Menopauza to czas pełen wyzwań dla każdej kobiety, a jej objawy mogą znacząco obniżyć jakość życia. Poznaj skuteczne sposoby radzenia sobie z przekwitaniem. Dowiedz się, jak naturalnie złagodzić objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca i problemy ze snem, oraz zadbać o zdrowie w tym szczególnym okresie.

Czym jest menopauza?

Menopauza to ostatni etap fizjologii jajników. Występuje ona najczęściej między 45 a 55 rokiem życia. Kiedy dojdzie do całkowitej utraty pęcherzyków jajnikowych, układ rozrodczy kobiety traci zdolności reprodukcyjne.

Jak rozpoznać początek menopauzy?

Proces ten rozpoczyna się od zmian w częstotliwości miesiączkowania oraz wahań hormonalnych, aż ostatecznie kobieta przestaje miesiączkować. Poziom hormonów płciowych, takich jak estrogen czy progesteron, obniża się.

Jak menopauza wpływa na jakość życia kobiety?

Podczas tego okresu jakość życia kobiety może ulegać pogorszeniu. Ginekolog rozpoznaje menopauzę, jeśli kobieta w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie miała miesiączki, jak również w momencie kiedy towarzyszą jej charakterystyczne dla okresu przekwitania objawy.

 

Objawy menopauzy

Mogą wówczas pojawić się m.in. zmiany nastroju, uderzenia gorąca czy nadmierne pocenie się. Oprócz tego, u kobiet w tym okresie obserwuje się zwiększoną predyspozycję do występowania chorób układu sercowo-naczyniowego oraz osteoporozy.

 

Jak dbać o zdrowie w czasie menopauzy?

Menopauza to czas, w którym organizm przechodzi zmiany hormonalne, co może wpływać na zdrowie. Warto zadbać o zdrową dietę, aktywność fizyczną i regularne monitorowanie kluczowych parametrów zdrowotnych.

Zdrowa dieta

Dieta powinna być bogata w wapń, witaminę D i błonnik, aby wspierać zdrowie kości, serca i układu trawiennego. Należy sięgać po produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce, nasiona oraz ryby.

Regularna aktywność fizyczna

Ćwiczenia siłowe i wytrzymałościowe pomagają wzmocnić mięśnie, kości i układ sercowo-naczyniowy. Joga czy pilates pomagają zredukować stres i poprawić samopoczucie.

Kontrola zdrowia

Regularne badania ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu oraz gęstości kości pozwalają zapobiec chorobom, które mogą się nasilić w okresie menopauzy.

 

Izoflowany sojowe – zastosowanie przy menopauzie

Jednym ze sposobów na radzenie sobie z pojawiającymi się objawami jest dostarczanie organizmowi składników zwanych izoflawonami sojowymi. Genisteina i daidzeina są popularnie nazywane fitoestrogenami ze względu na podobieństwo budowy izoflawonów sojowych do hormonów płciowych - estrogenów. Ze względu na to istnieje prawdopodobieństwo, iż ich mechanizm działania polega na wiązaniu się z receptorami estrogenowymi. Dzięki temu izoflawony sojowe mogą chronić przed zaburzeniami związanymi ze spadkiem produkcji estrogenów przez organizm kobiety w okresie okołomenopauzalnym oraz pomenopauzalnym.

W jakiej żywności znajdują się izoflawony?

Izoflawony sojowe występują m.in. w pożywieniu - naturalnymi źródłami genisteiny i daidzeiny są soja i rośliny strączkowe, takie jak ciecierzyca, fasola i soczewica.

 

Soyfem – skuteczny sposób na objawy menopauzy

Soyfem to lek wydawany w aptece bez recepty, zawierający w składzie wyciąg z nasion soi (Glycine max L.). Dzięki obecności izoflawonów sojowych – genisteiny i daidzeiny – zmniejsza się nasilenie dolegliwości występujących podczas menopauzy, takich jak uderzenia gorąca, nadmierna potliwość, wzmożone napięcie nerwowe, niepokój czy problemy ze snem. Dodatkowo, przy zachowaniu odpowiedniej diety, preparat działa również ochronnie na układ sercowo-naczyniowy.

Dawkowanie Soyfem – jak stosować lek?

Każda tabletka leku Soyfem zawiera 100 mg wyciągu suchego Glycine max semen extractum siccum w stosunku 100-400 : 1, co odpowiada 26 mg izoflawonów w przeliczeniu na genisteinę.

Jak dawkować Soyfem, aby uzyskać najlepsze efekty?

Lek przyjmuje się doustnie, a zalecana dawka to 1-2 tabletki dwa razy na dobę, rano i wieczorem. Jeśli to możliwe, tabletki należy połykać najlepiej podczas spożywania posiłku. Linia podziału na tabletce ułatwia ewentualne rozkruszenie jej w celu ułatwienia połknięcia.

 

Menopauza – naturalny proces życia kobiety

Menopauza to naturalna część życia każdej kobiety, kończąca okres jej płodności. Każda z osób przeżywa ten czas na swój własny sposób. Wystąpienie objawów oraz ich nasilenie mogą zależeć od uwarunkowań genetycznych każdej z pacjentek. Należy pamiętać, że zdrowy styl życia – dieta oraz regularna aktywność fizyczna mogą wpłynąć na łagodniejszy przebieg menopauzy. Duże znaczenie ma również komfort psychiczny.

Kiedy warto skonsultować się z lekarzem?

W momencie wystąpienia objawów wskazujących na rozpoczęcie okresu przekwitania, warto zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty – pomogą oni ustalić możliwe opcje złagodzenia występujących wówczas objawów.

 

 

Źródła:

https://academic.oup.com/jcem/article/106/1/1/5937009?login=true

Ulotka dla pacjenta leku Soyfem

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down