Pieczenie w żołądku zwykle jest związane ze zgagą lub chorobą wrzodową, może mieć jednak charakter promieniujący z innych narządów. Sprawdź, co oznacza pieczenie w żołądku.
Przyczyny pieczenia w żołądku
Pieczenie w żołądku to uczucie palącego bólu w okolicach nadbrzusza. Zwykle pochodzi on z przewodu pokarmowego, jednak może mieć również charakter promieniujący i dotyczyć niezwiązanych z nim narządów.
Do najczęstszych przyczyn pieczenia w żołądku zaliczamy:
- chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy,
- zgagę,
- refluks żołądkowo-przełykowy,
- zapalenie błony śluzowej żołądka,
- choroby pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych.
Jeśli pieczenie w żołądku jest wyjątkowo dokuczliwe i często nam towarzyszy, należy pójść do lekarza. Dzięki przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i wykonaniu badań, specjalista będzie w stanie postawić diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Warto obserwować swój organizm, aby móc odpowiedzieć na pytania o to, kiedy najczęściej pojawia się ból i czy jest on związany z jedzeniem. Lekarz z pewnością będzie chciał również dowiedzieć się czy pieczeniu w żołądku towarzyszą jakiekolwiek inne objawy, np. nudności i zgaga.
Pieczenie w żołądku po jedzeniu
Jeśli pieczenie w żołądku dokucza bezpośrednio po jedzeniu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest ono związane z chorobą wrzodową żołądka.
Wrzody to głębokie ubytki błony śluzowej, które mogą pojawić się wskutek działania wielu czynników, m.in.:
- silnego stresu,
- długotrwałego przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych,
- palenia papierosów.
Wywołać je może również bakteria Helicobacter pylori oraz przewlekły stan zapalny żołądka. Pieczenie pojawiające się kilka godzin po posiłku lub na czczo może być objawem wrzodów dwunastnicy.
Co oznacza pieczenie w żołądku w nocy?
Pieczenie w żołądku w nocy często oznacza zgagę, która pojawia się pod wpływem cofania się kwaśnego soku żołądkowego z żołądka z powrotem do przełyku. Jeśli budzi nas uczucie palenia
w przewodzie pokarmowym, zastanówmy się czy nie spożywamy ostatniego posiłku tuż przed położeniem się do łóżka.
Pamiętajmy, że kolację należy jeść najpóźniej na 2-3 godziny przed snem, by żołądek miał czas na to, aby ją strawić. Nasilić objawy może również lampka wina czy papieros wypalony na krótko przed pójściem spać. Jeśli nocne pieczenie w żołądku będzie pojawiać się mimo wyeliminowania powyższych czynników, konieczna będzie konsultacja z lekarzem – może okazać się, że zgaga nie jest reakcją organizmu na przeciążenie żołądka, a objawem refluksu.
Pieczenie w żołądku i przełyku
Pieczenie w żołądku i przełyku to objawy choroby refluksowej. Polega ona na zaburzeniu działania zwieracza znajdującego się między przełykiem a żołądkiem. Na skutek jego dysfunkcji dochodzi do cofania się treści pokarmowej z żołądka do przełyku, co podrażnia błonę śluzową przełyku i wywołuje stan zapalny, a w konsekwencji uczucie pieczenia. Często pojawiają się dodatkowe objawy, takie jak:
- chrypka,
- odbijanie,
- ból za mostkiem.
Jeśli zauważymy u siebie takie symptomy, koniecznie wybierzmy się do lekarza. Nieleczony refluks może bowiem doprowadzić do powstania nadżerek i owrzodzeń, a nawet perforacji żołądka.
Nagły ból i pieczenie w żołądku
Pieczenie w nadbrzuszu nie musi być związane z pracą układu pokarmowego. Zdarza się, że to skutek promieniującego bólu z innego narządu, np. serca. Nagłe pojawienie się palącego bólu nadbrzusza (przede wszystkim pod prawym łukiem żebrowym) w połączeniu z nudnościami, wymiotami i osłabieniem może sygnalizować zawał serca.
Mówi się wówczas o tak zwanej masce brzusznej zawału serca. To zespół objawów nietypowych dla zawału, a charakterystycznych raczej dla chorób układu pokarmowego. Warto wiedzieć, że pojawiają się one zwłaszcza u osób starszych i chorych na cukrzycę.
Pieczenie w żołądku w ciąży
Pieczenie w żołądku w okresie ciąży zwykle oznacza zgagę. Ta przypadłość dotyczy wielu ciężarnych kobiet – w trzecim trymestrze z tą dolegliwością zmaga się aż 70% przyszłych mam. Najlepszym sposobem radzenia sobie z nią jest wyeliminowanie z diety produktów powodujących obniżenie pH kwasu żołądkowego oraz unikanie leżenia bezpośrednio po posiłku.
Jeśli zgaga będzie wyjątkowo dokuczliwa mimo zdrowych nawyków żywieniowych, warto omówić z lekarzem skorzystanie z farmaceutyków – niektóre z nich mogą być bowiem stosowane przez kobiety ciężarne.
Dieta na pieczenie w żołądku
W przypadku pieczenia w żołądku warto zastosować lekkostrawną dietę zalecaną przy zgadze i chorobie refluksowej.
Zacznijmy od ograniczenia:
- spożycia tłuszczów,
- kawy,
- alkoholu,
- mocnej herbaty,
- ostrych przypraw,
- napojów gazowanych,
- cytrusów,
- cebuli,
- pomidorów.
Nie spożywajmy posiłków tuż przed planowanym wysiłkiem fizycznym, nie jedzmy w pośpiechu i dokładnie przeżuwajmy każdy kęs. Codzienny jadłospis powinien być bogaty w warzywa (marchew, ziemniaki, buraki, ogórki), dojrzałe owoce, chude mięso i mleko, ryby, kefiry, maślanki i pszenne pieczywo. Zamiast herbaty warto pić napary z rumianku lub kminku. Nie można zapominać także o piciu wody niegazowanej.
Autor: Olga Szymkowiak
Zobacz także: