Czarna rzepa, kiedyś jadana niemal codziennie, dziś nie cieszy się już taką popularnością jak dawniej. W Polsce zdecydowanie częściej jest wykorzystywana w kosmetyce. Jakie ma czarna rzepa właściwości lecznicze? W jakich kosmetykach jest wykorzystywana czarna rzepa? Jak jeść to warzywo?
Czarna rzepa podawana była robotnikom budującym piramidy w Egipcie, gdyż wierzono, że doda im energii do pracy. W średniowieczu była produktem jadanym niemal codziennie. Z czasem zaczęły ją wypierać ziemniaki. W Polsce nie jest zbyt często widywana na stołach, ale Rosjanie nadal zajadają się tym warzywem - robią z niego m.in. farsz do pierogów.
Czarna rzepa - właściwości
Czarna rzepa to potoczne określenie na czarną rzodkiew - roślinę bulwiastą należącą do rodziny roślin kapustowatych. Czarna rzepa od lat wykorzystywana jest w medycynie z uwagi na dużą ilość wartości odżywczych. Co ciekawe, czarna rzepa posiada ich o wiele więcej od dobrze nam znanej rzodkiewki.
Jakie można znaleźć w czarnej rzepie wartości odżywcze? Całe mnóstwo. Zawiera ona dużą ilość witaminy C, witaminę PP, A oraz witaminy z grupy B. Jeżeli chodzi o sole mineralne to w czarnej rzepie można znaleźć potas, magnez, żelazo, cynk, sód, fosfor i wapń. Dodatkowo, zawiera białko, węglowodany, błonnik i kwas foliowy, a przy tym jest niskokaloryczna.
Czarna rzepa jest także źródłem cennych dla zdrowia substancji - bakteriobójczych fitoncydów i innych związków siarkowych oraz fitosteroli i glikozydów. To wszystko sprawia, że czarna rzepa wykazuje wiele właściwości leczniczych. Jest polecana w dolegliwościach wątrobowych, gdyż pobudza wydzielanie żółci. Wzmaga także produkcję soku żołądkowego, co sprawia, że przyspiesza trawienie.
Czarna rzepa działa także moczopędnie, więc powinny ją spożywać osoby mające problemy z funkcjonowaniem nerek. Poleca się także czarną rzepę na stawy, ponieważ zawarte w niej związki siarkowe wpływają korzystnie na funkcjonowanie stawów. Osoby zmagające się z anemią również powinny spożywać to warzywo, gdyż zawiera ono dużą ilość żelaza. Czarna rzepa pomoże także w chorobach górnych dróg oddechowych, szczególnie przebiegających z uporczywym kaszlem, ponieważ ułatwia odkrztuszanie, a zawarte w niej substancje bakteriobójcze i witamina C wspomagają leczenie infekcji.
Czy wiesz, że: Czarny bez - podnosi odporność organizmu i nie tylko
Czarna rzepa - na włosy
Właściwości czarnej rzepy doceniają także producenci kosmetyków. Czarna rzepa jest składnikiem szamponów, odżywek i masek do włosów. Szczególnie poleca się czarną rzepę na łysienie, gdyż zapobiega wypadaniu włosów i pobudza je do wzrostu. Wszystko za sprawą siarki zawartej w czarnej rzepie, która pobudza mikrokrążenie w skórze głowy.
Ponadto, szampon z czarną rzepą sprawia, że włosy mniej się przetłuszczają, a zawarte w niej związki siarkowe pomagają zlikwidować łupież. Siarka reguluje też wydzielanie sebum oraz oczyszcza skórę głowy. Nie tylko wykorzystuje się czarną rzepę do włosów, ale także do pielęgnacji cery trądzikowej. Związki siarkowe odkażają skórę i zmniejszają wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe. Kremy do twarzy zawierające w składzie czarną rzepę działają też nawilżająco oraz redukują przebarwienia.
Sprawdź: Jak pozbyć się nadmiaru sebum na twarzy?
Czarna rzepa na włosy - jak stosować?
Miłośnicy kosmetyków domowej roboty mogą sami przygotować z czarnej rzepy wcierkę do włosów. Wystarczy zetrzeć warzywo na tarce i za pomocą gazy wycisnąć z niego sok. Sok z czarnej rzepy powinno się dokładnie wetrzeć w skórę głowy i pozostawić na godzinę lub dwie, a następnie umyć głowę szamponem. Czarna rzepa sprawi, że włosy odzyskają dawny blask oraz będą wzmocnione.
Czarna rzepa - sok do picia
Sok z czarnej rzepy nadaje się także do picia. Ze względu na dużą zawartość witamin (szczególnie witaminy C) oraz soli mineralnych jest szczególnie polecany w okresie zachorowań na przeziębienie i grypę. Również osoby mające problemy ze wzrokiem, zawodowi kierowcy i piloci powinny pić sok z czarnej rzepy, gdyż zawarta w nim witamina A ma korzystny wpływ na oczy i poprawia ostrość widzenia po zmroku.
Zobacz: Olejek rozmarynowy - czy działa na porost włosów?
Czarna rzepa - jak jeść?
Czarna rzepa jest rzadko widywana na stołach Polaków. Tymczasem nasi wschodni sąsiedzi zajadają się tym warzywem. W Rosji oraz na Ukrainie przyrządza się farsz do pierogów z czarnej rzepy. Czarna rzepa jest także składnikiem sałatek i surówek oraz dodatkiem do kanapek, podobnie jak w Polsce rzodkiewka.
W Rosji przygotowuje się sałatki z czarną rzepą i oliwą z oliwek, śmietaną lub jajkami. Czarna rzepa jest także widywana na stołach zachodnich sąsiadów, szczególnie w Bawarii i Tyrolu, gdzie niegdyś, obok ziemniaków i jaj, stanowiła podstawowy składnik diety.
Czytaj też: Biała glinka - właściwości. Maseczka, do picia, na włosy