Stosowanie diety żołądkowej zaleca się osobom borykającym się z rozmaitymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Na czym polega dieta żołądkowa i jakie produkty wyklucza?

dieta-zoladkowa

Co to jest dieta żołądkowa?

Dieta żołądkowa, inaczej lekkostrawna, to rodzaj diety leczniczej, którą powinny stosować osoby walczące z wrzodami żołądka i dwunastnicy, refluksem czy zgagą. Jej wprowadzenie zaleca się także w  stanach zapalnych błony śluzowej żołądka, przy zapaleniu jelit, biegunkach, w okresie rekonwalescencji po przebytych operacjach, a także u osób starszych. Dieta ta w dużej mierze opiera się na spożywaniu chudego mięsa, ryb i nabiału o niskiej zawartości tłuszczu. Co dokładnie można jeść przy diecie żołądkowej?

Co wyklucza dieta żołądkowa?

W trakcie stosowania diety żołądkowej należy zapomnieć o ciężkostrawnych produktach takich, jak fasola, groch, grzyby, gruszki i śliwki. Z jadłospisu wykluczamy posiłki tłuste (mięso, sery żółte i pleśniowe) oraz smażone na dużej ilości tłuszczu. Spożywać nie należy również ostrych i wędzonych potraw, słodyczy, mocnej kawy i herbaty, alkoholu i gazowanych napojów.

Zabronione są także produkty marynowane w occie. W diecie żołądkowej dania przygotowuje się na parze, gotując w wodzie, dusząc lub piekąc w folii. Do jadłospisu wprowadzamy chude mięsa i wędliny, ryby, pszenne pieczywo, kefiry, maślanki, jogurty naturalne, chudy ser biały, jajka, a także niektóre warzywa i owoce.

Kiedy stosuje się ścisłą dietę żołądkową?

Dieta żołądkowa eliminuje z codziennego jadłospisu nie tylko produkty ciężkostrawne, ale również pobudzające wydzielanie soku żołądkowego. Dzięki temu wspomaga i przyspiesza ona leczenie zgagi, choroby refluksowej oraz wrzodów żołądka i dwunastnicy. W diecie żołądkowej potrawy powinno się spożywać średnio co 3 godziny, przy czym objętość posiłków jest wówczas niewielka. Dzięki temu nie dochodzi do nadmiernego rozciągania się żołądka, a trawienie przebiega sprawniej. Dania nie powinny być zbyt gorące, ani jedzone w pośpiechu. Ostatni posiłek należy spożywać na 3 godziny przed snem, a w przypadku refleksu nawet na 4.

Dieta żołądkowa: przykładowy jadłospis

Dieta żołądkowa nie musi być monotonna i niesmaczna. Poniżej przedstawiamy przykładowy jadłospis na trzy dni diety żołądkowej.

Dzień 1

Śniadanie: dwie kromki pszennego chleba posmarowane masłem, kilka plastrów chudego twarogu, kilka plasterków ogórka świeżego, koperek.

II śniadanie: pieczone jabłko.

Obiad: pierś z kurczaka gotowana na parze, mix gotowanych na parze warzyw (brokuł, marchewka, groszek), puree z ziemniaków.

Podwieczorek: domowy kisiel (np. malinowy lub jagodowy).

Kolacja: zupa jarzynowa.

 

Dzień 2

Śniadanie: bułka pszenna posmarowana masłem, dwa plastry wędliny drobiowej dobrej jakości, kilka plastrów pomidora bez skórki, liście sałaty.

II śniadanie: jogurt naturalny z obraną ze skórki nektarynką lub domowym sokiem z malin.

Obiad: pieczony w folii pstrąg, porcja kaszy kuskus, gotowana marchewka z groszkiem.

Podwieczorek: dojrzały banan.

Kolacja: zupa-krem z cukinii.

 

Dzień 3

Śniadanie: jajecznica z 2-3 jaj* przygotowana na łyżeczce masła, kromka pszennego chleba z plastrem wędliny drobiowej dobrej jakości.

II śniadanie: koktajl z maślanki i dojrzałego banana lub brzoskwini.

Obiad: pulpety z indyka w sosie koperkowym, ziemniaki gotowane, buraczki.

Podwieczorek: jednodniowy sok warzywny o wybranym smaku.

Kolacja: krupnik.

 

*Kupując jajka, zwracajmy uwagę na znajdujące się na nich oznaczenia, a dokładnie na pierwszą cyfrę znajdującego się na każdym jajku kody. Tak zwane „zerówki” i „jedynki” to gwarancja lepszego smaku oraz nieprzyczyniania się do cierpienia zwierząt.

Dieta żołądkowa: przepisy

Zupa-krem z cukinii

Składniki (na 2 porcje):

  • 300 g cukinii,
  • mała cebula,
  • mały ząbek czosnku lub pół dużego,
  • 400 ml domowego bulionu warzywnego,
  • łyżeczka oliwy,
  • łyżka masła,
  • 30 ml jogurtu naturalnego lub śmietany 12%.

W garnku rozpuszczamy masło razem z oliwą. Dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę i podsmażamy, aż się zeszkli. Dodajemy czosnek przeciśnięty przez praskę i smażymy jeszcze przez chwilę.

Dodajemy obraną i pokrojoną w kostkę cukinię i smażymy przez około 2 minuty, mieszając. Warzywa zalewamy bulionem, zagotowujemy i gotujemy przez około 25 minut pod przykryciem na niewielkim ogniu. Doprawiamy solą i pieprzem. Zupę miksujemy blenderem na gładki krem, dodając na koniec jogurt lub śmietanę.

Pieczony w folii pstrąg z warzywami na parze i kaszą kuskus

Składniki:

  • 1 pstrąg,
  • 10 g masła,
  • natka pietruszki,
  • mieszanka marchwi z groszkiem (może być mrożona),
  • porcja kaszy kuskus.

Piekarnik nagrzewamy do 250 stopni Celsjusza. Pstrąga opłukujemy i suszymy, robimy kilka nacięć nożem na jednym boku, doprawiamy solą, pieprzem i szczyptą rozmarynu. Kładziemy rybę na blaszce, ponacinaną stroną do góry. Polewamy ją rozpuszczonym masłem z dodatkiem posiekanej natki pietruszki.

Warzywa gotujemy na parze, a kaszę przygotowujemy zgodnie z instrukcją znajdującą się na opakowaniu. Pstrąga umieszczamy w nagrzanym piekarniku i pieczemy przez 15-20 minut. Podajemy z kaszą oraz marchewką z groszkiem.

Autor: Olga Szymkowiak

Zobacz także:

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Olga Szymkowiak...

Komentarze
chevron-down