Czarci pazur, lub inaczej diabelski pazur to roślina, która wywodzi się z Afryki Południowej i jest chętnie stosowana przez tamtejsze plemiona. Do cechujących ją właściwości leczniczych zalicza się przede wszystkim działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe.
Od wielu lat w medycynie ludowej wykorzystywany jest korzeń diabelskiego pazura. W jaki sposób można go używać? Bardzo często jest on jednym z głównych składników suplementów diety dostępnych w aptekach. Występuje również w formie:
- maści,
- żelu,
- ekstraktu.
Warto wiedzieć, iż nie powinny sięgać po niego osoby ze schorzeniami dwunastnicy czy żołądka. Nie należy stosować go również w czasie ciąży, gdyż nie przeprowadzono badań, które mówiłyby o jego bezpieczeństwie dla płodu. Unikać go powinni ci, którzy borykają się
z cukrzycą, chyba że lekarz zaproponuje jego stosowanie.
Czytaj: Herbatka z kopru włoskiego – kiedy ją pić? Właściwości
Czarci pazur – co to jest?
Co to jest czarci pazur? To roślina, która osiąga ok. 50 cm wysokości. Nazywana inaczej, diabelskim pazurem lub hakoroślą rozesłaną. W medycynie używa się jej korzenia, który ma liczne właściwości lecznicze. Zbiera się go tuż po przekwitnięciu rośliny, a następnie przygotowuje z niego odpowiedni proszek, z którego z kolei sporządza się wyciąg płynny oraz suchy. Z jednego i drugiego rodzaju wytwarza się maści, tabletki oraz kapsułki.
Diabelski pazur to pustynna roślina osiągająca nawet 150 cm długości, jej nazwa pochodzi od specyficznego kształtu nasion – wypustek wyglądem przypominających haczyki.
Dowiedz się: Peeling cukrowy – jak stosować? Działanie
Diabelski pazur – właściwości
Dlaczego czarci pazur jest tak chętnie wykorzystywany już od wielu lat? Zawdzięcza to swojemu składowi, do którego zaliczyć należy m.in.:
- trójterpeny – mają pozytywny wpływ na wytwarzanie żółci w organizmie,
- flawonoidy – to świetne przeciwutleniacze oraz barwniki,
- glikozydy – działają przeciwbólowo,
- fenole – mają właściwości antybakteryjne, żółciopędne oraz przeciwdrgawkowe,
- sterole – zmniejszają tzw. zły cholesterol czyli LDL, a pozytywnie wpływają na ten dobry – HDL.
Dodatkowo w czarcim pazurze znajduje się również irydoid cechujący się działaniem przeciwzapalnym, a także przeciwbólowym.
Sprawdź: Liście manuka – właściwości, zastosowanie w kosmetyce
Czarci pazur – działanie
Znając już cenne właściwości lecznicze tej rośliny, warto dokładnie poznać również jej działanie. Wyróżnić należy przede wszystkim funkcje:
- przeciwbólowe,
- przeciwzapalne,
- oczyszczające,
- trawienne,
- ułatwiające trawienie tłuszczów.
Ponadto ważne jest także jego korzystne działanie na objawy związane z reumatyzmem. Redukuje uboczne skutki stresu, symptomy zwyrodnienia oraz stanu zapalnego stawów. Czarci pazur świetnie usuwa toksyny z organizmu, usprawnia trawienie, a także pomaga
w walce z nadmiernymi kilogramami. Zmniejsza bóle stawowe, niweluje stany zapalne i jest pomocny w czasie bólu kręgosłupa.
Poznaj: Sok z karczocha - wyciąg na cholesterol i odchudzanie
Czarci pazur – żel
Na rynku dostępny jest żel z czarciego pazura, który można stosować 2-3 razy w ciągu doby. Przede wszystkim działa on rozluźniająco na mięśnie, dlatego zaleca się go używać w czasie uczucia zmęczenia kończyn, a także:
- bólach stawowych i mięśniowych,
- nerwobólach,
- rwie kulszowej,
- zapaleniu wielonerwowym,
- reumatoidalnym zapaleniu stawów,
- urazach powstałych na skutek aktywności fizycznej.
Należy pamiętać, iż żel z diabelskim pazurem stosuje się wyłącznie zewnętrznie, nanosząc na skórę i pozostawiając, aż do wyschnięcia. Koszt opakowania 350 g waha się w granicach 20 zł. Ważne, by nie stosować go w przypadku ran otwartych, na oczy oraz błony śluzowe.
Czytaj: Olej z dziurawca - zastosowanie, na kręgosłup
Czarci pazur – dawkowanie
Jeśli chodzi o dawkowanie czarciego pazura to będzie ono uzależnione przede wszystkim od rodzaju dolegliwości, wieku osoby, a także formy, w której roślina będzie stosowana. Inną dawkę należy dobrać w przypadku maści, a inną w postaci wywaru. Zawsze, gdy pojawią się jakiekolwiek niepożądane efekty, należy natychmiast zaprzestać stosowania rośliny. Trzeba również przestrzegać dawek, które są zaproponowane przez producenta danego preparatu.
Maści z czarciego pazura należy stosować 3 razy dziennie, jeśli zaś chodzi o napar to warto pić go przez okres 8 tygodni, również trzykrotnie w ciągu doby. Taka kuracja ma przede wszystkim na celu oczyszczenie organizmu, po upływie 8 tygodni należy zrobić sobie 21-dniową przerwę.
Czytaj również: Sok z żurawiny - właściwości, przepis, dawkowanie
Autor: Katarzyna Pawlik