kobieta, nastolatka, antykoncepcja, rozmowa

 

Rodzice, którzy nie chcą podejmować rozmów ze swoimi dziećmi na temat antykoncepcji, często uważają, że edukacja tego typu ma odwrotny skutek. Zamiast zapobiegać przed wczesnym współżyciem, tylko zachęca do praktykowania beztroskiego seksu przedmałżeńskiego.


Pewną barierę dialogu między dzieckiem a opiekunem stanowi także zakłopotanie spowodowane odwiecznym wątkiem tabu. W dobie komputerów i internetu młodzi szybko sami się edukują, wiec rodzice, aby nie narazić się na ośmieszenie wolą nie podejmować prób rozmów z dziećmi na trudne tematy.

Ucieczka od wychowania seksualnego może spowodować w nadchodzącej przyszłości niekorzystne skutki uboczne. Wtedy nawet nagła potrzeba wyedukowania młodej osoby, często okazuje się być nieskuteczna i rozpoczęta "po fakcie".

Na początek o charakterystycznych różnicach

Różnice miedzy kobieta a mężczyzną są popularnym tematem nie tylko w okresie dojrzewania. Współczesne zainteresowanie płcią nie ogranicza się wyłączanie do różnic budowy anatomicznej. Rozważania sięgają odmienności w psychice, charakterze oraz przypisywanym rolom. Młodzi ludzie poznając świat i zwyczaje również są pochłonięci zdobywaniem wiedzy na ten temat.

Dlatego, już w tym momencie warto uświadamiać młodzieży, że antykoncepcja to nie tylko bezpieczny seks, ale i wyraz odpowiedzialności za siebie i za swoją przyszłość.

To możliwość podejmowania odpowiednich decyzji przed niechcianą ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Informacje przekazujmy dostosowane do wieku dziecka

W kwestii edukacji seksualnej, niezmierne ważne jest, aby przekazać dziecku rzetelne informacje już w momencie pierwszych pytań na temat płci, które padają najczęściej w wieku przedszkolnym. Udzielone przez nas informacje powinny być zgodne z prawdą oraz dostosowane do wieku dziecka.

Regularna edukacja wraz z rozwojem emocjonalnym dziecka zminimalizuje problem otwartości na trudne tematy w przyszłości. Niezmiernie ważnym zadaniem rodziców jest przygotowanie dziecka do wkroczenia w okres dorosłości i oswojenie z późniejszymi zmianami jakie w nich zajdą.

Z nastolatkami, którzy przechodzą burze hormonów należy rozmawiać spokojnie i przytaczać dużo przykładów. Pod żadnym pozorem nie wolno nawiązywać do swojej młodości. Trzeba mówić językiem prostym i rzeczowym.

Niezmiernie ważne jest, aby starać się zainteresować rozmówcę i rozmawiać. W przypadku gdy dziecko wykaże niechęć lub uzna, że już wie wystarczająco na dany temat, nie zaszkodzi poruszyć problematyki niechcianej ciąży lub chorób przenoszonych drogą płciową.

Im wcześniej tym lepiej

Pomimo, że edukację seksualną najlepiej rozpocząć we wczesnym okresie życia, to nigdy nie jest na nią za późno. Młody człowiek musi poznać, że zaangażowanie rodzica wynika wyłącznie z troski o jego dobro.

Szereg dotychczasowych badań wykazał pozytywny wpływ wychowania seksualnego na rozwój młodych ludzi. Zdobyta wiedza zazwyczaj motywuje młodzież do podejmowania w życiu bardziej bezpiecznych i rozważnych decyzji. Uświadomienie konsekwencji inicjacji seksualnej powoduje, że młodzież podchodzi do własnej seksualności w sposób bardziej odpowiedzialny.


share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Katarzyna Szulik
Katarzyna Szulik

Dziennikarka z wykształcenia i zamiłowania, specjalizująca się w szeroko pojętej tematyce lifestyle, ze szczególnym uwzględnieniem zdrowia i kulinariów. Wcześniej związana między innymi z Gazetą Wyborczą i serwisami grupy Money.pl, obecnie redaktorka w In Hot Water Company...

Komentarze
chevron-down