Recepty elektroniczne zaczynają wypierać papierowe. Kolejne polskie miasta testują rozwiązanie, które zacznie obowiązywać w całej Polsce 1 stycznia 2020 roku. Pamiętać jednak należy, że recepta elektroniczna nie zwalnia pacjenta z obowiązku odbioru leku w stacjonarnym punkcie aptecznym, nawet jeśli zamówienie zostało złożone w aptece internetowej. Obostrzenie to nie dotyczyć będzie jednak osób z orzeczeniem o niepełnosprawności.
31 grudnia 2019 roku wystawiona ma zostać ostatnia papierowa recepta. Następnego dnia obowiązującym standardem mają się stać recepty elektroniczne, czyli tak zwane e-recepty. Do tego czasu, w ramach pilotażu rozwiązanie to ma być wprowadzane w kolejnych miastach. Zobaczmy więc, czym jest elektroniczna recepta, kto ją wystawia, gdzie można ją zrealizować i jakie płyną korzyści z jej wprowadzenia.
Recepty elektroniczne
Recepty elektroniczne są rozwiązaniem odsyłającym do lamusa tradycyjne papierowe blankiety z pieczątką, stanowiącym jeden z elementów rozwijanego systematycznie systemu P1, czyli Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych. E-recepta umożliwia wprowadzanie i archiwizowanie danych dotyczących przepisywanych leków w wirtualnym systemie, a także pozwala na ich wykupywanie w aptece po zeskanowaniu kodu z ekranu smartfona lub tabletu, ewentualnie wydruku potwierdzającego dla osób, które nie posiadają żadnego urządzenia mobilnego.
Czytaj też: Leki na receptę przez Internet - jak kupować leki online
Recepta przez internet
Elektroniczne recepty przynoszą nie tylko rewolucję technologiczną, ale też wiele zmian dotyczących filozofii leczenia. Ustawa o receptach elektronicznych jest kolejnym w ostatnich latach aktem prawnym, który liberalizuje i sankcjonuje uzyskiwanie recept przez internet czy telefon, na podstawie zaocznej jedynie konsultacji, bez kontaktu bezpośredniego między pacjentem a lekarzem. Na gruncie obowiązujących od 2015 roku przepisów możliwe wprawdzie już było przepisywanie leków zaocznie, ale jedynie w sytuacji kontynuacji leczenia tym samym lekiem i w oparciu o zgromadzoną w danej poradni dokumentację medyczną.
Zobacz także: Lekarz online - za darmo, porady, konsultacje
Kto wystawia elektroniczne recepty?
Pilotaż programu recept elektronicznych rozpoczął się w maju 2018 roku. Jako pierwsze e-recepty wystawiać zaczęło 6 placówek z Siedlec i Skierniewic:
- Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach,
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Siedlcach,
- Centrum Medyczno-Diagnostyczne w Siedlcach,
- Zespół Lekarzy Specjalistów Medica w Siedlcach,
- Wojewódzki Szpital Zespolony im. Stanisława Rybickiego w Skierniewicach,
- NZOZ JUDYTA w Skierniewicach.
Dodatkowo w obu lokalizacjach do programu włączonych zostało aż 58 aptek. Co ważne, w kolejnych miesiącach program zaczął być wdrażany w kolejnych miejscowościach: Krynicy Zdrój, Polanicy Zdrój, Pleszewie w woj. wielkopolskim oraz Wysokiem w woj. lubelskim.
Sprawdź: E-rejestracja pacjentów. Zapisy do lekarza przez Internet
Elektroniczna recepta – pierwsze wyniki pilotażu
Pierwszy etap pilotażu e-recepty podsumowany został w sierpniu 2018. Okazało się, że w ciągu kilku miesięcy lekarze w Skierniewicach i Siedlcach wystawili 23 tysiące recept dla 5250 pacjentów. Przy czym – co może być ważne biorąc pod uwagę obawy części seniorów odnośnie tego typu nowinek technologicznych, 50 procent osób, które otrzymały elektroniczną receptę, miało powyżej 60 lat, a 25 procent – powyżej 70 lat. Najstarszy z pacjentów skończył 98 lat.
Gdzie można zrealizować elektroniczną receptę
Pacjenci otrzymujący elektroniczną receptę, pamiętać muszą, że w chwili obecnej zrealizować ją można jedynie w aptekach biorących udział w pilotażu w poszczególnych miastach i że do końca 2019 roku e-recepta nie jest powszechnie obowiązującym standardem. Apteki honorujące elektroniczną receptę oznaczone są specjalnym logo z napisem „tu zrealizujesz e receptę” oraz „Ministerstwo Zdrowia” na niebieskim tle. Istotna dla pacjentów powinna też być informacja, że recepta elektroniczna umożliwia kupno przepisanych leków w kilku aptekach, bez konieczności brania odpisu.
Leki na receptę przez internet
Wprowadzenia elektronicznej recepty nie należy wprost utożsamiać z możliwością wysyłkowej sprzedaży leków na receptę przez internet, aczkolwiek zmiany w prawodawstwie związane z wprowadzeniem e-recepty uchyliły pewną furtkę i w tym zakresie. Przyjęta w lipcu 2018 r zmiana w Prawie Farmaceutycznym głosi, iż sprzedaż wysyłkowa leków na receptę przez aptekę internetową jest możliwa, o ile recepta została wystawiona w postaci elektronicznej i jeżeli produkty te zostały przepisane osobie posiadającej orzeczenie o niepełnosprawności.
Szczegóły określić ma stosowne rozporządzenie. Co zaś tyczy się pozostałych pacjentów (a więc bez orzeczenia o niepełnosprawności), nawet otrzymując od lekarza elektroniczną receptę i nawet zamawiając lek w aptece internetowej, zobligowani oni pozostaną do jego odbioru w punkcie stacjonarnym, z rąk farmaceuty. Nie jest jednak wykluczone, że w przyszłości zajdą w tej materii zmiany, tym bardziej że naciska na to wielu dystrybutorów i tym bardziej, że wysyłkową (pełnomocniczą) sprzedaż leków na receptę przez internet oferują podmioty zarejestrowane poza granicami Polski.
Czytaj również: Apteka internetowa - leki na receptę i bez recepty online
Autor Piotr Brzózka
Źródła:
- Ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty (Dz.U. z 2018 r. poz. 697)
- Czym jest E-recepta – www.pacjent.gov.pl
- Przepisy dotyczące wystawiania i realizacji E recepty – www.nfz-lodz.pl