E-skierowanie ma ułatwić rejestrację u lekarza oraz na badania. Jak prognozują resort zdrowia oraz NFZ, skierowania w formie elektronicznej mają też skrócić kolejki do specjalistów. Zobacz, jak będą działać cyfrowe skierowania na badania, do specjalisty i do szpitala a także - kiedy rozwiązanie to zostanie wdrożone w życie.
16 października 2018 roku w Warszawie oraz Polanicy Zdroju uruchomiony został pilotaż kolejnego programu, który ma przenieść dużą część biurokratycznego odcinka służby zdrowia w wymiar wirtualny. E-skierowanie ma ułatwić życie pacjentom, oszczędzając czas i wysiłek przy rejestracji do lekarza a także wydatnie skracając kolejki do specjalistów.
Czym jest e-skierowanie?
E-skierowanie jest dokumentem wygenerowanym w postaci elektronicznej, kierującym pacjenta na:
- ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne (np. w poradni kardiologicznej, neurologicznej, diabetologicznej etc.);
- badania diagnostyczne (w tym między innymi: podstawowe badania krwi, prześwietlenie rentgenowskie, tomografię komputerową);
- leczenie szpitalne.
E-skierowanie pełni więc te same funkcje, jak honorowane obecnie przez NFZ skierowanie tradycyjne, jednocześnie niosąc za sobą szereg korzyści, które docelowo mają usprawnić system opieki zdrowotnej.
Czytaj też: Badania prenatalne - kiedy zrobić, jak uzyskać skierowanie
Jakie korzyści daje elektroniczne skierowanie na badania?
Z punktu widzenia pacjenta, najważniejsze korzyści płynące z wdrożenia rozwiązania, jakim jest skierowanie na badania i do lekarza w postaci elektronicznej, to między innymi:
- Zniesienie obowiązku dostarczania skierowania do poradni specjalistycznej lub laboratorium. Obecnie pacjent musi fizycznie przedłożyć oryginał skierowania w danej placówce, na co ma 14 dni od momentu rejestracji i wpisania w kolejkę oczekujących. Jeśli nie dopełni obowiązku, zostanie skreślony z listy.
- Wgląd w skierowanie za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKE) dostępnego na rządowym portalu www.pacjent.gov.pl. Na tym samym koncie zapisane będą między innymi wydane recepty. Pozwala to pacjentowi i jego lekarzowi na precyzyjne monitorowanie historii leczenia.
- Zmniejszenie ryzyka błędu przy wystawianiu zwolnienia lekarskiego przez lekarza, brak konsekwencji związanych ze zgubieniem lub zniszczeniem papierowego dokumentu.
Czytaj też: Diagnostyka chorób tarczycy - kiedy skierowanie do endokrynologa
Czy e-skierowanie ułatwi rejestrację u specjalisty?
Na e-skierowania należy także spojrzeć z poziomu makro. Jak podkreślają urzędnicy Ministerstwa Zdrowia oraz NFZ, skierowania w postaci elektronicznej mają być przede wszystkim narzędziem w walce z kolejkami do lekarzy, które w przypadku niektórych specjalizacji sięgają wielu miesięcy a nawet lat. Zarejestrowanie e-skierowania w systemie spowoduje zapisanie pacjenta do jednej wyłącznie placówki, automatycznie uniemożliwiając rejestrację w innych. Obecnie również funkcjonuje zakaz zapisywania się w kilku poradniach jednocześnie, w praktyce jednak obostrzenie to często jest lekceważone przez pacjentów, co powoduje tworzenie fikcyjnych i jeszcze dłuższych kolejek do specjalistów. Rząd liczy, że wprowadzenie e-skierowania skutecznie ukróci tego typu praktyki i skróci czas oczekiwania na wizytę. To w połączeniu z korzyścią, jaką jest zniesienie obowiązku fizycznego dostarczenia skierowania do poradni, proponowane zmiany powinny wydatnie ułatwić rejestrację i umawianie wizyt.
Czytaj też: Biopsja prostaty - diagnostyka raka prostaty
Jak będzie wyglądać rejestracja do lekarza w praktyce?
Wdrożenie systemu wymaga zaawansowanych działań technologicznych ze strony wszystkich jego partnerów. Niezbędny jest między innymi dostęp danego świadczeniodawcy (np. poradni specjalistycznej) do tzw. środowiska integracyjnego P1, czyli platformy teleinformatycznej, za pomocą której obsługiwane mają być m.in. e-skierowania czy e-recepty. Natomiast z punktu widzenia pacjenta, ścieżka rejestracji wyglądać ma następująco:
- wizyta u lekarza POZ i uzyskanie cyfrowo podpisanego skierowania;
- wprowadzenie skierowania do systemu P1 przez lekarza i wygenerowanie 4-cyfrowego kodu PIN;
- przesłanie kodu PIN na adres mailowy pacjenta lub smsem, ewentualnie wydrukowanie informacji w postaci papierowej;
- wybór poradni lub ambulatorium, w którym pacjent chce zrealizować skierowanie;
- telefoniczna lub osobista rejestracja wizyty – pacjent musi podać osobie rejestrującej otrzymany kod PIN;
- zmiana statusu skierowania w systemie P1 i zapisanie pacjenta na wizytę.
Kiedy dostaniemy elektroniczne skierowanie na badania?
Program e-skierowanie wystartował w połowie października 2018 roku, na razie jednak jest to zakrojony na wąską skalę pilotaż. Do testowania wybrano niewielką miejscowość, jaką jest Polanica Zdrój (gdzie wcześniej ćwiczone były też rozwiązania dotyczące e-recepty). Drugim miastem jest Warszawa, tu jednak pilotaż ograniczony jest wyłącznie do skierowań na tomografię komputerową oraz usługi z zakresu medycyny sportowej. Co więcej, pierwsze tygodnie a nawet miesiące mają być poświęcone jedynie wdrażaniu i testowaniu rozwiązań technologicznych. Prognozuje się w związku z tym, że pierwsze e-skierowania wystawione zostaną nie wcześniej, niż w I lub II kwartale 2019 roku.
Autor: Piotr Brzózka
Czytaj też: Apteka internetowa - leki na receptę i bez recepty online
Źródła:
- Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z e-skierowaniem oraz listami oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej (na dzień 1 grudnia 2018 r. – skierowany do prac w Komisji Zdrowia po I czytaniu w Sejmie) – bip.kprm.gov.pl; www.sejm.gov.pl
- Czym jest e skierowanie – pacjent.gov.pl