Hemoroidy to problem, który dotyka przede wszystkim dorosłych. Mało kto wie, że przypadłość ta może pojawić się również u najmłodszych, choć zdarza się to niezwykle rzadko. Co zastosować na hemoroidy u dziecka i do jakiego lekarza się z nim zgłosić?

hemoroidy-u-dziecka

Jak powstają hemoroidy u dziecka?

Istnieje kilka przyczyn występowania hemoroidów u dzieci. Pierwszą z nich jest nieprawidłowa, uboga w błonnik dieta. A błonnik to bardzo ważny element jadłospisu każdego człowieka – usprawnia on procesy trawienne i korzystnie wpływa na perystaltykę jelit.

Znajduje się on przede wszystkim w warzywach, owocach i pełnoziarnistych produktach zbożowych. Ich zbyt mała ilość w diecie dziecka, połączona z niedostatecznym nawodnieniem, może doprowadzić do zaparć. Zmuszają one jelita do znacznie większego wysiłku, a to już prosta droga do powstania hemoroidów. Przyczyną zaparć u dzieci są także alergie pokarmowe oraz nieregularne spożywanie posiłków, aby więc zminimalizować ryzyko pojawienia się żylaków odbytu, czynniki te należy wyeliminować.  Rozwojowi hemoroidów sprzyjają również geny – jeśli któreś z rodziców miało w przeszłości żylaki odbytu, istnieje prawdopodobieństwo, że pojawią się one również u malucha.

Objawy hemoroidów u dziecka

Objawy hemoroidów u dziecka nie różnią się w zasadzie od tych, z którymi do czynienia mają dorośli.

Należą do nich:

W kale maluszka może pojawić się śluz lub krew, a dziecku może się wydawać, że nie do końca się wypróżniło. Jeśli zaobserwujemy takie symptomy u naszej pociechy, należy jak najprędzej zgłosić się do lekarza. Im szybciej zaczniemy przeciwdziałać hemoroidom, tym krótsza będzie nasza walka z tą nieprzyjemną dolegliwością.

Hemoroidy u dziecka: do jakiego lekarza iść?

Hemoroidy u dzieci zwykle nie wymagają leczenia operacyjnego i można poradzić sobie z nimi stosując odpowiednie leki i dietę. Jeśli więc zauważymy u maluszka objawy żylaków odbytu, skonsultujmy się z pediatrą. Przepisze on leki do stosowania miejscowego w postaci maści lub czopków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.

Złagodzą one świąd i pieczenie, będą również przeciwdziałać krwawieniu. Rozważyć można również zastosowanie ziół przeciwdziałających zaparciom. Pomogą one utrzymać regularny rytm wypróżnień. W szczególny sposób należy zadbać o higienę intymną dziecka. Lekarz może zalecić zastosowanie odpowiednich kosmetyków lub przemywanie podrażnionych miejsc rumiankiem, nagietkiem lub aloesem.

Leczenie hemoroidów u dziecka: dieta

Co na hemoroidy u dziecka? W leczeniu hemoroidów niezwykle ważne jest również zastosowanie odpowiedniej, bogatej w błonnik diety. Na śniadanie podajmy maluchowi jogurt naturalny z siemieniem lnianym, otrębami i świeżymi owocami, owsiankę lub kanapeczki z pieczywa pełnoziarnistego z twarogiem i pomidorami. Pamiętajmy przy tym, że śniadanie zjedzone do godziny po przebudzeniu pozytywnie wpływa na przemianę materii. Zwracajmy również uwagę na to, by dziecko połykało pokarm dobrze przeżuty, wówczas jego fragmenty nie będą zalegały w jelitach.

Dobrym rozwiązaniem obiadowym będą zupy-kremy z warzyw. Nie przyrządzajmy ich jednak z roślin strączkowych i nie dodawajmy do nich białego ryżu – produkty te mogą bowiem zapierać i powodować wzdęcia. Dobrym rozwiązaniem będzie zupka pomidorowa z kluseczkami.

Na podwieczorek podajmy dziecku porcję owoców, np. jabłuszko lub pomarańczę. Unikajmy natomiast bananów. Pamiętajmy, by maluch pił w ciągu dnia odpowiednią ilość płynów i jadł posiłki o regularnych porach.

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy posiada każdy człowiek. To małe, przypominające poduszeczki, struktury, które uszczelniają kanał odbytu i razem z mięśniami zwieracza kontrolują proces wydalania. O problemach
z hemoroidami mówimy dopiero wtedy, gdy za bardzo się one rozciągają i wypełniają krwią, dla której nie mogą znaleźć ujścia. To powoduje powstanie stanu zapalnego i, w konsekwencji, żylaków odbytu, nazywanych potoczenie po prostu hemoroidami. Przyczyną ich powstawania jest najczęściej siedzący tryb życia, jednak z reguły taki czynnik u kilkulatka można od razu wykluczyć.

Autor: Olga Szymkowiak

Czytaj też:

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Olga Szymkowiak...

Komentarze
chevron-down