Zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne jest dokumentem niezbędnym do tego, by pacjent mógł dokonać zakupu z refundacją NFZ. Obecne procedury dotyczące wyrobów medycznych są uciążliwe ze względu na konieczność uzyskania potwierdzenia zlecenia w oddziale Funduszu. Ułatwieniem w tej materii ma być e zlecenie. Rozwiązanie to zapowiadane jest od dawna, jednak termin jego wdrożenia przesuwa się.

e-zlecenie

E zlecenie na wyroby medyczne jest kolejnym z rozwiązań informatycznych, obok e-recepty, e-zwolnienia i e-skierowania, które ma odciążyć pacjentów i usprawnić funkcjonowanie systemu zdrowia. Na czym ma polegać e-zlecenie? Kiedy można się spodziewać jego wprowadzenia?

Czym jest e-zlecenie?

W komunikacie datowanym na 24 sierpnia 2018 roku, NFZ poinformował o planach wdrożenia rozwiązania informatycznego wspierającego procesy elektronicznego weryfikowania i potwierdzania zlecenia na zaopatrzenie pacjenta w wyroby medyczne. Powołując się na ustawę zmieniającą przepisy odnośnie systemu informacji w ochronie zdrowia, uchwaloną w lipcu tego samego roku, Fundusz zapowiedział wprowadzenie systemu, który umożliwi przejście procedury związanej z zamówieniem medycznym bez konieczności wizyty w oddziale NFZ. Ma to stanowić istotne ułatwienie dla pacjentów, w szczególności starszych, niedołężnych i zmagających się z niepełnosprawnością.

Czytaj także: E-rejestracja pacjentów. Zapisy do lekarza przez Internet

W jaki sposób e-zlecenie ma uprościć życie pacjentów?

Jedną z największych uciążliwości, z którymi borykają się obecnie pacjenci, jest konieczność potwierdzania zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne w wojewódzkim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia po tym, jak zostanie ono wystawione przez lekarza. W tym celu pacjenci muszą odbyć wizytę w NFZ lub na poczcie (zlecenie można wysłać listem), ewentualnie zaangażować w pomoc zaufaną osobę, której udzielą upoważnienia do załatwienia sprawy w Funduszu (więcej o obecnie obowiązujących procedurach dotyczących wyrobów medycznych piszemy poniżej). Planowane rozwiązania mają umożliwić lekarzowi lub innej uprawnionej osobie zapisanie zlecenia w systemie informatycznym. W ten sposób zostanie ono przekazane do ZUS drogą elektroniczną, co wyeliminuje konieczność uzyskania pieczątki potwierdzającej przez pacjenta. Dotyczy to zarówno zleceń jednorazowych, jak i comiesięcznych.

Czytaj też: Jak zamawiać leki na receptę

Kiedy zlecenie na wyroby medyczne będzie elektroniczne?

W sierpniowym komunikacie NFZ podał, że projektowane rozwiązanie ma zostać wdrożone 1 stycznia 2019 roku, do końca zaś roku 2018 zaplanowano prace pilotażowe i konsultacje publiczne z osobami uprawnionymi do wystawiania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne, producentami sprzętu oraz dostawcami oprogramowania informatycznego a także organizacjami działającymi na rzecz pacjentów.

Jednak skierowany jesienią do konsultacji społecznych rządowy projekt „ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z e-skierowaniem oraz listami oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej” określa, że do 30 czerwca 2019 zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne będą wystawiane, potwierdzane i realizowane są na dotychczasowych zasadach. Oznacza to, że osoby chore i niepełnosprawne muszą na wdrożenie e-zlecenia poczekać jeszcze przynajmniej kilka miesięcy.

Czytaj też: Jak odbierać leki zamówione przez Internet

Zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne – obecna procedura

Zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne jest kluczową częścią procedury umożliwiającej nabycie sprzętu z refundacją NFZ. Przepisy określają precyzyjnie, jak wygląda jego uzyskanie, weryfikacja i realizacja. Obecnie ścieżka jest następująca:

  • Krok 1. Po stwierdzeniu zasadności korzystania z określonego wyrobu medycznego, uprawniony lekarz wypisuje zlecenie uprawniające do jego nabycia. Zlecenie musi być wystawione na specjalnym druku.
  • Krok 2. Otrzymane zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne musi zostać potwierdzone przez wojewódzki oddział NFZ. Obowiązek dostarczenia zlecenia w formie papierowej spoczywa na pacjencie (w jego imieniu może też do Funduszu udać się osoba upoważniona). To właśnie ten wycinek rzeczywistości ma uprościć wdrożenie e-
  • Krok 3. Zakup wyrobu medycznego. Pacjent może wybrać w tym celu dowolny sklep na terenie całego kraju, pamiętając jednak, iż dany punkt sprzedaży musi mieć podpisaną umowę z NFZ.

Rejestr wyrobów medycznych

Rejestr wyrobów medycznych, na które przysługuje refundacja NFZ, jest szczegółowo określony. Znajdują się na nim między innymi: protezy kończyn dolnych i górnych, ortezy kończyn dolnych i górnych, tułowia oraz szyi,  gorsety ortopedyczne, obuwie ortopedyczne, soczewki okularowe korekcyjne do bliży i dali, soczewki kontaktowe twarde i miękkie, epiprotezy i protezy oka, lupy, monookulary, okulary lupowe, okulary lornetowe do bliży i dali, aparaty słuchowe, wkładki uszne, systemy wspomagające słyszenie, rurki tracheostomijne, cewniki jednorazowe do odsysania górnych dróg oddechowych, zestawy infuzyjne do osobistych pomp insulinowych, protezy piersi, peruki, cewniki zewnętrzne, cewniki urologiczne, worki do zbiórki moczu, worki stomijne, pieluchomajtki, poduszki i materace przeciwodleżynowe, kule, trójnogi, czwórnogi, laski, balkoniki albo podpórki ułatwiające chodzenie, pionizatory, wózki inwalidzkie, urządzenia multifunkcyjne do pionizacji, stabilizacji w pozycji siedzącej i leżącej dla dzieci, siedziska ortopedyczne i pełzaki do raczkowania.

Autor: Piotr Brzózka

Czytaj też: Apteka internetowa - leki na receptę i bez recepty online

Źródła:

  • Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw Dz.U. z 2018 r. poz. 1515
  • Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z e-skierowaniem oraz listami oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej – www.kprm.gov.pl, www.sejm.gov.pl
  • Wsparcie procesu elektronicznego weryfikowania i potwierdzania zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne – www.nfz.gov.pl
  • Zaopatrzenie w wyroby medyczne – www.nfz-szczecin.pl
  • Poradnik dla pacjenta – www.nfz-gdańsk.pl
share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down