Gorączka u dziecka

Gorączka u dziecka zazwyczaj jest zdrowym objawem walki podjętej przez organizm w obronie przed atakującymi go zarazkami. Jednak zbyt wysoka gorączka u niemowlaka może nawet zagrażać jego życiu. Zobacz, jaka jest prawidłowa temperatura u niemowlaka, co robić gdy pojawi się wysoka gorączka u dziecka, jak zbić gorączkę u dziecka za pomocą leków i jakie są domowe sposoby na gorączkę u dziecka.

Gorączka u dziecka

Gorączka u dziecka najczęściej jest objawem krótkiej, ale gwałtownej grypy, ale też może być wynikiem:

  • przeziębienia,
  • infekcji jelitowych,
  • zapalania gardła i ucha,
  • zakażenia pneumokokami i meningokokami.

Gorączka u niemowlaka może być również wywołana ząbkowaniem. Choć często budzi przerażenie u rodziców, gorączka u dziecka jest zjawiskiem typowym i do pewnego stopnia pozytywnym – świadczy bowiem o prawidłowej reakcji układu immunologicznego na atak zarazków. Niepokojąca może być dopiero gorączka utrzymująca się dłużej, niż przez 2-3 dni, a także gorączka wysoka. No właśnie – wysoka, czyli jaka?

Prawidłowa temperatura u niemowlaka

Ze względu na niedojrzałość dziecięcego organizmu, prawidłowa temperatura u niemowlaka waha się w zakresie od 36,6 do nawet 37,5 stopnia Celsjusza. Dopiero powyżej 37,5 stopnia mówimy o stanie podgorączkowym. Gorączka u dziecka zaczyna się, gdy termometr wskaże przynajmniej 38 stopni, ale nawet wówczas nie jest to jeszcze powód do interwencji za pomocną leków przeciwgorączkowych. Lekarze zazwyczaj przepisują je, gdy ciepłota ciała przekroczy 38,5 -39 stopni. Należy pamiętać, że gorączka u niemowlaka bardzo często przyjmuje wartości bardzo wysokie nawet 40 - 41 stopni Celsjusza. Takie wartości, choć nie są niczym nadzwyczajnym, obligują rodziców albo lekarzy do natychmiastowych działań.

Czytaj też: O czym świadczy gorączka u niemowlaka

Jak mierzyć temperaturę u niemowlaka

Temperaturę u niemowlaka zmierzyć można na kilka sposobów: w buzi, w uchu oraz w odbycie. Z oczywistych powodów technicznych, u bardzo małego dziecka nie mierzymy jej pod pachą. Ze względu na dokładność pomiaru, najczęściej temperaturę u niemowlaka mierzy się w pupie. Stosowane są do tego specjalne termometry z miękką końcówką. Urządzenie umieszczamy delikatnie w pupie na około 30 sekund, wcześniej odbyt lub końcówkę termometru można posmarować kremem natłuszczającym, aby zredukować dyskomfort malucha. Aczkolwiek tego typu pomiar i tak niemal zawsze zostanie odebrany przez dziecko negatywnie, musimy się więc liczyć z płaczem i wierzganiem nóżkami.

Interesującą opcją, jeśli chodzi o dobrostan dziecka, są działające na podczerwień urządzenia mierzące temperaturę u niemowlaka w uchu. Wystarczy je przystawić na sekundę do skóry. Różne jednak są opinie co do trafności pomiaru. Teoretycznie powinna być ona wysoka, w praktyce wiele zależy od tego, w które dokładnie miejsce skieruje się czujnik.

Zobacz: Termometr na podczerwień - dla dzieci i niemowląt - jak stosować?

Gorączka u niemowlaka

A jak zmierzyć temperaturę u niemowlaka w buzi? Można do tego użyć zwykłego termometru, albo „opakowanego” w specjalny smoczek. Metoda ta nie jest jednak wolna od wad, a podstawową jest utrzymanie termometru w buzi na czas pomiaru temperatury u niemowlaka.

Pamiętajmy przy tym – temperatury u niemowlaka w żadnym wypadku nie mierzymy termometrem rtęciowym – o ile taki jeszcze pozostał w apteczce. Termometry rtęciowe, ze względu na niebezpieczeństwo zatrucia rtęcią w razie zbicia szklanej rurki, już dawno zostały zakazane.

Sprawdź: Domowe sposoby na przeziębienie – naturalne leczenie

Jak zbić gorączkę u dziecka

Co robić w sytuacji, gdy temperatura u niemowlaka przekroczy 38,5 stopnia, jak zbić gorączkę u dziecka? Jeśli mamy do czynienia z wysoką gorączką u niemowlaka, nie ma wielkiego wyboru, niemal zawsze w takiej sytuacji lekarz zaleci zastosowanie leku przeciwgorączkowego. Środki stosowane na wysoką temperaturę u dziecka bazują na dwóch substancjach – paracetamolu, albo ibuprofenie. W obu przypadkach bezwzględnie należy przestrzegać zaleceń lekarza oraz dawkowania opisanego na ulotce. Powinno ono być precyzyjnie dostosowane do wieku oraz masy ciała dziecka.

Leki na gorączkę u dziecka sprzedawane są w postaci czopków oraz syropów.

Gorączka 40 stopni u dziecka

Gorączka 40 stopni u dziecka nie jest, tak jak już powiedzieliśmy, czymś rzadkim, w takim przypadku należy jednak zrobić wszystko, aby zbić temperaturę, a także ochronić organizm (w szczególności mózg) malucha przed jej konsekwencjami. Oprócz aplikacji leków opartych na paracetamolu i ibuprofenie, stosujemy całą paletę innych środków. Jak wygląda zbijanie gorączki u dziecka innymi metodami, niż środki farmakologiczne?

Zobacz też: Zioła i rośliny na przeziębienie jakie wybrać?

Domowe sposoby na gorączkę u dziecka

Na gorączkę u dziecka od setek lat stosuje się zimne okłady. Ten ludowy sposób znajduje uznanie we współczesnej medycynie – zimne okłady pomagają chronić mózg przed konsekwencjami zbyt wysokiej temperatury u niemowlaka.

Innym powszechnie stosowanym i skutecznym sposobem na zbicie gorączki u dziecka jest kąpiel w letniej wodzie. Powinna ona mieć temperaturę około 2 stopni niższą, niż temperatura u niemowlaka. Aby być w tej kwestii precyzyjnym, użyć musimy specjalnego termometru do mierzenia temperatury wody – na szczęście urządzenie to znajduje się na wyposażeniu wielu łazienek w domach, w których pojawiło się małe dziecko. Pamiętajmy – nie wkładamy niemowlaka do wody zimnej, gdyż może się to zakończyć szokiem termicznym i prawdziwą tragedią.

Istotne jest też, by w przypadku wysokiej gorączki u dziecka, nie doprowadzać do dodatkowego przegrzewania jego organizmu. Gdy więc gorączka przestanie rosnąć i ustaną związane z tym dreszcze, dziecko powinno leżeć odkryte, albo przykryte jedynie cienką kołderką lub kocykiem.

Czytaj też: Inhalator na zatoki, astmę i kaszel – zastosowanie

 

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down