Uczucie ucisku i gniecenia w żołądku często jest odpowiedzią organizmu na silny stres. Co robić, jeśli zauważymy takie dolegliwości? Kiedy koniecznie trzeba pójść do lekarza?

ucisk-w-zoladku

Ucisk w żołądku. Czy to nerwica?

Ucisk w żołądku może być objawem zaburzeń w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Charakterystyczne uczucie gniecenia i kłucia jest jednak typowe przede wszystkim dla nerwicy żołądka – schorzenia, będącego odpowiedzią organizmu na silny stres.

W badaniach laboratoryjnych i obrazowych nie można uchwycić wówczas przyczyn ucisku w żołądku, dlatego do postawienia diagnozy niezbędna jest rozmowa z pacjentem i ustalenie czy nie cierpi on z powodu przewlekłego napięcia emocjonalnego oraz czy w jego życiu nie doszło ostatnio do sytuacji nerwowych i stresogennych.

Leczenie nerwicy żołądka w dużej mierze opiera się na skorzystaniu z pomocy psychologicznej – najważniejsze jest bowiem wyeliminowanie czynników powodujących problemy emocjonalne. Oprócz psychoterapii pacjentom zaleca się również modyfikację stylu życia i poświęcanie większej ilości czasu na odpoczynek. Czasem konieczne jest zastosowanie leków uspokajających. Dobre efekty przynosi również zmiana diety na lekkostrawną oraz picie naparów ziołowych z mięty i rumianku.

Ucisk w żołądku i odbijanie

Uczucie gniecenia w żołądku i towarzyszące mu odbijanie może sygnalizować zgagę lub chorobę refluksową. Jeśli do cofania się kwaśnego soku żołądkowego z żołądka z powrotem do przełyku dochodzi z powodu przejedzenia, tłustej i ciężkostrawnej diety lub nadużywania kawy czy alkoholu, zwykle wystarczy zmienić nawyki żywieniowe, aby pożegnać się z przykrymi dolegliwościami.

Jeśli jednak ucisk w żołądku nie jest bezpośrednio powiązany z jedzeniem i towarzyszą mu objawy takie jak uczucie pieczenia, chrypka i ból za mostkiem, może okazać się, że mamy do czynienia z refluksem żołądkowo-przełykowym. W takiej sytuacji koniecznie należy wybrać się do lekarza. Nieleczony refluks może bowiem doprowadzić do powstania nadżerek i owrzodzeń, a nawet perforacji żołądka.

Ucisk w żołądku po jedzeniu

Ucisk w górnej części nadbrzusza w połączeniu ze wzdęciami to efekt zgromadzenia się nadmiaru gazów w jelitach. Są one skutkiem fermentacji bakteryjnej w jelicie grubym lub połykania zbyt dużych ilości powietrza w trakcie jedzenia (na przykład poprzez mówienie). By zapobiec nadmiarowi gazów w jelitach warto jeść mniejsze posiłki, przeżuwać dokładnie każdy kęs i nie spieszyć się w trakcie jedzenia.

Pomoże ograniczenie wzdymających produktów, takich jak rośliny strączkowe i warzywa kapustne, warto również odstawić gazowane napoje. Po obfitym posiłku można z kolei wypić napar
z kopru włoskiego i mięty pieprzowej, a w ciągu dnia popijać herbatę z imbirem i miodem. W przypadku wyjątkowo nasilonych wzdęć warto wspomóc się lekami bez recepty. Jeśli jednak dokuczają nam one niemal codziennie i towarzyszą im nudności, warto zapisać się na wizytę do lekarza. Objawy te mogą być bowiem związane z zaburzeniami pracy jelit, zmniejszonym wydzielaniem soku żołądkowego lub chorobą trzustki, pęcherzyka żółciowego bądź wątroby.

Ucisk w żołądku w ciąży

Ucisk żołądka w ciąży zazwyczaj jest skutkiem naporu powiększającej się macicy na ten narząd. Może towarzyszyć on również niestrawności, charakterystycznym dla okresu ciąży mdłościom lub zgadze. W takich sytuacjach uczucie gniecenia w żołądku nie wymaga pilnej konsultacji z lekarzem i zwykle ustępuje ono samoistnie. Jeśli jednak będą towarzyszyć mu objawy takie, jak gorączka, silne wymioty, bolesne skurcze i krwawienie z dróg rodnych lub układu pokarmowego, konieczne będzie natychmiastowe skorzystanie z pomocy lekarskiej.

Ciągły ucisk w żołądku

Dolegliwości takie jak ucisk czy uczucie gniecenia w żołądku nie są charakterystyczne dla jednego typu zaburzeń i mogą mieć różne przyczyny. Choć zwykle nie zwiastują niczego groźnego, mogą być jednak wywołane także przez poważne choroby – wówczas towarzyszą im inne objawy.

Zaalarmować powinny zwłaszcza symptomy takie, jak:

  • powtarzające się wymioty,
  • utrata masy ciała,
  • krwawienie z przewodu pokarmowego,
  • ból, który wybudza nas ze snu,
  • wyczuwalny w nadbrzuszu guz.

Jeśli zaobserwujemy u siebie którekolwiek z wymienionych powyżej objawów towarzyszących, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Autor: Olga Szymkowiak

Zobacz także:

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Olga Szymkowiak...

Komentarze
chevron-down