Glukometr powinien stanowić nieodzowny gadżet każdej osoby borykającej się z cukrzycą, jeśli regularne mierzenie poziomu cukru we krwi zostało zlecone przez lekarza. Wybór tych przyrządów do oceny stężenia glukozy we krwi jest bardzo duży. Pacjent podejmując decyzję powinien zwrócić uwagę m.in. na funkcjonalność glukometru, jego przeznaczenie, żywotność, wielkość oraz cenę.

Glukometr

Glukometr – co to jest?

Glukometr jest bardzo potrzebnym przyrządem, służącym do pomiaru stężenia cukru we krwi. Jeśli u jakiejś osoby zdiagnozowano cukrzycę typu 1 lub cukrzycę typu 2 musi ona – w zależności od typu schorzenia – przejść na odpowiednią dietę, poddać się farmakologii oraz regularnie korzystać z glukometru, aby kontrolować cukier we krwi.

Glukometrem sprawdza się także poziom glukozy we krwi u kobiet ciężarnych. Ponadto monitoring ilości cukru we krwi przy pomocy glukometru zaleca się osobom, u których występują duże wahania stężenia glukozy we krwi oraz gdy poziom glukozy spada bez wyraźnych symptomów chorobowych.

Chorym na cukrzycę posiadanie takiego aparatu do mierzenia stężenia cukru we krwi znacznie ułatwia ocenę stanu zdrowia.

Czytaj także: Cukrzyca u osób dorosłych

Glukometr – rodzaje

Aby dokonać właściwego wyboru glukometru, warto poświęcić tej czynności więcej czasu. Należy sobie zadać kilka pytań na początek: jakie funkcje ma posiadać oprócz tych podstawowych (np. wielkość pamięci do zapisywania pomiarów, metoda ładowania, możliwość przesyłania wyników na telefon lub komputer, itp.), jaki ma być całkowity koszt jego utrzymania (oprócz samego sprzętu należy regularnie kupować np. paski do glukometru, a przy nowoczesnych modelach – wymieniać sensor), jak precyzyjny jest nakłuwacz do glukometru (ta część, która wkuwa się pod skórę, by wypłynęło trochę krwi do badania), wielkość aparatu, itp.

Obok tradycyjnych glukometrów, które też będą się różniły między sobą różnymi parametrami, dostępne są także na rynku nowoczesne glukometry, takie jak glukometr bezpaskowy i glukometr bez nakłuwania. Specyfika jednego z nich polega na przyklejeniu specjalistycznego sensora do przedramienia, który sczytuje poziom cukru w organizmie i przesyła wynik np. na telefon. Minusem takiego urządzenia jest wysoka cena oraz konieczność wymiany sensorów co kilka tygodni, co generuje więcej kosztów.

Inne glukometry są umieszczane na płatku ucha, który dokonuje badań przezskórnych. Natomiast glukometr bezinwazyjny to sprzęt, który umieszcza się pod skórą, w okolicy brzucha.

Czytaj takżeCukrzyca u osób dorosłych

Glukometr – jak stosować?

Jak wykonać pomiar glukometrem tradycyjnym? Najpierw należy dokładnie umyć ręce mydłem (bez dodatków dezynfekujących) w ciepłej wodzie, przy okazji można rozmasować opuszek palca, który będzie nakłuwany do badania. Nie stosuje się takich praktyk jak polewanie palca wodą utlenioną, czy spirytusem. Następnie nakłuwaczem do glukometru pozyskuje się kilka kropli krwi z opuszka palca i umieszcza tę próbkę na pasku do glukometru. Urządzenie odczytuje wyniki w ciągu kilku sekund.

Od tego jaki glukometr pacjent wybierze, zależy sposób jego obsługi. Jeśli skorzysta z nieodpłatnego, tradycyjnego glukometru, przyda się powyższy instruktaż. Jeśli kupi nowoczesny glukometr, bez konieczności wkuwania się w skórę, będzie musiał pamiętać o systematycznej wymianie sensorów, itd.

Ważne jest, aby do każdego pomiaru wykonywać nowe nakłucie. Poza tym do badania poziomu cukru we krwi powinno się używać tego samego aparatu, dlatego że różnice w czułości między poszczególnymi urządzeniami sięgają nawet do 30 %.

Czytaj także: Waga dietetyczna - dla cukrzyka i nie tylko - jak działa?

Ile kosztuje glukometr?

Ile kosztuje glukometr? Wiele zależy od posiadanych przez niego funkcji, wygody użytkownika i innych parametrów.

Pacjenci zwykle otrzymują glukometr za darmo od swojego lekarza, bądź w aptece od farmaceuty. Jeśli jednak pragną nowszy lub inny typ urządzenia, muszą liczyć się z niemałymi kosztami. Rozpiętość cenowa glukometrów jest dość pokaźna – od kilkunastu złotych po kilka tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć jeszcze konieczność ponoszenia opłat za paski do glukometru. Można je brać na receptę, wystawioną przez lekarza.

Czytaj także: Leki na cukrzycę - tabletki na cukrzycę typu 1 i typu 2

Glukometr a wyniki stężenia cukru we krwi

Jeżeli poziom cukru we krwi badany jest na czczo, prawidłowy wynik powinien być pomiędzy 70 a 99 mg/dL. Jeśli rezultat tego testu wskazuje na 100 – 125 mg/dL, oznacza to, iż jest nieprawidłowy. Natomiast wynik na czczo powyżej 126 mg/dL wiąże się z nadwyżką cukru we krwi.

Prawidłowe stężenie glukozy we krwi dwie godziny po posiłku to poniżej 140 mg/dL, niewłaściwe stężenie jest kiedy wynik pokazuje od 140 – 200 mg/dL. Jeśli parametry poszybują powyżej 200 mg/dL, mamy do czynienia ze zbyt wysokim poziomem cukru.

Można mieć nawet najlepszy glukometr, ale kiedy nie zachowuje się ustalonych zasad dotyczących użytkowania glukometru, wyniki mogą być błędne. Mowa o takich niepożądanych zachowaniach jak m.in. dezynfekowanie dłoni przed nakłuciem, korzystanie z przeterminowanych pasków do glukometru, czy niedostateczne wkłucie.

Dowiedz się więcej o: Badania genetyczne w cukrzycy

 

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Katarzyna Parzuchowska
Katarzyna Parzuchowska

Absolwentka Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, blogerka i dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem i pasją w tematyce zdrowotnej, w szczególności dotyczącej ciąży, macierzyństwa i parentingu. Prywatnie miłośniczka wycieczek rowerowych i aktywnego wypoczynku...

Komentarze
chevron-down