Otrzymałeś w aptece lek o tej samej nazwie co zwykle ale w innym opakowaniu? Dodatkowo wydaje Ci się, że był on tańszy niż dotychczas? Najprawdopodobniej lek ten pochodzi z importu równoległego (IR).  O tym, czym jest import równoległy i czy jest bezpieczny dowiesz się w następnych częściach artykułu.

Na niebieskim tle rozłożone są blistry z tabletkami w różnych kolorach - białe, niebieskie i zielone, dwa białe spray'e do nosa oraz maseczki medyczne. Wszystkie produkty przedstawiają asortyment typowy dla importu równoległego leków.

Co to znaczy import równoległy leków?

Import równoległy leków (handel równoległy leków) to dostarczenie do Polski produktów leczniczych, które otrzymały pozwolenie na dopuszczenie do obrotu wydane w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) oraz które uzyskały pozwolenie na import równoległy. W Polsce pozwolenie na import równoległy jest przyznawane na 5 lat z możliwością jego późniejszego przedłużenia i jest wydawane przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Produkty lecznicze, które trafiają do Polski w ramach importu równoległego są weryfikowane pod kątem spełnienia określonych warunków. Muszą one posiadać:

  • pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w państwie, z którego są sprowadzane;
  • pozwolenie na import równoległy;
  • taką samą substancję czynną lub - w przypadku leków złożonych - substancje czynne;
  • taką samą dawkę;
  • taką samą drogę podania;
  • taką samą postać farmaceutyczną lub zbliżoną, która nie powoduje powstania różnic terapeutycznych;
  • ten sam kod ATC do trzeciego poziomu (kod międzynarodowej klasyfikacji anatomiczno-chemiczno-terapeutycznej);

oraz nie wykazywać istotnych różnic w stosunku do produktu leczniczego dopuszczonego w Polsce, które stwarzałyby zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.
Z tego powodu leki pochodzące z importu równoległego nie są zamiennikami lub odpowiednikami, ponieważ są to te same leki wyprodukowane dla innego kraju UE.

 

Produkty z importu równoległego: jakie są różnice?

Leki pochodzące z importu równoległego, przed trafieniem na apteczną półkę, są przepakowywane w polskie opakowania. Nie są to jednak opakowania tożsame kolorystycznie oraz graficznie z tymi przeznaczonymi na rynek polski. Najczęściej są to czarno-białe kartoniki z polską nazwą danego leku. Do każdego z nich dołączona jest również ulotka w języku polskim. Opakowania bezpośrednie, takie jak blistry, tuby czy saszetki pozostają nienaruszone, a więc mogą znajdować się na nich obcojęzyczne treści. Co ważne, proces przepakowywania w opakowania zewnętrzne nie ma wpływu na jakość leków znajdujących się w opakowaniach wewnętrznych. Proces przepakowania stanowi dodatkową gwarancję bezpieczeństwa. Pacjent otrzymuje ten sam lek, wyprodukowany przez tego samego producenta z zachowaniem tożsamych standardów bezpieczeństwa i jakości produkcji.

Importer równoległy może wprowadzić lek do obrotu pod jedną z nazw:

  • stosowaną w Polsce;
  • stosowaną w państwie członkowskim, z którego lek jest sprowadzany;
  • naukową, opatrzoną znakiem towarowym lub nazwą firmy;

Kolejną różnicą, poza wyglądem opakowania, jest cena produktu pochodzącego z importu równoległego. Najczęściej leki IR są tańsze, co stwarza pacjentowi możliwość zaoszczędzenia pieniędzy.

 

Import równoległy: możliwość zakupu leku taniej

Produkty lecznicze sprawdzane w ramach importu równoległego to zarówno te na receptę (Rx), jak i dostępne bez recepty (OTC). Często korzystniejszą opcją dla pacjenta jest zakup leku z importu równoległego niż tego wyprodukowanego do sprzedaży w Polsce. Dlaczego tak się dzieje? Producenci leków dostosowują politykę cenową w zależności od tego, w jakim kraju lek ten ma być dystrybuowany, co wynika m.in. z prawa lokalnego oraz potrzeb danego rynku. Importerzy równolegli, kupując produkty lecznicze w krajach, gdzie są one tańsze, mogą oferować konkurencyjne ceny, sprzedając te same leki w Polsce.

Cena to jednak nie jedyna korzyść wynikająca z importu. Niekiedy dochodzi do sytuacji, w której dany lek jest tymczasowo niedostępny w naszym kraju, a jest na niego zapotrzebowanie – wówczas istnieje możliwość sprowadzenia go w ramach importu równoległego celem zachowania ciągłości terapii pacjenta.

 

Import równoległy: bezpieczeństwo

Import równoległy jest zgodną z prawem formą obrotu towarami pomiędzy krajami Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w skład którego wchodzą kraje UE oraz Lichtenstein, Norwegia i Islandia. Produkty lecznicze pochodzące z importu równoległego sprzedawane w aptece, podobnie jak pozostałe leki sprzedawane w aptekach w naszym kraju, są na każdym etapie weryfikowane co do ich autentyczności, tak więc nie należy obawiać się o ich fałszerstwo. Są to produkty od tego samego producenta, posiadające ten sam skład i dawkę substancji leczniczej.

Import równoległy jest dostępny w Polsce od 1 maja 2004 roku, czyli od momentu przystąpienia Polski do Wspólnot Europejskich. Jeśli szukasz sposobu na zaoszczędzenie pieniędzy, zapytaj w aptece, czy leki, które stosujesz, można sprowadzić drogą importu równoległego.

 

Źródła:

https://www.gov.pl/web/urpl/import-rownolegly [dostęp: 02.01.2025]

https://www.gov.pl/web/zdrowie/import-rownolegly [dostęp 02.01.2025]

https://sirpl.org/Import-rownolegly [dostęp: 02.01.2025]

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-farmaceutyczne-16915922/art-21-a [dostęp: 02.01.2025]

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi