Gruszka do ucha pomoże pozbyć się nadmiaru woskowiny z przewodu słuchowego. Zalegająca w uchu woskowina jest często powodem szumów usznych i uczucia zatkanych uszu. Może także wpłynąć na pogorszenie słuchu. Przy takich dolegliwościach zaleca się płukanie uszu za pomocą gruszki do ucha. Jak przeprowadzić płukanie ucha gruszką w domu? Kiedy nie powinno się używać gruszki do czyszczenia uszu?
Gruszka do ucha, świecowanie i krople
Konchowanie ucha, inaczej świecowanie, teoretycznie służy do usuwania woskowiny z uszu. Zabieg wykonuje się czymś w rodzaju świeczki z wydrążonym w środku otworem. Świeczka po włożeniu do przewodu słuchowego jest zapalana, a woskowina pod wpływem ciepła ma się rozpuścić i wypłynąć z ucha. Z takiego zabiegu można skorzystać w gabinetach medycyny naturalnej. Świecowanie uszu wywołuje jednak wiele kontrowersji wśród lekarzy. Jedni wskazują na jego nieskuteczność. Inni z kolei uważają, że jest wręcz szkodliwy, gdyż może doprowadzić do perforacji błony bębenkowej lub po prostu poparzyć.
Zdecydowanie mniej kontrowersji wywołuje zabieg płukania uszu, który wykonuje się w gabinetach laryngologicznych. Uszy można także wyczyścić samodzielnie w domu za pomocą wody i gruszki do ucha. Istnieje jeszcze jedna metoda czyszczenia uszu - kroplami rozpuszczającymi woskowinę uszną. Krople zwykle zawierają w składzie sodę oczyszczoną, oliwę z oliwek lub inne składniki zmiękczające wydzielinę uszną. W wielu przypadkach do kropli dołączane są gruszki gumowe do uszu. Wówczas najpierw wpuszcza się do przewodu słuchowego krople, a następnie wlewa się letnią wodę za pomocą gruszki do ucha.
Zobacz: Krople do uszu - jakie są najlepsze? Właściwości
Gruszka laryngologiczna
Laryngolodzy oraz audiolodzy podkreślają, że ucho samodzielnie oczyszcza się z woskowiny. Ponadto wydzielina uszna chroni narząd ucha przed uszkodzeniami. Uporczywe usuwanie woskowiny lub robienie tego w nieumiejętny sposób może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Może bowiem doprowadzić do zatkania kanału słuchowego, które skutkuje pogorszeniem słuchu, szumami usznymi i innymi dolegliwościami. Niektóre osoby mają tendencję do nadmiernej produkcji woskowiny.
Nadmiar wosku w uchu może skutkować szumami usznymi lub wpłynąć na pogorszenie słuchu, które są wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu oczyszczania uszu. Zabieg można wykonać w gabinecie laryngologicznym. Laryngolodzy płuczą uszy specjalną strzykawką (gruszką laryngologiczną) lub elektrycznym irygatorem laryngologicznym. Zabieg płukania uszu można też przeprowadzić samodzielnie w domu.
Czytaj także: Stopery do uszu - jak wybrać najlepsze stopery?
Gruszka gumowa do ucha - jak używać?
Jak wyczyścić przewód słuchowy w domu za pomocą gruszki gumowej do ucha? Należy przechylić głowę na bok, a do ucha wlać kilka kropel letniej wody. Oczywiście jeśli głowę przechylamy w stronę lewego ramienia, to wodę zakraplamy do prawego ucha i odwrotnie. Po wlaniu wody pozostajemy w takiej pozycji przez co najmniej minutę, a następnie przechylamy głowę w drugą stronę, by woda mogła z ucha wypłynąć. Zabieg można przeprowadzić z kroplami do rozmiękczania woskowiny usznej.
Płukanie uszu zaleca się seniorom, którzy mają problemy ze słuchem, noszącym aparat słuchowy, a także osobom, które często korzystają ze słuchawek. Płukania uszu, zwłaszcza w warunkach domowych, nie powinno się przeprowadzać w przypadku uszkodzonej błony bębenkowej i zapalenia ucha.
Gruszka do czyszczenia uszu - ryzyko
Większość laryngologów zachęca by płukać uszy u specjalistów, gdyż nieumiejętnie przeprowadzony zabieg może doprowadzić do perforacji błony bębenkowej. Zdarza się, że pacjenci w trakcie domowego płukania uszu, wkładają końcówkę gruszki zbyt głęboko lub wlewają wodę o niewłaściwej temperaturze lub pod zbyt dużym ciśnieniem. Warto zapamiętać, że woda powinna być letnia. Najlepiej by miała temperaturę ludzkiego ciała.
Sprawdź: Zatyczki do uszu – na basen, do spania, dla dzieci
Płukanie ucha gruszką a patyczki
Lekarze jednak zapewniają, że lepsze jest użycie gruszki do uszu niż czyszczenie przewodu słuchowego patyczkami kosmetycznymi. Patyczki służą do czyszczenia małżowiny usznej. Wkładanie ich do ucha powoduje, że woskowina jest jedynie wpychana w głąb przewodu słuchowym. W kanale słuchowym powstaje wówczas czop z woskowiny, który zatyka ucho i wpływa na pogorszenie słuchu. Poza tym znacznie trudniej go rozpuścić niż samą woskowinę.
Jeśli w przewodzie słuchowym powstanie czop, prawdopodobnie konieczna będzie wizyta u laryngologa. Niekiedy lekarze muszą użyć specjalnych haczyków, żeby z ucha woskowinowy czop. Wkładanie patyczków do przewodu słuchowego może także doprowadzić do perforacji błony bębenkowej.
Zobacz też: Gruszka do nosa - dla niemowlaka, jak używać?
Autor: Joanna Woźniak