W przypadku choroby, jaką jest grypa żołądkowa, zarażanie może trwać dosłownie kilka sekund. Wystarczy niewielka ilość wirusów, by doszło do zakażenia. A drobnoustroje powodujące wirusowe zapalenie żołądka i jelit mogą być wszędzie: w powietrzu, na przedmiotach codziennego użytku, w pokarmie. Czy można uniknąć zarażenia grypą żołądkową?

grypa-zoladkowa (1)

Grypa żołądkowa to potoczna nazwa choroby, którą medycyna określa mianem wirusowego zapalenia żołądka i jelit. Jak więc sama nazwa wskazuje, jest to infekcja o podłożu wirusowym.

W etiologii grypy żołądkowej szczególną role odrywają:

Spośród wymienionych, najistotniejszą statystycznie rolę przypisuje się rotawirusom. Bardzo sporadycznie do rozwoju tego typu choroby dochodzi w wyniku zakażenia bakteryjnego (Clostridium difficile) lub grzybiczego.

Jak dochodzi do zarażania się grypą żołądkową?

Zarazki grypy żołądkowej najczęściej przenoszone są w wyniku bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub osobą chorą, a także za pośrednictwem przedmiotów i pokarmów, z którymi miała ona styczność. Największe zagrożenie stanowią drobnoustroje zawarte w kale oraz wymiocinach osoby chorej, które wobec niedostatków higieny rozsiewane są za pomocą rąk i w ten sposób trafiają do układu pokarmowego, powodując zakażenie.

Z tego powodu, na zarażenie się grypą żołądkową w szczególności narażone są małe dzieci w żłobkach i przedszkolach, pozostające ze sobą w bliskim kontakcie i w dużych zgrupowaniach, z racji wieku nie zachowujące elementarnych choćby rygorów sanitarnych.

Ile trwa zarażanie się grypą żołądkową?

Grypa żołądkowa w większości przypadków trwa do 60-70 godzin, w sporadycznych jedynie sytuacjach może się wydłużyć do 7-8 dni. Natomiast okres wykluwania się zarazków trwa od 1 do 3 dni (nieco krócej, jeśli czynnikiem zakaźnym są norawirusy). W tym czasie nosiciel może już zarażać, choć sam jeszcze nie ma objawów chorobowych - potencjalnie wtedy więc stanowi największe zagrożenie dla otoczenia.

Co więcej, badania wykazują, że wirusy wywołujące grypę żołądkową, mogą się znajdować w kale nawet do 14 dni po ustąpieniu choroby. Samo natomiast zarażenie się grypą żołądkową, a więc przejęcie chorobotwórczych drobnoustrojów, trwa dosłownie kilka sekund – tyle ile jest niezbędne, by zarazki znalazły się w układzie pokarmowym, na przykład wraz ze skażonym jedzeniem, albo w wyniku kontaktu ust z brudnymi rękoma. Co istotne, do zakażenia wystarczy śladowa jedynie ilość zarazków.

Co się dzieje po zarażeniu grypą żołądkową?

Zarażenie grypą żołądkową nie powoduje zmian histopatologicznych w żołądku ani w jelicie. Dochodzi jednak, wskutek zakażenia, do poważnego zaburzenia funkcji motorycznych wspomnianych narządów.

Efektem tego są charakterystyczne dla „jelitówki” dolegliwości, w tym takie objawy jak:

  • nudności, silna biegunka i wymioty,
  • bóle i skurcze brzucha,
  • zaburzenia apetytu,
  • gorączka, dreszcze,
  • apatia,
  • osłabienie,
  • rozdrażnienie.

Najsilniejsze objawy wywołuje grypa żołądkowa spowodowana przez rotawirusy, nieco słabsza – przez norowirusy i sapowirusy.

Co robić, jeśli dojdzie do zarażenia grypą żołądkową?

Mimo rozwoju nauk medycznych, współczesna farmakologia wciąż nie oferuje skutecznego leku na wirusowe zapalenie żołądka i jelit. Nieszczególnie skuteczne są środki hamujące perystaltykę jelit; objawowo jedynie można łagodzić inne objawy, takie jak gorączka (zastosowanie znajdują w tym przypadku m.in. niesteroidowe leki przeciwzapalne) czy skurcz i bolesność brzucha (leki i zioła rozkurczowe). Jeśli chodzi to typowe objawy żołądkowe, takie jak nudności, biegunka i wymioty, podstawą terapii jest właściwa dieta.

W jej skład wchodzą między innymi:

  • ryż i kleiki ryżowe,
  • gotowane mięso,
  • banany,
  • biszkopty i sucharki,
  • duże ilości wody.

Z jadłospisu natomiast, do czasu ustąpienia objawów, należy wyeliminować m.in.:

  • pieczone i smażone mięso,
  • tłuste wędliny,
  • ostre przyprawy,
  • napoje owocowe i gazowane.

Dodatkowo należy pamiętać, że chory zarażony grypą żołądkową powinien spędzić 2-3 doby w domu, najlepiej w łóżku, we względnej izolacji, tak by nie stanowić źródła kolejnych zakażeń.

Jak nie zarazić się grypą żołądkową?

Nie zarażenie się grypą jelitową jest trudne, z wielu powodów.

  1. Do zakażenia wystarcza niewielka ilość wirusów.
  2. Drobnoustroje rozsiewane są przez osoby, które nie mają jeszcze objawów.
  3. Zarazki mogą bytować dosłownie wszędzie.

Jak więc nie zarazić się grypą żołądkową? Aby zminimalizować ryzyko, warto podjąć środki ostrożności.

  1. W okresie zwiększonych zachorowań, unikamy w miarę możliwości, dużych skupisk ludzi (co w praktyce bywa jednak awykonalne, zwłaszcza w przypadku dzieci uczęszczających do żłobków, przedszkoli i szkół).
  2. Przebywając wśród ludzi, unikamy kontaktu z osobami uskarżającymi się na dolegliwości żołądkowe – domownikami, współpracownikami, szkolnymi kolegami.
  3. Zawsze przed konsumpcją myjemy warzywa i owoce oraz inne produkty, które sprzedawane są bez opakowania
  4. Dbamy o codzienną higienę. Regularnie myjemy ręce ciepłą wodą z mydłem, zwłaszcza jeśli przebywaliśmy w miejscach publicznych, takich jak zakład pracy, szkoła, środki masowego transportu, restauracja etc.
  5. Dbamy o ogólną odporność organizmu, prowadząc na co dzień aktywny tryb życia, a w razie potrzeby dodatkowo wzmacniając układ immunologicznych za pomocą preparatów ziołowych.

Autor: Piotr Brzózka

Czytaj też:

Źródła:

  • Dennis L. Kasper; Anthony S. Fauci, Choroby zakaźne, rozdział 91: Umesh D. Parashar, Roger I. Glass. Wirusowe zapalenia żołądka i jelit. (biegunki wirusowe). polskie: Lublin 2012, Czelej
  • Jerzy Molenda, Zakażenia wirusowe przenoszone drogą pokarmową, Życie Weterynaryjne, 2012, 87(5)

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down