Najlepszy domowy sposób na migotanie przedsionków? Dieta, ruch, zioła, zmiana stylu życia. Rozwiązań jest wiele, ich dobór w znacznej mierze zależy od schorzeń i zaburzeń współwystępujących (miażdżyca, cukrzyca, nadczynność tarczycy etc.) Pamiętać jednak należy, że domowe sposoby na migotanie przedsionków skuteczne są głównie na etapie profilaktyki, nie zaś leczenia właściwego.
Czy domowe sposoby na migotanie przedsionków są skuteczne?
Migotanie przedsionków nazywane jest jedną z nowych epidemii XXI wieku. To niezwykle poważna arytmia serca, której powikłaniem może być miedzy innymi udar niedokrwienny mózgu. Migotanie przedsionków jest schorzeniem, które na coraz większą skalę występuje w krajach rozwiniętych. Z przynajmniej kilku powodów, o których warto powiedzieć więcej.
Uważna lektura zestawu czynników ryzyka podpowiada, że migotaniu przedsionków do pewnego etapu można przeciwdziałać czysto domowymi sposobami, reorientując dotychczasowe zwyczaje żywieniowe, nawyki dotyczące aktywności fizycznej, spożycie używek, w tym również kawy. Istotna w tym względzie może się okazać nawet praca nad własną osobowością, ze szczególnym naciskiem na odporność emocjonalną względem faktorów stresujących. W wielu więc przypadkach, najlepszy domowy sposób na migotanie przedsionków jest rewersem zachowań i zwyczajów kultywowanych przez całe życie.
Skąd się bierze migotanie przedsionków?
Postęp medycyny sprawił, że z roku na rok wydłuża się średnia długość życia mieszkańców Europy i innych krajów rozwiniętych. Ty samym jednak rośnie zachorowalność na choroby charakterystyczne dla starszego wieku. Jedną z nich jest migotanie przedsionków. Zaburzenie to występuje aż u 8-9 procent osób w przedziale 80 +, podczas gdy w populacji 20+ jest to 2-3 procent. Podeszły wiek jest więc jednym z podstawowych czynników ryzyka, ale jedynym, którego nie jesteśmy w stanie w żaden sposób modyfikować. Na pozostałe mamy duży wpływ.
- Zła dieta, zawierająca tłuszcze zwierzęce, w tym między innymi tłuste mięso, tłuste mleko i jego przetwory, fast foody, słodycze, sól, cukier.
- Brak ruchu, siedzący tryb życia.
- Życie w stresie, powodujące stałe i nieredukowalne napięcie emocjonalne.
- Nadużywanie kawy powodującej kołatanie serca, a także palenie papierosów i spożywanie alkoholu.
Każdy z powyższych czynników, za wyjątkiem wieku oczywiście, może zostać wyeliminowany lub zredukowany. Jeśli do działań eliminacyjnych dodamy kilka innych domowych sposobów na migotanie przedsionków, ryzyko wystąpienia zaburzenia powinno istotnie zmaleć.
Domowe sposoby na migotanie przedsionków
- Jeśli pijesz kawę, rzuć ją. Albo istotnie ogranicz. Zawarta w niej kofeina i inne substancje powodują kołatanie serca. Kawa powoduje też utrzymywanie się podwyższonych wartości ciśnienia tętniczego.
- Jeśli palisz papierosy - rzuć je. Nie ograniczaj, tylko całkowicie wyeliminuj. Palenie papierosów jest przyczyną dziesiątek schorzeń, od różnego typu nowotworów, po znaczącą część zaburzeń i chorób powodujących migotanie przedsionków
- Zmień dietę. Tłuszcze zwierzęce zastąp roślinnymi, na przykład oliwą z oliwek, olejem słonecznikowym lub rzepakowym. Nie smaż mięsa. Gotowane też jest smaczne i znacznie zdrowsze. Mleko nie mysi być tłuste, chude smakuje podobnie, a nie stwarza zagrożenia. Podobnie jest z serami. Zmniejsz dzienne porcje zużywanej soli (maksymalnie do 5 gram, czyli około 1 małej łyżeczki). Unikaj cukru. Zapomnij o fast foodach.
- Nie siedź przez cały dzień w fotelu, na krześle, na łóżku. Nie musisz uprawiać sportu, żeby żyć aktywnie. Wystarczy codzienny spacer o długości 2 kilometrów, co przy niespiesznym nawet tempie nie zabierze więcej niż pół godziny. Absolutne minimum, jeśli chodzi o aktywność fizyczną na świeżym powietrzu – 3 x 30 minut tygodniowo.
- Naucz się reagować z większym spokojem na sytuacje stresowe. Jeżeli nie jesteś w stanie zapanować nad swoim systemem nerwowym, skorzystaj z pomocy psychoterapeuty lub przynajmniej zajęć relaksacyjnych. W razie konieczności warto pomyśleć o eliminacji czynnika stresującego – na przykład poprzez zmianę pracy.
- Kontroluj i uzupełniaj niedobory witamin i minerałów, w szczególności witaminy C, potasu i magnezu, które bezpośrednio wpływają na akcję serca.
- Pij zioła. Wiele z nich działa korzystnie na system nerwowy i sercowo-naczyniowy.
Zioła jako domowy sposób na migotanie przedsionków
W palecie domowych sposobów na migotanie przedsionków, ziołolecznictwo dla wielu osób wydaje się rozwiązaniem najłatwiejszym, nie wymagającym jakichkolwiek zmian i wyrzeczeń. Roli ziół w zapobieganiu, a tym bardziej leczeniu migotania przedsionków nie należy przeceniać, są to co najwyżej środki wspomagające.
Nie mniej warto w tym kontekście polecić między innymi takie rośliny lecznicze, jak:
- melisa, kozłek lekarski, lawenda, męczennica cielista, dziurawiec – redukują napięcie nerwowe, obniżają poziom lęku, ułatwiają zasypianie, działają antydepresyjnie,
- głóg, skrzyp, perz, jemioła a także wymieniona wyżej melisa – obniżają ciśnienie tętnicze, regulują pracę serca,
- siemię lniane, czosnek, czarnuszka, ostropest plamisty – regulują pozom cholesterolu,
- żeń-szeń, morwa biała, pokrzywa, kozieradka, aloes – regulują poziom cukru we krwi.
Domowe sposoby na migotanie przedsionków a inne choroby
Domowe sposoby na migotanie przedsionków są – tak jak sygnalizowaliśmy wyżej – jednocześnie sposobami na szereg innych dolegliwości, współwystępujących z tego typu arytmią.
Należą do nich:
- nadciśnienie,
- miażdżyca,
- choroba wieńcowa,
- cukrzyca,
- zapalenie mięśnia sercowego
- otyłość,
- nadczynność tarczycy.
Pamiętać należy, że najlepszy nawet domowy sposób na migotanie przedsionków nie będzie szczególnie skuteczny, jeśli zaburzenie przybierze postać zaawansowaną i przewlekłą. Wówczas rola tego typu domowych zabiegów sprowadzać się będzie jedynie do łagodzenia objawów i zmniejszenia ryzyka występowania kolejnych epizodów migotania.
Autor: Piotr Brzózka
Czytaj też:
- Kołatanie serca - przyczyny, objawy. Jak je leczyć?
- Migotanie przedsionków - co to jest i jakie są objawy?
- Pierwsza pomoc przy zawale. Co należy zrobić?
- Zawał serca - jakie są objawy? Przyczyny i leczenie
Źródła:
- Dieta przy chorobach serca, Szpital Uniwersytecki w Krakowie, su.krakow.pl
- Beata Średniawa, Zbigniew Kalarus, Aktualna klasyfikacja migotania przedsionków i leczenie różnych jego postaci, Medycyna po dyplomie 2012/06