Gencjana na włosy? Tak, gdyż fioletowa płukanka do włosów stonuje zbyt wybujałe i ciepłe odcienie żółci. Z tego typu domowej roboty kosmetykami należy jednak obchodzić się ostrożnie, zwłaszcza że gencjana w aptekach sprzedawana jest, jako lek na ospę, a nie barwnik kosmetyczny. Zobacz jak stosować i czym zmyć gencjanę z włosów, w sytuacji gdyby efekt zabiegu okazał się karykaturalnie przerysowany.
Gencjana na włosy
Gencjana na włosy stosowana jest w jednym wyłącznie celu – aby schłodzić i stonować ich kolor, neutralizując wszystkie tony ciepłe – przede wszystkim żółte. Gencjana ma bowiem kolor fioletowy, czyli wybitnie zimny, a do tego silne właściwości barwiące.
Stosowana na włosy gencjana jest wodnym roztworem fioletu gencjanowego, substancji chemicznej będącej mieszaniną dwóch związków:
- fioletu krystalicznego (wzór: C25H30N3Cl), należącego do grupy barwników trifenylometanowych, wykorzystywanego m.in. do produkcji farb drukarskich,
- fioletu metylowego (wzór C24H28N3Cl), zbudowanego z pochodnych chlorowodorku pararozaniliny, używanego m.in. jako wskaźnik pH.
Fioletowa płukanka do włosów
Gencjana dostępna jest w aptekach w niewielkich buteleczkach, w cenie około 5 złotych. W celach kosmetycznych stosuje się roztwór o stężeniu zaledwie 1 procenta i koniecznie wodny, nie alkoholowy.
Gencjanę na włosy zastosować można w 3 postaciach, jako:
- fioletową płukankę do włosów,
- maseczkę barwiącą,
- koloryzujący szampon.
Fioletowa płukanka do włosów jest najłatwiejsza do samodzielnego wykonania. Wystarczy napełnić 0,5 litrowe naczynie wodą, a następnie dodać do niej kilka kropel gencjany. Ile konkretnie – wszystko zależy od tego, jaki kolor mają włosy i jaki efekt ma zostać uzyskany. Najczęściej stosuje się fioletową maskę na włosy blond z tendencją do żółknięcia. Do stonowania ich odcienia wystarczy śladowa ilość gencjany. Nieco więcej fioletowej substancji należy dodać w celu eliminacji ciepłych refleksów na włosach ciemnobrązowych. W praktyce pożądany i satysfakcjonujący rezultat osiąga się metodą prób i błędów, technikę stosowania gencjany na włosy testując na sobie przynajmniej kilkukrotnie.
Filetowa maska do włosów
W podobny sposób samodzielnie wykonujemy fioletową maskę do włosów. Tym razem roztwór gencjany nie jest jednak mieszany z wodą, lecz bezbarwną maską – kosmetykiem również dostępnym w aptekach oraz drogeriach, służącym do różnego rodzaju celów pielęgnacyjnych – na przykład do nawilżania włosów suchych. Tego typu maski kosztują około 15-20 złotych. Jeżeli efekt zabiegu tonującego kolor ma być łagodny, wystarczy dodanie 1-2 kropli gencjany oraz bardzo dokładne wymieszanie obu składników. Już tak niewielka ilość wystarczy do zabarwienia maski na fioletowo. Jeśli dodamy większą ilość gencjany, efektem będzie nie tyle stonowanie koloru, co wręcz zafarbowanie włosów na fioletowo.
Uwaga: gencjana jest środkiem, który może powodować zauważalne przesuszanie włosów. To jeszcze jeden powód, dla którego nie powinno się jej używać w zbyt dużych ilościach, ani zbyt często.
Fioletowy szampon do włosów
Pamiętajmy, że w sklepach kosmetycznych dostępne są także gotowe fioletowe maski do włosów, aczkolwiek zazwyczaj ich działanie oparte jest o inne składniki, aniżeli gencjana – na przykład ekstrakt z jagód. Podobnie rzecz wygląda w przypadku szamponów.
Posiadaczki włosów o zbyt ciepłym, żółtym odcieniu, mogą dodać kroplę gencjany do kosmetyku używanego na co dzień – w tym przypadku problematyczne jednak będzie, a w wielu przypadkach wręcz awykonalne – dokładne wymieszanie obu substancji. Dlatego lepszym wyjściem może być gotowy fioletowy szampon do włosów. Tego typu kosmetyki należą do linii profesjonalnych, które mają w swojej ofercie znane marki i służą do użytku w domu ale też w salonach fryzjerskich. Także i w tym przypadku barwnikiem jednak nie jest gencjana, a inne substancje, takie jak jagody, czarna porzeczka czy czerwone wino.
Czym zmyć gencjanę?
Czym zmyć gencjanę – pytają często osoby, które z braku doświadczenia przesadziły z ilością substancji użytej do odbarwienia włosów, skutkiem czego wybarwiły je na intensywny, fioletowy kolor. Uważa się, że najskuteczniejszym remedium w jej przypadku jest czas.
Z biegiem dni środek ten wymywa się w czasie rutynowej pielęgnacji za pomocą szamponu i wody, lekko się też utlenia pod wpływem światła. Dla lubiących ryzyko i nie obawiających się o kondycję włosów, poleca się czasem zastosowanie płukanki z octem, a nawet alkoholem, skutki tego typu kuracji mogą jednak być opłakane. Generalnie należy podkreślić, że gencjana z włosów schodzi ciężko, zdecydowanie trudniej, niż ze skóry.
Warto też przypomnieć, że tonowanie koloru włosów jest tylko jednym z zastosowań gencjany, bynajmniej nie podstawowym. W aptekach środek ten sprzedawany jest przede wszystkim jako panaceum na ospę wietrzną, a to dzięki jego właściwościom antyseptycznym i osuszającym. Najczęściej gencjana stosowana jest więc na owrzodzenia i stany zapalne skóry. Właściwości barwiące są zaś swego rodzaju efektem ubocznym. Innymi słowy – gencjanę na włosy stosować można, ale zachowując dużą dozę ostrożności i na własne ryzyko.
Autor: Piotr Brzózka
Czytaj też:
- Jak odżywić włosy - naturalne sposoby
- Domowe sposoby na wzmocnienie włosów
- Witaminy na włosy - na wypadanie i porost włosów
- Olejek lawendowy na twarz i włosy - zastosowanie i właściwości
Źródła:
- Alexander M. Maley, MD and Jack L. Arbiser, Gentian Violet: A 19th Century Drug Re-Emerges in the 21st Century, Exp Dermatol. 2013 Dec; 22(12)