Inulina

Inulina jest doskonałym zamiennikiem cukru oraz słodzików. Inulinę powinny stosować osoby chore na cukrzycę, a także odchudzające się – będąc naturalnym błonnikiem inulina usprawnia prace jelit i pomaga w zrzucaniu zbędnych kilogramów. Najpopularniejsza jest inulina z cykorii, ale ten cenny polisacharyd znajdziemy też między innymi w cebuli, czosnku czy słoneczniku. Sprawdź, co to jest inulina, gdzie kupić inulinę, jakie ma inulina właściwości, jakie znajduje inulina zastosowanie.

Co to jest inulina - inulina właściwości

Inulina jest polisacharydem, zbudowanym z kilkudziesięciu cząsteczek monocukrów. 100 gram inuliny zawiera 210 kilokalorii, śladowe ilości tłuszczu i aż 89 gram błonnika. Dla porównania 100 gram cukru używanego powszechnie do słodzenia potraw zawiera 405 kilokalorii i 99,8 gram węglowodanów.

Inulina - działania odchudzające

Inulina nie tuczy, a wręcz przeciwnie – jej właściwości mogą być wykorzystywane w procesie odchudzania. Budowa inuliny sprawia, że nie jest ona trawiona w układzie pokarmowym człowieka, doskonale więc sprawdza się w roli błonnika, usprawniającego pracę jelit i ułatwiającego wydalanie kału.

Inulina przyspiesza przemianę materii. Wiąże duże ilości wody, zwiększając objętość treści pokarmowej przy jednoczesnym obniżeniu jej kaloryczności. Inulina ma działanie poślizgowe, dzięki czemu dodatkowo ułatwia wypróżnienie się. Poza tym inulina wydłuża uczycie sytości, dzięki czemu dłużej jesteśmy w stanie panować nad odruchem sięgnięcia po kolejną porcję jedzenia.

Zobacz: Suplementy i witaminy na odchudzanie

Probiotyk z inuliną

Składniki pożywienia, które nie ulegają trawieniu a jednocześnie pobudzają wzrost i utrzymanie korzystnych dla organizmu bakterii w jelicie grubym, nazywane są prebiotkami. Jednym z nich jest właśnie inulina. Inulina stymuluje namnażanie bakterii Lactobacillus oraz Bifidobacterium. Obniżają one Ph treści pokarmowej, zmniejszają ryzyko zmian nowotworowych oraz w ogromny stopniu podnoszą odporność organizmu.

Dodatkowo inulina ułatwia przyswajanie wielu składników mineralnych, takich jak:

  • żelazo,
  • wapń,
  • magnes,
  • fosfor,
  • cynk.

Jest też inulina substancją pomagającą utrzymać właściwy poziom cholesterolu.

Naturalny prebiotyk inulina często wchodzi w skład suplementów diety, sprzedawanych pod nazwą probiotyk z inuliną. Można jednak inulinę dostarczać w sposób bardziej naturalny – w pożywieniu.

Czytaj też: Słodzik - naturalny, dla cukrzyków. Czy słodzik jest zdrowy?

Inulina - w pożywieniu

Inulina występuje naturalnie w przyrodzie, wystarczy więc spożywać produkty bogate w ten polisacharyd. Inulinę wytwarzają między innymi takie rośliny, jak: cykoria, czosnek, cebula, agawa, mniszek lekarski, łopian, słonecznik, karczoch. Dla przemysłu spożywczego inulinę pozyskuje się głownie z cykorii.

Inulina z cykorii

Cykoria jest rośliną z rodzin astrowatych. Jest jadalna, świetnie nadaje się do sałatek. Cykorię kupujemy zimą, kiedy w sklepach nie ma akurat zbyt wielu świeżych warzyw. Cykoria składa się z liści, oraz pokaźnego korzenia, który jest niezwykle bogaty w inulinę. Bardzo wiele dostępnych na rynku preparatów zawiera właśnie inulinę z cykorii.

Czytaj także: Ksylitol - ile ma kalorii? Czy jest szkodliwy? Rodzaje

Inulina - zastosowanie

Jak spożywamy inulinę? Nie ma tu żadnej wielkiej filozofii. Inulinama delikatnie słodki smak dlatego może być stosowana do słodzenia – zamiast cukru. Jednocześnie jest tak dyskretna, że może znaleźć bardzo szerokie zastosowania, nie zaburzając smaku innych potraw.

Producenci preparatów z inuliną zastosowanie dla niej widzą między innymi w roli dodatku do ciast, budyniu, kisielu. Można inuliną zagęszczać galaretki, ale też domowej roboty majonez, zupy i sosy.

Inulina - gdzie kupić

Suplementy diety z inuliną kupimy w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością. Inulina dostępna jest zazwyczaj w postaci białego proszku. Ceny wahają się od kilku do około 50 złotych za opakowanie, większość preparatów można jednak kupić za 20-30 złotych.

Oczywiście inulinę w najbardziej naturalnej postaci, czyli jako składnik warzyw, owoców i ziół, kupimy w każdym warzywniaku. Wystarczy wiedzieć, w których produktach się znajduje. 

Zobacz też: Leki na cukrzycę - tabletki na cukrzycę typu 1 i typu 2

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down