Skurcze żołądka mogą być zarówno oznaką niestrawności, jak i poważnej choroby. Dowiedz się, co oznaczają silne skurcze żołądka i co robić, gdy się pojawią.
Przyczyny skurczów żołądka
Podstawową funkcją żołądka jest gromadzenie spożytego pokarmu i jego wstępne trawienie. Skurcze żołądka występują tak naprawdę przez cały czas, ponieważ są niezbędne do transportu pożywienia do dalszych odcinków przewodu pokarmowego. Zwykle nie odczuwamy ich jednak ani trochę – gdy pojawia się ból, jest to oznaka zaistnienia nieprawidłowości.
Lekkie skurcze żołądka mogą być objawem:
- niestrawności,
- przejedzenia,
U kobiet często związane są z menstruacją. Jeśli jednak żaden z tych problemów nas nie dotyczy, a skurcze nie ustępują, czas wybrać się do lekarza, który zleci wykonanie badań umożliwiających postawienie diagnozy.
Bolesne skurcze żołądka
Ostre skurcze żołądka zwykle są oznaką toczących się w organizmie chorób lub stanów zapalnych. Gdy towarzyszy im zgaga, może to być efekt choroby refluksowej przełyku, czyli sytuacji, w której kwas żołądkowy cofa się z żołądka do przełyku.
Silne nudności i wymioty połączone z bolesnymi skurczami żołądka mogą wskazywać na zapalenie błony śluzowej żołądka lub dwunastnicy.
Nawracające silne dolegliwości są charakterystyczne również dla:
- nerwicy żołądka,
- wrzodów żołądka i dwunastnicy,
- zapalenia trzustki,
- raka żołądka.
Właśnie dlatego często pojawiającego się bólu brzucha absolutnie nie należy lekceważyć.
Skurcze żołądka w ciąży
Skurcze żołądka w ciąży zwykle są skutkiem niestrawności lub dolegliwości, na które skarży się wiele ciężarnych, czyli porannych mdłości lub zgagi. U niektórych kobiet ból jest spowodowany przez powiększanie się macicy wraz ze wzrostem płodu. Jeśli ból brzucha nie jest dokuczliwy i pojawia się sporadycznie lub wraz z zaostrzeniem nadkwasoty lub mdłości, nie ma powodów do niepokoju.
Zaalarmować powinna nas sytuacja, w której do skurczy dołączy plamienie lub krwawienie z dróg rodnych, mogą to być bowiem objawy poronienia. Ostry ból brzucha może również oznaczać przedwczesne odklejanie się łożyska. W obu tych przypadkach należy niezwłocznie skontaktować się z ginekologiem.
Skurcze żołądka po jedzeniu
Skurcze żołądka po zjedzeniu zbyt obfitego, ciężkostrawnego, tłustego posiłku nie powinny nas dziwić. W takiej sytuacji może pojawić się również zgaga. Aby sobie ulżyć, warto sięgnąć po krople żołądkowe lub tabletki na zgagę. Dostaniemy je w aptece bez recepty, jednak tego rodzaju sytuacjom zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż je leczyć. Wystarczy spożywać mniejsze porcje i jeść mniej tłuste, lekkostrawne posiłki, by uniknąć dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Ból żołądka po każdym, nawet zdrowym posiłku, może być objawem nietolerancji pokarmowych lub choroby wrzodowej żołądka, dlatego jeśli skurcze pojawiają się za każdym razem po jedzeniu, należy skonsultować się z lekarzem.
Co na skurcze żołądka?
Jeśli skurcze żołądka są związane z niestrawnością, musimy wprowadzić zmiany do swojej diety. Wyeliminujmy z niej ciężkostrawne składniki, takie jak:
- grzyby,
- duże ilości czosnku,
- czerwone mięso,
- tłuste sery.
Na jakiś czas lepiej zrezygnować z roślin strączkowych i kapustnych, które działają „wzdymająco”. Niewskazane są również śliwki, gruszki i wiśnie. Jeśli bóle brzucha pojawiają się po zjedzeniu określonych potraw, które z zasady nie są ciężkostrawne, warto zastanowić się nad wykonaniem testów na nietolerancje pokarmowe. Gluten, laktoza, drożdże i jajka to tylko niektóre składniki, które mogą wywoływać nieprzyjemne dolegliwości żołądkowe w związku z ich nietolerancją przez układ pokarmowy. Niestety, tego rodzaju testy nie są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i trzeba je wykonać na własną rękę.
Ceny pakietów zaczynają się już od kilkuset złotych, potrafią jednak kończyć nawet na 2000 zł. Koszt ten jest w dużej mierze uzależniony od miejsca wykonania badania oraz ilości składników, pod kątem których przeprowadza się test.
Skurcze żołądka – co robić?
Inne przyczyny częstego występowania silnych skurczy żołądka wymagają konsultacji lekarskiej w celu wyeliminowania lub zdiagnozowania poważnych chorób. Jeśli więc w brzuchu wyczujemy guza, w kale pojawi się krew, a skurcze żołądka będą budzić nas w nocy, trzeba będzie zaplanować jak najszybszą wizytę u specjalisty. Są jednak sytuacje, w których kontakt z lekarzem musi być niezwłoczny.
Na pogotowie ratunkowe należy zadzwonić, gdy:
- ostre skurcze żołądka są połączone z zatrzymaniem stolca i nagłymi wymiotami – mogą być to objawy niedrożności przewodu pokarmowego
- skurczom żołądka towarzyszy krwawienie z przewodu pokarmowego
Leczenie skurczów żołądka zależy od przyczyny ich występowania. W przypadku choroby refluksowej i stanów zapalnych zwykle stosuje się leki hamujące wydzielanie soku żołądkowego lub rozkurczające mięśnie narządów trawiennych. W przypadku poważniejszych chorób zwykle konieczna jest hospitalizacja, która nierzadko kończy się operacją.
Autor: Olga Szymkowiak
Czytaj też: