Przepisów na ciasta bezglutenowe wciąż przybywa. W tym roku królują serniki, torty i bezy. Wszystkie są bardzo smaczne. A proponowane poniżej również bardzo proste.
Sernik cytrynowy na zimno
Składniki:
- 300 ml mleka 3,2-proc.
- 200 ml śmietany 36-proc.
- pół szklanki cukru
- 150 g serka śmietankowego, np. Turek
- 3 łyżki żelatyny
- 1 łyżka startej skórki z cytryny
Przygotowanie: mleko i śmietanę zagotowujemy z cukrem. Dodajemy żelatynę, mieszamy i schładzamy. Dodajemy serek śmietanowy, startą skórkę z cytryny i łączymy za pomocą trzepaczki, aż uzyskamy jednolitą masę. Całość wlewamy do tortownicy, schładzamy w lodówce przez trzy – cztery godziny. Podajemy na zimno z plasterkami limonki i startą skórką cytryny.
Czytaj też: 11 przepisów na rozgrzewające herbatki
Tort bezowy
Składniki:
- 4 białka
- 200 g drobnego cukru
- tabliczka białej czekolady
- 500 g serka mascarpone
- 400 g śmietany 36-proc.
- pół kilograma malin, borówek amerykańskich lub mrożonych owoców jagodowych
Przygotowanie: białka ubijamy na sztywno. Stopniowo łyżeczka po łyżeczce dodajemy cukier, cały czas miksując. Piana powinna być lśniąca i sztywna. Blachę wykładamy papierem do pieczenia, rozsmarowujemy na nim masę. Bezę wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 150° i pieczemy osiem minut. Następnie zmniejszamy temperaturę do 140°C i pieczemy bezę przez godzinę. Beza powinna być twarda na zewnątrz. Studzimy i przecinamy na dwie połówki.
Na wolnych obrotach ubijamy mikserem serek mascarpone i powoli dodajemy roztopioną, ostudzoną białą czekoladę. Mieszamy do uzyskania jednolitej masy, a na koniec dodajemy owoce. Masę schładzamy w lodówce przez dwie – trzy godziny. Słodzoną masę malinową nakładamy na połowę upieczonej bezy, następnie rozkładamy połówki truskawek i przykrywamy drugą połową bezy. Śmietanę ubijamy z cukrem na sztywno. Rozkładamy na wierzchu tortu bezowego. Dekorujemy tort owocami.
Zobacz: Olej lniany – dlaczego warto wprowadzić go do diety?
Ciasto z orzechami
Składniki:
- tabliczka gorzkiej czekolady
- 200 g masła
- 220 g cukru pudru
- 5 jaj
- 200 g mielonych orzechów laskowych
- 100 g utłuczonych orzechów laskowych
- 200 g serka mascarpone
- garść namoczonych w alkoholu rodzynek
- lody waniliowe
Przygotowanie: masło z cukrem pudrem ucieramy na kremową masę, dodajemy po kolei jaja, mielone orzechy laskowe, serek mascarpone oraz czekoladę rozpuszczoną wcześniej w kąpieli wodnej lub w mikrofalówce. Mieszamy masę do momentu, aż wszystkie składniki dobrze się połączą.
Ciasto przelewamy do natłuszczonej formy i pieczemy przez 50 minut w temperaturze 180°C. Ciasto jest upieczone, gdy wysunięty do środka drewniany patyczek jest czysty. Na wierzchu ciasta powinna się utworzyć delikatna, chrupka skórka. Studzimy ciasto, posypujemy odrobiną cukru i utłuczonymi orzechami zmieszanymi z odciśniętymi rodzynkami. Podajemy na talerzykach z gałką lodów.
Czytaj: Zioła i rośliny na przeziębienie jakie wybrać?
Brownie z buraków
Składniki:
- 300 g mieszanki bezglutenowej do wypieków
- 300 g ugotowanych buraków ćwikłowych
- 300 ml oleju rzepakowego
- 5 jaj
- 3 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
- 100 g kakao
- 400 g cukru
- torebka cukru waniliowego
- odrobina soli
Przygotowanie: podłużną formę o pojemność 2,5 litra smarujemy masłem, piekarnik rozgrzewamy do 180°C.Pokrojone na kawałki buraki miksujemy z olejem na mus. Jaja ubijamy mikserem na puszystą masę. Przesiewamy 275 g mąki z proszkiem do pieczenia, 100 g kakao, dodajemy cukier, cukier waniliowy, szczyptę soli. Porcjami wsypujemy mieszankę do ubitych jaj. Mieszamy, wlewamy buraczany mus, miksujemy.
Przekładamy ciasto do formy, wyrównujemy i wstawiamy do piekarnika. Pieczemy około 75 minut. Po godzinie przykrywamy kawałkiem folii aluminiowej, żeby wierzch zbytnio się nie przypiekł. Ciasto w środku powinno pozostać lekko wilgotne.
Autor: Marzena Maciejczyk
Sprawdź też: Rozgrzewające zupy w sezonie jesienno-zimowym - przepisy