zgaga w ciąży

Zgaga w ciąży to problem, z którym przyszłe mamy borykają się dość często. Te, które mają więcej szczęścia – cierpią na zgagę tylko w trzecim trymestrze ciąży, tym, które mają go mniej - zgaga towarzyszy przez dziewięć miesięcy ciąży. Palenie w przełyku czy pieczenie za mostkiem można jednak zwalczyć lub osłabić poprzez skuteczne sposoby na zgagę. Należy do nich m.in. jedzenie migdałów i imbiru, picie soku z buraków oraz zmiana podejścia do obowiązków domowych.

Zgaga w ciąży - przyczyny

Zgaga to częsty objaw ciąży. Może pojawić się dopiero w trzecim trymestrze ciąży, kiedy brzuch przyszłej mamy jest już duży, może także towarzyszyć jej od początku ciąży.

Zgaga w ciąży występuje pod postacią piekącego bólu w przełyku, pieczenia za mostkiem, uczucia kwaśnego smaku w ustach, nieprzyjemnego odbijania oraz nudności i wymiotów.

Przyczyną zgagi w ciąży są:

  • hormony, które odpowiadają za utrzymanie ciąży i umożliwienie porodu siłami natury;
  • powiększająca się macica, która uciska na narządy, w tym na żołądek.

Progesteron to hormon, dzięki któremu zapłodnione przez plemnik jajo ma szansę na zagnieżdżenie się w macicy i dalszy rozwój. Jest on także odpowiedzialny za poluzowanie zwieraczy żołądka. Przez co przedsionek łączący przełyk z żołądkiem jest stale niedomknięty, a treści żołądkowe cofają się do przełyku wraz z kwasem solnym i enzymami trawiennymi powodując uczucie palenia w przełyku.

Z kolei inny hormon - relaksyna, ma za zadanie rozluźnienie mięśni i rozciągnięcie stawów, by poród fizjologiczny był możliwy. To rozleniwienie mięśni działa również, niestety, na wspomniany wcześniej mięsień przełykowo-żołądkowy, dodatkowo go osłabiając i przyczyniając się do pieczenia w przełyku.

Inna przyczyna zgagi w ciąży – stale rosnąca wraz z dzieckiem macica – poprzez napieranie na żołądek powoduje wypychanie treści żołądkowych z powrotem do przełyku i podrażnianie jego śluzówki, a co za tym idzie piekący ból.

Zobacz: Leki na choroby żołądka

Sposoby na zgagę w ciąży

Leki na zgagę w ciąży nie są właściwym rozwiązaniem, dlatego warto najpierw wypróbować domowe, naturalne sposoby na zgagę w ciąży. Jednym z nich jest żucie kawałka świeżego, surowego korzenia imbiru (który oprócz niwelowania objawów zgagi, działa również przeciwwymiotnie). Korzeń imbiru można także stosować pijąc napój imbirowy (by go przygotować należy drobno posiekać obrany korzeń imbiru i zalać go gorącą, przegotowaną wodą, odczekać i wypić dodając wcześniej do naparu np. pół łyżeczki miodu).

Na zgagę w ciąży pomaga również jedzenie migdałów. Można także stosować zioła na zgagę, takie jak rumianek. Poza tym ciężarne kobiety polecają siemię lniane na zgagę w ciąży (około łyżkę siemienia zalewa się ½ szklanki wrzątku, czeka ok 10 minut i wypija).

Co jeszcze jest dobre na zgagę w ciąży? Z jednej strony – zwolnienie tempa życia, jednak z drugiej strony warto pamiętać o codziennej porcji ruchu ponieważ zwieracz przełykowo-żołądkowy gorzej funkcjonuje kiedy ciało kobiety ciężarnej często przebywa w bezruchu, zwłaszcza w pozycji leżącej.

Dobrze jest zaprzestać schylania się, a zamiast tego kucać – tylko jeśli jest to konieczne oraz używać stołeczka, na którym można usiąść i sięgnąć jakiś przedmiot z niższej szafki, itp.

Zgaga w ciąży często męczy przyszłe mamy w nocy, dlatego warto spać z uniesioną głową oraz klatką piersiową. Ponadto powinno się zjadać ostatni posiłek na 2-3 godziny przed położeniem się do łóżka.

Czytaj też: Domowe sposoby na zgagę - co pomaga na zgagę?

Co jeść na zgagę w ciąży?

Właściwy sposób na zgagę w ciąży to spożywanie odpowiednich produktów. Należą do nich między innymi wyroby mleczne, takie jak:

  • mleko,
  • kefir,
  • maślanka,
  • jogurt.

Wyjątek stanowi ser żółty oraz ser pleśniowy.

Na zgagę w ciąży służą także świeżo wyciskane soki z buraka, marchwi, ogórka, rzodkiewki oraz z jabłek, czyli z warzyw i owoców o odczynie zasadowym.

Przygotowywane dla ciężarnej borykającej się z problemem zgagi potrawy powinny być lekkie, robione na parze, gotowane, duszone lub pieczone.

Panie w ciąży powinny natomiast unikać jedzenia dań smażonych, ostrych, kwaśnych i tłustych oraz picia napojów gazowanych i słodzonych. Aby nie nasilać objawów zgagi w ciąży należy ponadto odpuścić czekoladę i słodycze, kawę, czarną herbatę, itp.

Dieta na zgagę w ciąży

Dieta na zgagę w ciąży stanowi istotę zagadnienia bo to od sposobu żywienia ciężarnej zależy czy i jak intensywnie przyjdzie jej się zmagać z problemem zgagi.

Przyszła mama powinna jeść często (5-6 razy dziennie) ale mało i powoli oraz dokładnie przeżuwając każdy kęs. Obliczając godziny posiłków dobrze jest przewidzieć czas na co najmniej dwugodzinny odpoczynek dla organizmu po kolacji zanim udamy się na odpoczynek nocny. Po każdym spożyciu pożywienia dobrze jest spokojnie posiedzieć lub, jeśli to możliwe, pospacerować.

Wodę, soki i napoje powinno się przyjmować nie w trakcie, a pomiędzy posiłkami.

Autor: Olga Tomaszewska

 

Czytaj też: Domowe sposoby na zaparcia - co na zaparcia? Leki, dieta

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down