Czopki glicerynowe uchodzą za najbezpieczniejszą metodę radzenia sobie z zaparciami, dlatego można je podawać dzieciom na własną rękę. Można też stosować czopki glicerynowe w ciąży i w czasie karmienia piersią. Są nie tylko bezpieczne, ale także skuteczne. Jakie mają czopki glicerynowe działanie? Ile trzeba czekać na wypróżnienie? Kiedy nie wolno ich używać?
Czopki glicerynowe
Czopki glicerynowe skutecznie i szybko zwalczają obstrukcję. Aplikuje się je doodbytniczo. Pod wpływem ciepła rozpuszczają się w odbytnicy. Płynna gliceryna ułatwia przesuwanie się treści kałowej w jelitach, co przyspiesza defekację. Czopki glicerynowe są dostępne bez recepty. Uchodzą za najbezpieczniejszy środek na zaparcia, dlatego mogą być stosowanie przez niemowlęta i kobiety w ciąży.
Czopki glicerynowe dla niemowląt
Zaparcia to częsta dolegliwość noworodków i niemowląt. Dzieci rodzą się z jałowym układem pokarmowym. Zanim trafią do niego tzw. dobre bakterie, które umożliwiają regularne trawienie, musi minąć kilka miesięcy. Przez pierwsze pół roku życia dzieci cierpią na problemy trawienne - przede wszystkim na zatwardzenie.
Zaparcia u noworodków i niemowląt nie rozpoznaje się na podstawie częstotliwości wypróżnień, ale poprzez wygląd stolca. Twardy, zbity stolec, nawet oddawany codziennie, świadczy o tym, że dziecko ma zatwardzenie. Zaparcia u małych dzieci objawiają się też bólem brzuszka, brakiem apetytu, płaczliwością, nadpobudliwością.
Co bardzo ważne dzieciom nie wolno podawać na własną rękę leków na zaparcia. Wyjątkiem są czopki glicerynowe, ale należy je stosować doraźnie. W aptekach można kupić bez recepty czopki glicerynowe dla niemowląt i dzieci.
Czytaj również: Pieluchy - jakie wybrać? Rodzaje pieluch
Czopki glicerynowe dla noworodka
Wiele osób zastanawia się, czy można podawać czopki glicerynowe noworodkowi. Przed podaniem czopka tak małemu dziecku, należy zasięgnąć porady lekarza. Większość producentów leków przestrzega, że dzieciom poniżej roku czopki glicerynowe należy aplikować według zaleceń lekarza i jedynie doraźnie. Jeśli noworodek karmiony sztucznym mlekiem ma zatwardzenia, prawdopodobnie konieczna będzie zmiana mleka. Zatwardzenia u dzieci karmionych piersią mogą być efektem diety matki. Warto pamiętać, że defekacja u noworodków może przebiegać nieregularnie i nie jest to powodem do niepokoju. Dopiero u dzieci, które skończyły 6. miesiąc życia, częstotliwość oddawania stolca powinna być regularna.
Zobacz też: Obiadki dla dzieci w słoiczkach - które wybrać?
Czopki glicerynowe dla dzieci
Dzieci, które skończyły pierwszy rok życia powinny zacząć się wypróżniać regularnie - minimum dwa razy w tygodniu. Jeśli u dziecka wystąpi obstrukcja, można mu doraźnie zaaplikować czopek glicerynowy bez konsultacji z lekarzem. Dzieciom do trzeciego roku życia zaleca się podawać jednorazowo połowę czopka krojonego wzdłuż. Starszym dzieciom można aplikować jednorazowo cały czopek.
Czopki glicerynowe w ciąży
Co druga kobieta w ciąży miewa zaparcia. Zwiększony poziom progesteronu w organizmie spowalnia perystaltykę jelit. Dodatkowo stale powiększająca się macica może uciskać narządy wewnętrzne, co również skutkuje wolniejszą pracą jelit. Zaparcia często utrzymują się do samego porodu. Jak im zaradzić, skoro kobiety w ciąży nie mogą zażywać większości leków, także tych na zaparcia? Wyjątkiem są czopki glicerynowe. W ciąży można też stosować laktulozę. Warto jednak przed ich zastosowaniem skonsultować się lekarzem prowadzącym ciążę lub farmaceutą.
Czytaj też: Wzdęcia u noworodka - co na gazy u niemowlaka?
Czopki glicerynowe na zaparcia - dla kogo?
Czopki glicerynowe nie są środkami przeczyszczającymi przeznaczonymi tylko dla dzieci i kobiet w ciąży. Mogą być stosowane przez osoby w każdym wieku jako doraźny środek przeczyszczający.
W aptekach można kupić czopki glicerynowe na zaparcia przeznaczone dla dzieci, dorosłych, osób w podeszłym wieku oraz dla niepełnosprawnych.
Czopki glicerynowe są także stosowane w celu oczyszczenia jelit przed badaniami i zabiegami. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do aplikacji czopków doodbytniczych. Nie wolno ich aplikować w stanach zapalnych jelit, zapaleniu wyrostka robaczkowego oraz ostrych bólach brzucha.
Czopki glicerynowe - ile czekać?
Czopki glicerynowe działają bardzo szybko. Wypróżnienie zwykle następuje w ciągu godziny od podania czopka. Należy pamiętać, żeby przed jego aplikacją umyć ręce. Czopki należy przechowywać w temperaturze poniżej 25 stopni Celsjusza.
Czytaj też: Termometr na podczerwień - dla dzieci i niemowląt - jak stosować?
Autor: Joanna Woźniak