Pompa insulinowa ratuje życie setkom milionów ludzi chorujących na cukrzycę. Urządzenie samo podaje choremu insulinę, czyli lek regulujący poziom cukru we krwi. Sprawdź, jak działa pompa insulinowa, jakie są rodzaje oraz czy jest refundowana.

 pompa-insulinowa

Co to jest pompa insulinowa

Pompa insulinowa jest urządzeniem stosowanym przez osoby chorujące na cukrzycę typu 1, które wymagają intensywnej insulinoterapii. Cukrzyca t1 objawia się hiperglikemią, czyli podwyższonym poziomem cukru we krwi, wywołanym niedostateczną produkcją insuliny przez trzustkę.

Diabetycy muszą stale monitorować glikemię. Gdy poziom cukru przekroczy normę muszą przyjąć egzogenną insulinę. Pompa insulinowa zaopatruje chorego w niezbędne do życia dawki insuliny. Insulinoterapia jest jedynym sposobem leczenia cukrzycy typu 1. Cukrzycę typu 2 początkowo leczy się poprze zmianę trybu życia oraz stosowanie środków farmaceutycznych. Pacjenci rzadko wymagają stałego podskórnego wlewu insuliny.

Jak działa pompa insulinowa?

Pompa insulinowa stale podaje diabetykowi niewielkie ilości insuliny, by zapewnić mu bazowe zaopatrzenie w ten lek. W pompach wykorzystuje się głównie szybkodziałające analogi insuliny ludzkiej, gdyż insuliny krótkodziałające zwiększają ryzyko zatkania pompy.  

Pompę można tak zaprogramować, by podawała choremu różne dawki leku o różnych porach. Stosowanie pompy wymaga jednak od chorego stałego monitorowania glikemii i w razie potrzeby podawania bolusa korekcyjnego. Za pomocą urządzenia podaje się też bolusy posiłkowe.

Na rynku dostępne są różne rodzaje pomp insulinowych. Najczęściej stosowane to osobiste pompy insulinowe z zestawem infuzyjnym (wszczepialne) oraz pompy typu patch. Niektóre posiadają zintegrowane glukometry, specjalne kalkulatory bolusa oraz systemy alarmujące przed hipoglikemią oraz informujące o awarii sprzętu.

Osobista pompa insulinowa z zestawem infuzyjnym

Osobista pompa insulinowa z zestawem infuzyjnym jest najczęściej stosowana przez osoby chore na cukrzycę t1. Urządzenie składa się z pompy, zbiornika na insulinę, drenu oraz kaniuli (wkłucia mocowanego pod skórą). Kaniula zwykle jest zakładana na brzuchu.

Osobista pompa insulinowa jest wyposażona w przyciski, którymi ustawia się dawkę insuliny. Zestaw infuzyjny (dren i kaniulę) wymienia się co kilka dni. Przed kąpielą należy odłączyć pompę i dren. Wskazaniem do używania osobistej pomocy insulinowej jest nawracająca hipoglikemia oraz nieregularny tryb życia.

Pompa insulinowa bez drenów

Pompa insulinowa bez drenów (pompa typu patch, pompa insulinowa wszczepialna) jest w całości umieszczana w skórze, razem ze zbiornikiem na insulinę. Tego rodzaju pompa nie ma drenów i nie jest odłączana. Użytkownik posiada do niej pilota, którym ustawia dawki insuliny. Można się w niej kąpać, ale trzeba uważać, by nie zamoczyć pilota.

Pompa insulinowa dla dzieci

Dzieci wymagają podawania niewielkich dawek insuliny, dlatego zaleca się im stosowanie pomp insulinowych zamiast penów do insuliny. Z drugiej jednak strony, używanie takiej pompy wymaga od dziecka wiedzy na temat choroby oraz umiejętności wyliczania dawek insuliny w zależności od zapotrzebowania energetycznego, aktywności fizycznej oraz glikemii.

Pompa insulinowa - refundacja

Pompa insulinowa jest kosztownym urządzeniem. Podstawowe modeli kosztują od 4000 do 10 000 złotych. Pompy umożliwiające stały monitoring glikemii kosztują około 15 tysięcy złotych, a ostrzegające przed hipoglikemią nawet 20 tysięcy złotych. Leczenie cukrzycy za pomocą pompy insulinowej jest refundowane przez NFZ. Na refundację całkowitą mogą liczyć pacjenci chorujący na cukrzycę typu 1, którzy nie ukończyli 26. roku życia.

Aby skorzystać z refundacji należy zgłosić się do przychodni diabetologicznej, która ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia lub do oddziału szpitalnego. Po pozytywnym przejściu kwalifikacji, pacjent otrzyma pompę bezpłatnie. Refundacja dotyczy także zestawów infuzyjnych i zbiorników na insulinę, które do 2017 roku nie wchodziły w zakres świadczeń refundowanych.

Od marca 2018 roku pacjentom przysługuje 10 zestawów (limit 300 złotych na miesiąc) i 5 pojemników miesięcznie. Od 2018 roku refundacji polegają też elektroda i nadajnik do Systemu Ciągłego Monitorowania Glikemii w czasie rzeczywistym. Warto jednak wiedzieć, że pacjent nie może sobie wybrać modelu pompy, jakie otrzyma w ramach refundacji. Ponadto najbardziej zaawansowane urządzenia, które ostrzegają przed hipoglikemią, nie mieszczą się z zakresie świadczeń gwarantowanych.

Osoby, które ukończyły 26 lat mogą skorzystać z częściowej refundacji, która dotyczy jedynie zestawów infuzyjnych (wkłuć i drenów) i nie obejmuje zbiorników na insulinę. Diabetykom przysługuje 70 procentowa refundacja – tj. 210 zł przy zleceniu na 1 miesiąc.

Autor: Joanna Woźniak

Czytaj:

 

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Joanna Woźniak...

Komentarze
chevron-down