czy jej nie pić? Ograniczać czy całkowicie z niej zrezygnować? A może nie ma potrzeby zmieniać swoich przyzwyczajeń i można nadal rozpoczynać każdy dzień mocnym espresso, a popołudnie uprzyjemniać sobie kubkiem latte?

Kawa w ciąży

Wyniki badań nad działaniem kawy w przypadku ciężarnych nie są jednoznaczne. Autorzy badania przeprowadzonego na zlecenie Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie „BMC Medicine”, twierdzą, że spożywanie już 100 mg kofeiny dziennie (niewiele ponad filiżankę) może wydłużyć poród nawet o osiem godzin i spowodować obniżenie wagi noworodka o 20–30 g. Może wydawać się, że to niewiele, jednak badania wykazały korelację z gorszą termoregulacją i słabszą przemianą materii.

W związku z tym Norwegowie zalecają kobietom w ciąży powstrzymanie się od spożywania napojów zawierających kofeinę lub przynajmniej ich ograniczanie do minimum. Z kolei według badań przeprowadzonych przez Food Standard Agency w 2016 roku w czasie ciąży można przyjmować 200 mg kofeiny bez żadnych skutków ubocznych dla ciężarnej i dziecka, ale już 300 mg może zmniejszyć o kilkanaście procent przyswajalność żelaza i wapnia, czyli tych minerałów, których niedobór podczas ciąży jest częstym zjawiskiem.

Taka dawka kofeiny może też zadziałać moczopędne, przez co szybciej są wypłukiwane z organizmu minerały i zmniejsza się zapas wody w organizmie. A wtedy narządy dostają mniej substancji odżywczych i organizm wolniej pozbywa się toksyn.

Czytaj też: Krople żołądkowe - na co pomagają? Dawkowanie w ciąży

Pić czy nie pić?

W kwestii picia kawy przez ciężarne wypowiadają się też: Światowa Organizacja Zdrowia, która zaleca nieprzekraczanie dawki 300 miligramów kofeiny dziennie, oraz Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), stojący na stanowisku, że nieszkodliwa dla płodu dawka kofeiny wynosi do 200 mg dziennie przez cały dzień i ze wszystkich źródeł. Identyczną granicę bezpieczeństwa przyjmuje Instytut Matki i Dziecka w Warszawie. Przy okazji dietetycy ostrzegają, że kawa kawie nierówna.

Sprawdź też: Dieta wegetariańska w ciąży - czy jest bezpieczna?

Na co trzeba uważać, pijąc kawę?

Przede wszystkim zachowajmy umiar i zdrowy rozsądek. Nie ma wątpliwości, że nawet duże ilości kofeiny w diecie ciężarnych nie są związane z większym ryzykiem wad wrodzonych lub rozwojowych u dziecka, ale niektóre badania mówią, że dzieci kobiet, które spożywają więcej niż 500 mg w ciągu doby częściej mają wysokie tętno, większą częstotliwość oddechów i mniej śpią w pierwszych dniach życia.

Wbrew pozorom nawet taką dawkę można osiągnąć dość szybko. Np. napoje oparte na kawie, w znanej amerykańskiej sieci kawiarni, zawierają średnio 150 mg kofeiny w jednej filiżance 355 ml. W kapsułce kawy do ekspresu, w zależności od odmiany, zawartość kofeiny waha się między 50 a 90 mg. Pijąc napoje z kofeiną, trzeba mieć również na uwadze fakt, że efekt jej działania pojawia się po 15–30 minutach, po godzinie osiąga szczyt, ale aby organizm zmetabolizował dostarczoną porcję kofeiny, potrzeba od czterech do ośmiu godzin.

Autor: Marzena Maciejczyk 

Czytaj też: Tabletki przeciwbólowe w ciąży - jakie leki można brać?

Konsultacja merytoryczna: lek. Mateusz Kowalczyk, Centrum Medyczno-Rehabilitacyjne Kolińskiego.

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down