Czy kaszel astmatyczny da się rozróżnić od zwykłego kaszlu? Jakie inne objawy mu towarzyszą? Sprawdź, czym charakteryzuje się kaszel astmatyczny i jak wygląda jego leczenie.
Astma a kaszel astmatyczny
Astma oskrzelowa to przewlekła choroba, w przebiegu której dochodzi do zbyt mocnych i częstych skurczów oskrzeli u pacjenta. Związana z astmą nadreaktywność oskrzeli może mieć różne przyczyny, choć w większości przypadków napady astmy wywołują alergeny - wówczas mówimy o astmie alergicznej (atopowej).
Zdarza się jednak, że wpływ na wystąpienie choroby mają takie czynniki, jak silne emocje, nawracające infekcje dróg oddechowych, oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, wysiłek fizyczny, zimno lub gorąco. Napad astmy może pojawić się również w wyniku nieprawidłowego funkcjonowania lewej komory serca. Wtedy mamy do czynienia z astmą sercową.
Objawy kaszlu astmatycznego
Podstawowym objawem ataku astmy jest kaszel. Charakterystyczne dla napadu choroby symptomy to również duszność oraz uczucie ucisku lub ciężkości w klatce piersiowej. Astmatyk podczas napadu zaczyna mieć świszczący oddech, z trudem łapie powietrze, ma problemy z mówieniem, a jego tętno jest przyspieszone. Przy ciężkim ataku chory oblewa się potem, jego skóra staje się blada, a wargi sinieją. Istnieje jednak astma kaszlowa, zwana też zespołem Corrao lub kaszlowym wariantem astmy. W jej przebiegu jedynym objawem jest suchy kaszel.
Kaszel astmatyczny w przebiegu astmy kaszlowej
Astma kaszlowa jest trudna do zdiagnozowania ze względu na to, iż jej jedynym objawem jest chroniczny kaszel, a inne symptomy charakterystyczne dla astmy, takie jak świszczący oddech czy duszność nie występują. Kaszel astmatyczny w przebiegu zespołu Corrao zazwyczaj jest reakcją na kontakt organizmu z alergenem, choć może też pojawić się pod wpływem wysiłku lub wdychania zimnego powietrza.
Postawienia diagnozy nie ułatwia brak zmian osłuchowych, prawidłowy wynik spirometrii, szczytowego przepływu wydechowego (PEF) czy badania rentgenowskiego. Pojawia się jedynie nadwrażliwość na metacholinę, czyli nieswoista nadreaktywność oskrzeli - dokładnie taka, jak w przebiegu astmy oskrzelowej.
Leczenie kaszlu astmatycznego
Leczenie astmy powinno zawsze przebiegać pod ścisłą kontrolą lekarską. W zależności od poziomu zaostrzenia objawów lekarz zastosuje odpowiednie leki oraz ich dawki. Warto wiedzieć, że w leczeniu astmy i kaszlu astmatycznego stosuje się dwa rodzaje leków. Pierwsza grupa to farmaceutyki podawane przewlekle. Ich celem jest zmniejszenie stanu zapalnego, który toczy się w organizmie w przebiegu choroby.
Druga grupa leków to preparaty stosowane doraźnie, w razie wystąpienia napadu astmy. Mają one za zadanie szybko rozkurczyć oskrzela i przez to zahamować związane z atakiem objawy. Należy pamiętać, iż w sytuacji, w której pojawia się konieczność częstszego używania leków doraźnych, może to oznaczać, że astma nie jest odpowiednio kontrolowana. Wówczas lekarz będzie musiał zweryfikować rodzaj przyjmowanych przez pacjenta preparatów i ich dawki.
Domowe sposoby na kaszel astmatyczny
Kaszlu astmatycznego nie należy leczyć wyłącznie domowymi sposobami. Wszelkiego rodzaju naturalne metody działają jedynie wspomagająco i mogą stanowić uzupełnienie terapii - nie zaś jej podstawę. Z pewnością warto jednak przestrzegać kilku zasad.
W przypadku kaszlu astmatycznego o podłożu alergicznym przede wszystkim należy unikać kontaktu z alergenem. Dobrą praktyką jest również częste wietrzenie pomieszczeń i dbanie o czystość w domu. Warto zadbać również o zdrową, odpowiednio zbilansowaną dietę, a także aktywność fizyczną. Pływanie, joga, lekka gimnastyka czy spacery będą dobrym pomysłem nawet w przypadku osób cierpiących z powodu astmy wysiłkowej. Powyższe sposoby z pewnością przyczynią się do lepszej kontroli choroby, przy czym o astmie kontrolowanej mówimy, gdy jej objawy występują rzadziej niż 2 razy w tygodniu lub wcale, nie przerywają aktywności fizycznej i nie wybudzają pacjenta ze snu.
Zioła na kaszel astmatyczny
Niektóre zioła są w stanie złagodzić kaszel astmatyczny - działają one wykrztuśnie i rozkurczowo. Należą do nich m.in. tymianek i babka lancetowata. Aby przygotować napar, wystarczy zalać wrzątkiem łyżkę zmielonego ziela i wypić po kwadransie zaparzania. Astmatykom może również pomóc herbatka z pączków sosny zwyczajnej.
Łyżeczka suszu zalana wrzątkiem zadziała rozkurczająco na drogi oddechowe. W przebiegu astmy dobrze sprawdzi się również mieszanka składająca się z liścia podbiału, korzenia prawoślazu oraz kwiatu bzu czarnego. Oddychanie ułatwi astmatykom napar z imbiru - warto stosować go również w przypadku infekcji dróg oddechowych.
Kaszel astmatyczny u dziecka
Kaszel astmatyczny u dzieci zazwyczaj ma podłoże alergiczne. Skurcze oskrzeli są wówczas reakcją organizmu na kontakt z alergenami, zwłaszcza pyłkami roślin, roztoczami kurzu i sierścią zwierząt. Rozwój astmy u dziecka może być również uwarunkowany genetycznie. Prawdopodobieństwo zachorowania u malucha, którego rodzice są astmatykami to aż 80%. Maleje ono do 30% w przypadku, gdy choruje tylko jeden rodzic. Czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia astmy u dziecka są również częste infekcje dróg oddechowych.
Autor: Olga Szymkowiak
Zobacz także:
- Astma alergiczna - u dzieci, u dorosłych. Jak ją leczyć?
- Leki przeciwhistaminowe - rodzaje generacji, zastosowanie
- Leki na astmę - jakie warto stosować? Skutki uboczne